Bratislavské jazzové dni ovládol Marcus Miller a Mark King
SITA
SITA

Bratislavské jazzové dni ovládol Marcus Miller a Mark King

Fanúšikovia Bratislavských jazzových dní sa tohto festivalu dočkajú opäť v jeseni.

BRATISLAVA 25. mája - Jarné Bratislavské jazzové dni majú za sebou svoju premiéru v Inchebe. Kým vlani bol najväčšou hviezdou jednodňového festivalu gitarista Jeff Beck, tento rok to boli basgitaristi Marcus Miller a Mark King s kapelou Level 42.

Večer plný džezu, ale i funky a popu spestrila slovenská formácia Finally. Práve skupina Finally, ktorú založil Eugen Botoš s kamarátmi z konzervatória - basgitaristom Robertom Vizvarim a gitaristom Martinom Koledom - jarné džezáky otvorila.

Zahrali si s nimi aj dvaja americkí hudobníci - saxofonista Eric Marienthal a bubeník Eric Valentine. Kapela zároveň po prvý raz vystúpila so živou dychovou sekciou.

Po 20:00 sa už k slovu dostal multiinštrumentalista Marcus Miller s typickým čiernym klobúkom na hlave, ktorý do Bratislavy prišiel s novou kapelou. Trubkár Maurice Brown, saxofonista Alex Han, klávesák a pianista Kris Bowers, gitarista Adam Agati a bubeník Louis Cato však vo štvrtok večer určite neboli len do počtu, práve naopak.

Hudobníci festivalu

Millerove sóla na basgitare sa prelínali s hrou ostatných inštrumentalistov, ktorých bola radosť počúvať aj pre výborný zvuk. Päťdesiatdvaročný basgitarista v Inchebe predstavil nový album Renaissance. Po čerstvých kúskoch Detroit a Redemption to hudobníci naplno rozbalili v skladbe Jekyll & Hyde, ktorá patrila popri melodickom kúsku Blast k vrcholom ich vystúpenia.

Mimochodom, album Renaissance obsahujúci osem pôvodných skladieb a päť coververzií nahrali tesne pred aktuálnym európskym turné. Ide o Millerovu prvú sólovú štúdiovku od roku 2008, keď vydal album Marcus. V tom istom roku sa predstavil v Bratislave na Bratislavských jazzových dňoch, no s albumom Thunder (2008) projektu S. M. V., ktorý okrem neho tvorili Stanley Clarke a Victor Wooten.

Aj keď je Marcus Miller známy najmä ako basgitarista, hráva i na niekoľkých ďalších inštrumentoch. V slovenskej metropole sa pred návštevníkmi predviedol aj ako saxofonista pri azda najpomalšej skladbe koncertu. To najlepšie však zo seba dostal pri hre na basgitaru, ktorou opäť dokázal, že tento inštrument nemusí byť ani zďaleka len sprievodný nástroj.

Standing ovation pre Marcusa Millera

Marcus Miller na jarných džezákoch nehral dlho, no o to intenzívnejšie. Vystúpenie muzikanta, ktorý v minulosti spolupracoval s Milesom Davisom, Ericom Claptonom, Arethou Franklin či Paulom Simonom, končiace dlhým standing ovation bolo nepochybne vrcholom podujatia.

Na záver piateho ročníka Jarných Bratislavských jazzových dní sa v Inchebe predstavila britská džezfunková skupina Level 42, ktorej lídrom je basgitarista Mark King. Kapela bola najplodnejšia v 80. rokoch minulého storočia a práve zvuk tohto desaťročia je pre ich tvorbu charakteristický.

Prejavovalo sa to najmä pri speve, ktorý túto skupina nekompromisne radí mimo klasický džez. Oveľa viac popu ako džezu skupina návštevníkom ponúkla napríklad prostredníctvom pomalších singlov ako Leaving Me Now z roku 1985 či Love In A Peaceful World z roku 1994, ktoré odzneli v prvej časti koncertu.

Aj vystúpenie Level 42 však prinieslo niekoľko džezových partov, pri ktorých vyčnieval spevák a basgitarista Mark King. Ten je špecifický aj tým, že pri hre na basu je jeho obľúbenou technikou tzv. slapping, ktorý zvuk basgitary rozhodne stavia do popredia.

Level 42 v Inchebe prepojili džez s popovým spevom 80. rokov a postarali sa o zaujímavý kontrast, no tak trochu doplatili na to, že pred nimi hral fenomenálny Marcus Miller.

Najbližšie až na jeseň

Fanúšikovia Bratislavských jazzových dní si na "veľký festival" teraz musia počkať do jesene. Tridsiaty ôsmy ročník podujatia sa bude konať 26. až 28. októbra, po druhý raz v Inchebe. V lete si priaznivci džezu môžu prísť na svoje napríklad na open-air festivale Open Jazz Fest, ktorého piaty ročník sa uskutoční 20. a 21. júla na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom.

Headlinerom podujatia bude tento rok bubeník Billy Cobham so svojou kapelou. V tom istom termíne sa bude v rakúskom Wiesene konať festival Nova Jazz a Blues Nights, na ktorom sa predstavia George Benson, Orchestra Buena Vista Social Club feat.

Omara Portuondo, Lizz Wright a Raul Midón, Trombone Shorty alebo Maceo Parker. Tradične bohatý program ponúkne aj Jazz Fest Wien, ktorý od 25. júna do 9. júla privíta Joea Bonamassu, Gregoryho Portera, Herbieho Hancocka, Rufusa Wainwrighta, Scotta Hamiltona, Sharon Jones & The Dap Kings či Bobbyho McFerrina, ktorý 12. júla zaspieva aj v Bratislave.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…