Magický piatok trinásteho sa nespája len so smolou
Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám, približne 25 percent ľudí pozerá na magické spojenie piatka a trinástky s rešpektom a so strachom.
Bratislava 13. februára (TASR) - Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám. V západnom svete tento strach môže podľa analytikov J&T Banky postihovať až 70 miliónov ľudí a svetovú ekonomiku tento deň môže stáť vyše 2,2 miliardy eur. Svojím spôsobom jediní, ktorí profitujú z tohto dňa, sú predavači amuletov, ružencov či doplnkov pre šťastie.
Správanie ľudí v piatok trinásteho je obozretnejšie aj na finančných trhoch. "Tento deň prináša u investorov odchýlky v objemoch či spôsoboch obchodovania," doplnili bankoví analytici.
Číslo 13 sprevádza ľudstvo od úsvitu dejín. Podľa niektorých pohanských mýtov existovalo najskôr 12 božstiev a údajne si nažívali v šťastí a pokoji. Potom sa vraj objavilo trináste a znamenalo pohromu pre stvorenie.
Pohanská mytológia má paralelu aj v kresťanstve: Ježiš slávil poslednú večeru s 12 učeníkmi. Z nešťastnej trinástky musel niekto odísť. Krista ukrižovali v piatok. Zrejme tu sa dá hľadať pôvod mýtu okolo piatka s dátumom 13.
V lietadle chýba často rada sedadiel s označením 13, na klinikách slúži miestnosť s číslom 13 často na odkladanie metiel. Viaceré mrakodrapy v USA, ktoré nemajú podlažie číslo 13, alebo ceny leteniek, ktoré sú v tento deň tradične lacnejšie ako po iné piatky.
Trinástka sa však nespája len s nešťastím. Pre starých astrológov bol piatok trinásteho veľmi priaznivým dňom. Zasvätený bol zvyčajne najkrajšej planéte a bohyni lásky Venuši. Vášniví hráči číselných lotérií v súčasnosti tvrdia, že nijaké číslo sa nevytiahne zriedkavejšie ako 13, pretože práve toto číslo prináša šťastie. V piatok trinásteho je vraj aj v sobášnych sieňach viac ľudí ako obvykle. Tvrdí sa, že manželstvá uzatvorené v tento deň vydržia veľmi dlho.
Podľa výpočtov do roka bývajú jeden až tri piatky trinásteho. Za sto rokov ich je približne 171 alebo 172.
V roku 2015 sa s piatkom trinásteho stretneme ešte v marci a v novembri.
Aj keď pre niektorých môže byť trinástka šťastná, väčšina populácie je pri nej viac ako ostražitá. Z ekonomického hľadiska stojí za piatkom trinásteho strata biznis aktivity spôsobenej strachom ľudí podnikať, ísť do práce, obchodovať či napríklad aj cestovať.
Podľa Národného inštitútu mentálneho zdravia trpí v USA obsedantne kompulzívnou poruchou správania (OCD) jeden zo 100 ľudí, čo sú 2 až 3 milióny ľudí. Fóbia z piatka trinásteho, ktorá je jednou z najrozšírenejších fóbií, sa dotýka 17 až 21 miliónov Američanov. V roku 2004 centrum pre stresový manažment a fóbie (Stress Management Center and Phobia Institute v Asheville, Severná Karolína) odhadlo, že táto fóbia v deň piatka trinásteho americkú ekonomiku stojí 800 až 900 miliónov dolárov.
Správanie ľudí v piatok trinásteho je omnoho obozretnejšie aj na finančných trhoch. Tento deň prináša u investorov odchýlky v objemoch či spôsoboch obchodovania. Pri pohľade na index S&P 500 od roku 1928 až po rok 2013 počas 148 piatkov trinásteho priemerný výnos z tohto indexu tvorí 0,011 percenta. Síce ide o pozitívne číslo, no v normálny piatok priemerný zisk predstavoval podstatne viac, a to 0,02 percenta.
Strach z piatka trinásteho je moderným strachom, ktorý sa v 20. storočí „teší obľube“ vďaka populárnej kultúre. Napriek tomu zmienky o trinástke ako nešťastnom čísle a piatku ako nešťastnom dni v literatúre siahajú ku skladateľovi Gioachinovi Rossinimu, ktorý paradoxne zomrel 13. novembra 1868. Tento rok pripadá piatok trinásteho dokonca na deň, keď je spln mesiaca. To sa naposledy udialo 13. októbra 2000.
Strach z čísla trinásť je vo svete až nadmieru rozšírený. Mnoho nemocníc nemá izbu s číslom 13, množstvo leteckých spoločností nemá na svojich lietadlách číslo 13 (napr. Air France, KLM či United Airlines) a škótske letiská nemajú bránu (gate) s číslom 13. Taktiež Formula 1 nemá monopost s číslom 13 a talianska lotéria vynecháva v žrebovaní číslo 13.
Strach z trinástky definujú odborníci ako triskaidekafóbiu. Wolfgang Goethe zostával v ten deň v posteli, Napoleon odmietal bojovať a britský premiér Winston Churchil zásadne nikam necestoval.