Dobré noviny
Predstaviteľ ironických drsniakov Michael Ironside jubiluje
TASR
TASR

Predstaviteľ ironických drsniakov Michael Ironside jubiluje

Kanadský herec Michael Ironside sa vo štvrtok 12. februára dožíva 65 rokov.

Michael Ironside. Foto: www.facebook.com

Toronto/Bratislava 12. februára (TASR) – Kanadský herec Michael Ironside sa vo štvrtok 12. februára dožíva 65 rokov.

Vrcholným počinom jeho pôsobenia v kanadskej kinematografii bola rola paranoidného a démonického Darryla Revoka v kultovom sci-fi Scanners (1981). Za svoj výkon bol nominovaný na cenu Genie Award, ktorá je kanadskou obdobou Oscara. Nadšencom sci-fi je známy tiež z filmov Total Recall (1990), Highlander II: The Quickening (1991) alebo z televízneho seriálu Andromeda (2000).

Michael Ironside sa narodil 12. februára 1950 v kanadskom Toronte. V mladosti sa prejavili jeho literárne vlohy, ako pätnásťročný napísal hru, ktorá bola inscenovaná istým torontským divadelným súborom. Vyštudoval vizuálne umenie na univerzite OCAD (Ontario College of Art and Design). Na základe svojho amatérskeho filmu Down Where the Lights Are (Dole, kde sú svetlá) prešiel do National Film Board of Canada, spoločnosti vyrábajúcej dokumentárne filmy, animácie a alternatívne drámy.

Práca potenciálneho scenáristu a režiséra ho však nenapĺňala, a preto svoj záujem presmeroval na herectvo. Prvé skúsenosti zbieral v rokoch 1977-1982 v kanadským filmoch, z ktorých najvýraznejšie zažiaril v hororovom sci-fi Scanners (1981). Jeho presvedčivé stvárnenie nebezpečného vodcu zločincov s nadprirodzenými schopnosťami si získalo obdiv divákov i kritikov. V roku 1982 sa herec presťahoval do amerického Los Angeles, kde si následne zahral v množstve béčkových hollywoodskych filmov. Medzi jeho známejšie úlohy patrí kapitán Wetherly v populárnom filme Top Gun (1986), krutý generál Katana v snímke Highlander II: The Quickening (1991), šéf prenasledovateľov v sci-fi klasike Total Recall (1990), alebo poručík Jean Rasczak z filmu Starship Troopers (Hviezdna pechota, 1997).

Michael Ironside rozvíjal svoju hereckú kariéru tiež v plejáde populárnych televíznych seriálov. Účinkoval napríklad v seriáloch The A-Team (1983), ER (Pohotovosť, 1994), Walker, Texas Ranger (Walker, texaský jazdec, 2000-2001), Stargate SG-1 (Hviezdna brána, 1997), Andromeda (2000) alebo Smallville (2001).

V súkromnom živote je herec viac ako 20 rokov ženatý s Karen Dimwiddieovou, s ktorou vychováva dve dcéry. Michael Ironside je veľkým fanúšikom profesionálneho wrestlingu.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…