Dobré noviny
Tržby v priemysle sa vlani medziročne zvýšili
TASR
TASR

Tržby v priemysle sa vlani medziročne zvýšili

Z odvetví priemyselnej výroby sa zvýšili tržby hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení, výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 12. februára (TASR) - Celkové tržby za vlastné výkony a tovar sa v priemysle v roku 2014 v porovnaní s rokom 2013 zvýšili o 1,9 % v dôsledku rastu v ťažbe a dobývaní o 9,2 % a v priemyselnej výrobe o 3,6 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Tržby klesli v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,1 % a v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 4,8 %. Z odvetví priemyselnej výroby sa zvýšili tržby hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 13,1 %, výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 7,7 %, výrobe elektrických zariadení o 11 %, ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 10,7 % a vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 4,4 %.

Tržby v priemysle po medziročnom poklese v predchádzajúcom mesiaci v decembri 2014 znova medziročne vzrástli. Oproti decembru 2013 sa zvýšili úhrne o 2,6 % v dôsledku rastu v ťažbe a dobývaní o 13,4 % a v priemyselnej výrobe o 4,6 %. Klesli v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 11,7 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 4,5 %.

Tržby sa v decembri 2014 medzimesačne zvýšili v priemysle o 2,1 %, stavebníctve o 2 %, doprave a skladovaní o 1,9 %, informačných a komunikačných činnostiach o 0,8 %. Klesli len vo vybraných trhových službách o 0,7 %.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…