Dobré noviny
Pred 40 rokmi sa na čelo Konzervatívnej strany dostala M. Thatcherová
TASR
TASR

Pred 40 rokmi sa na čelo Konzervatívnej strany dostala M. Thatcherová

Pred 40 rokmi 11. februára 1975 sa po prvý raz v histórii Veľkej Británie dostala do čela Konzervatívnej strany žena - politička a budúca premiérka Margaret Thatcherová.

 

Na archívnej snímke z 10. februára 1975 Margaret Thatcherová reční po triumfe v 1. kole straníckych volieb o post lídra v Konzervatívnej strane v Londýne. Thatcherová v straníckych voľbách zvíťazila a nahradila na čele strany Edwarda Heathsa. Foto: TASR/AP

Londýn/Bratislava 11. februára (TASR) – Pred 40 rokmi 11. februára 1975 sa po prvý raz v histórii Veľkej Británie dostala do čela Konzervatívnej strany žena - politička a budúca premiérka Margaret Thatcherová.

Margaret Hilda Thatcherová, rodená Robertsová, sa narodila 13. októbra 1925 v malom anglickom meste Grantham v rodine úspešného obchodníka. Vyštudovala chémiu, vydala sa za bohatého obchodníka Denisa Thatchera, priviedla na svet dvojičky a vyštudovala právo na Oxforde.

Na archívnej snímke z 1. februára 1975 poslankyňa parlamentu za Konzervatívnu stranu Margaret Thatcherová varí v kuchyni svojho domu. Vo veku 87 rokov zomrela 8. apríla 2013 po mozgovej príhode bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Informoval o tom hovorca rodiny Thatcherovcov lord Tim Bell. Thatcherová, prezývaná aj "Železná lady" - jediná žena vo funkcii britského premiéra - priviedla britských konzervatívcov k trom volebným víťazstvám po sebe. Vládla v rokoch 1979-90 a stala sa tak premiérkou s najdlhším nepretržitým funkčným obdobím od začiatku 19. storočia. Foto: TASR/AP

Na archívnej snímke zo 4. februára 1975 Margaret Thatcherová dostáva bozk od svojho manžela Denisa Thatchera po víťazstve v 1. kole o post predsedu Konzervatívnej strany. Vo veku 87 rokov zomrela 8. apríla 2013 po mozgovej príhode bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Informoval o tom hovorca rodiny Thatcherovcov lord Tim Bell. Thatcherová, prezývaná aj "Železná lady" - jediná žena vo funkcii britského premiéra - priviedla britských konzervatívcov k trom volebným víťazstvám po sebe. Vládla v rokoch 1979-90 a stala sa tak premiérkou s najdlhším nepretržitým funkčným obdobím od začiatku 19. storočia. Foto: TASR/AP

Od mladosti aktívna v politike získala v roku 1959 kreslo za Konzervatívnu stranu v Dolnej snemovni britského parlamentu. V roku 1970 si energickú političku vybral britský premiér Edward Heath (vtedajší predseda Konzervatívnej strany) za ministerku pre vedu a vzdelávanie. V tejto pozícii sa jej ušlo neúctivé označenie (Thatcher, milk snatcher), keď sa zaslúžila o zrušenie poskytovania bezplatného mlieka v školách. Za tento čin ju nielenže povláčili po novinách, ale pociťovala aj frustráciu z toho, že si premiér nenašiel čas na dialóg o jej ďalších ideách. Rozčarovaná Thatcherová sa v tomto rozpoložení ešte v roku 1973 vyjadrila, že neverí, že za jej života by sa žena mohla stať britskou premiérkou.

Keď sa konzervatívci v roku 1974 dostali do opozície, Thatcherová zaujala v strane dominantnú pozíciu, porazila Heatha a 11. februára 1975 bola zvolená na jej čelo. Stala sa prvou ženou – predsedníčkou opozičnej strany v britskom parlamente. Británia sa v tom čase zmietala v ekonomických a politických problémoch, vláda bola pred rozpadom a rástol vplyv odborov.

Na archívnej snímke z 1. augusta 1979 britská premiérka Margaret Thatcherová (vľavo) a britská kráľovná Alžbeta II. diskutujú počas recepcie britského Spoločenstva národov v Lusake. Vo veku 87 rokov zomrela 8. apríla 2013 po mozgovej príhode bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Informoval o tom hovorca rodiny Thatcherovcov lord Tim Bell. Thatcherová, prezývaná aj "Železná lady" - jediná žena vo funkcii britského premiéra - priviedla britských konzervatívcov k trom volebným víťazstvám po sebe. Vládla v rokoch 1979-90 a stala sa tak premiérkou s najdlhším nepretržitým funkčným obdobím od začiatku 19. storočia. Foto: TASR/AP

Toto všetko umožnilo vrátiť sa konzervatívcom k moci a tak sa ich dlhoročná členka a líderka ocitla 3. mája 1979 v kresle predsedu vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Jej volebný úspech sa potom zopakoval ešte dva razy (v rokoch 1983 a 1987).

Ako premiérka sa stala symbolom rozhodnosti a neústupnosti, čo jej prinieslo prezývku "Železná lady".

Na archívnej snímke z 29. septembra 1983 vtedajší americký prezident Ronald Reagan a vtedajšia britská premiéra Margaret Thatcherová po stretnutí v Bielom dome vo Washingtone. "Je nám veľmi ľúto, že sme to držali v tajnosti," povedal americký prezident Ronald Reagan v telefonáte britskej premiérke Margaret Thatcherovej po tom, čo americké jednotky v roku 1983 obsadili Grenadu. Odhalila to nahrávka, ktorú zverejnil Biely dom. Foto: TASR/AP

V treťom volebnom období sa však dostala do problémov. Radikálne reformy najmä v zdravotníctve a školstve, ako aj pokus o daňovú reformu narážali na tvrdý odpor verejnosti. Thatcherovej obľúbenosť klesala. Labouristi chytali druhý dych.

Na jeseň 1990 Thatcherová čelila ťažkým problémom. Z vlády jej odchádzali ministri, v doplňovacích voľbách konzervatívci prehrávali. Vo vedení strany sa formovala voči nej opozícia. Hoci v prvom kole straníckych volieb boj o kreslo predsedu vyhrala, v druhom kole už úspech nemala. Demisiu podala 22. novembra 1990. O päť dní neskôr sa predsedom Konzervatívnej strany stal dovtedy málo známy John Major a zaujal kreslo premiéra.

"Železná lady" opúšťala v roku 1990 úrad ako najdlhšie vládnuci britský premiér v 20. storočí a druhý najdlhšie úradujúci šéf britskej exekutívy vôbec (po lordovi Liverpoolovi, ktorý bol v úrade od roku 1815 do roku 1827). Jej úspech vyplýval z ekonomických reforiem a nefalšovaného vlastenectva – nekompromisnej obhajoby britských národných záujmov. Margaret Thatcherová vrátila Veľkej Británii sebavedomie.

V roku 1990 získala Rad za zásluhy a v roku 1992 doživotný titul barónky. Napísala dva memoárové tituly: Roky na Downing Street (1993) a Cesta k moci (1995).

Bývalá britská premiéra Margaret Thatcherová zomrela 8. apríla 2013 vo veku 87 rokov po mozgovej príhode.

Už ste čítali?