Dobré noviny
Toto je FOTKA ROKA podľa World Press Photo 2014
TASR
TASR

Toto je FOTKA ROKA podľa World Press Photo 2014

Porota organizácie World Press Photo so sídlom v holandskom Amsterdame tentoraz vyberala spomedzi 97.912 záberov od 5692 fotografov pochádzajúcich zo 131 krajín.

Na snímke ruský homosexuálny pár Jonathan Jacques Louis a Alexander Semjonov počas intímnej chvíle v Petrohrade. Snímka od dánskeho fotografa Madsa Nissena získala najvyššie ocenenie v prestížnej súťaži World Press Photo 2014. Porota výsledky vyhlásila 12. februára 2015. Foto: TASR/AP

Amsterdam 12. februára (TASR) - Víťazom medzinárodnej súťaže spravodajskej fotografie World Press Photo za rok 2014 sa dnes stal dánsky fotoreportér Mads Nissen pracujúci pre denník Politiken. Jeho ocenený intímny záber zobrazuje ruský homosexuálny pár z Petrohradu, informoval magazín British Journal of Photography.

Fotografia je súčasťou autorovho širšieho projektu s názvom "Homofóbia v Rusku". Nissen strávil vyše roka s aktivistami hnutia LGBTI po celom Rusku, ktorí sa prostredníctvom protestných pochodov dožadovali svojich občianskych slobôd potláčaných novou legislatívou, ako aj extrémnym nárastom spoločenských predsudkov.

Nissen považuje víťaznú fotografiu za "súčasný príbeh Rómea a Júlie", pojednávajúci o dvoch zamilovaných ľuďoch, ktorí čelia vonkajšej moci snažiacej sa zmariť ich vzájomný vzťah. "Snímka je esteticky silná a oplýva ľudskosťou," uviedla predsedníčka poroty Michele McNallyová z denníka The New York Times.

Pozrite si najlepšie fotky

[gallery=75]

Život lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb sa v Rusku stáva čoraz zložitejším, pretože sexuálne menšiny musia znášať diskrimináciu, prenasledovanie a dokonca násilné útoky konzervatívnych a nacionalistických skupín. Ich demonštrácie sú ilegálne a označované ako "propagácia homosexuality", píše British Journal of Photography.

Porota organizácie World Press Photo so sídlom v holandskom Amsterdame tentoraz vyberala spomedzi 97.912 záberov od 5692 fotografov pochádzajúcich zo 131 krajín. Nissen si za víťazstvo odnesie prémiu vo výške 10.000 eur.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…