Dobré noviny
Prvý, ktorému Brigitte Bardotová povedala áno, bol Roger Vadim
TASR
TASR

Prvý, ktorému Brigitte Bardotová povedala áno, bol Roger Vadim

Režisér zomrel 11. februára 2000 v Paríži na rakovinu lymfatických uzlín.

Na archívnej snímke Roger Vadim so svojou treťou manželkou herečkou Jane Fondovou, 19. apríla 1967 v Ríme. Foto: TASR/AP

Paríž/Bratislava 11. februára (TASR) – Francúzsky filmový režisér a scenárista Roger Vadim zomrel 11. februára pred 15 rokmi.

Hneď prvý film, ktorý režíroval v roku 1956 "...a Boh stvoril ženu" sa stal veľkým diváckym hitom a priniesol svetovú popularitu hlavnej predstaviteľke a zároveň jeho prvej manželke Brigitte Bardotovej (B.B.). O tri roky neskôr stál Roger Vadim pri zrode filmovej adaptácie slávneho románu Nebezpečné známosti (1959) s Jeanne Moreauovou a Gérardom Philippom. Značný úspech dosiahol tiež s drámou Raj (1964), ktorú nominovali na Zlatý glóbus v kategórii cudzojazyčný film alebo so snímkou Barbarella (1968).

Roger Vadim, vlastným menom Roger Vladimír Plemjanikov sa narodil 21. januára 1928 v Paríži do rodiny diplomata. Jeho rodičia boli ukrajinskí utečenci, ktorí sa pred Veľkou októbrovou socialistickou revolúciou (VOSR) v roku 1917 usadili v Paríži vo Francúzsku. Hereckú kariéru začínal v divadle, v rokoch 1947-1955 bol asistentom režiséra Marca Allégreta, ktorý ho priviedol k práci scenáristu. Súčasne v rokoch 1953-1955 pôsobil ako reportér parížskeho týždenníka Paris Match.

Brigitte Bardotová - herečka aj speváčka. Známou sa stala už v roku 1952, vďaka hlavnej úlohe vo filme Manina, la fille sans voile. Hrala vo viac ako päťdesiatich filmoch. Bola štyrikrát vydatá, jej prvým manželom bol režisér Roger Vadim. Foto: TASR/AP Photo

Keď Roger Vadim v roku 1949 uvidel na titulnej stránke magazínu fotku prekrásnej Brigitte Bardotovej, okamžite sa do nej zamiloval a v roku 1952 sa zosobášili. Ich spoločným a legendárnym dielom sa stala dráma Et Dieu... créa la femme (...a Boh stvoril ženu, 1965). Snímka priniesla svetovú popularitu ako Vadimovi, tak i Bardotovej, ktorá ho potom opustila kvôli kolegovi z tohto filmu, hercovi Jeanovi-Luisovi Trintignantovi.

Ďalšia režisérova tvorba i súkromný život sa niesli v znamení príťažlivých žien. V roku 1957 nakrútil v benátskych exteriéroch dobrodružný film Sait-on jamais...(Človek nikdy nevie, 1957) s Françoise Arnoulovou a v Španielsku opäť s Bardotovou kriminálnu drámu Les Bijoutiers du clair de lune (Klenotníci mesačného svitu, 1958). Vadimovým najvýznamnejším filmom sa stala voľná adaptácia románu Nebezpečné známosti (Les Liaisons dangereuses, 1959) s Jeanne Moreauovou a Gérardom Philipom s dejom preneseným do súčasnosti. S atraktívnou herečkou Jane Fondovou, ktorá bola jeho treťou manželkou, nakrútil filmy La Ronde (1964), La Curée (1966) i kultové sci-fi Barbarella (1967). Talentovaný režisér stojí tiež za filmami Le Repos du guerrier (Láska na vankúši, 1962) alebo Don Juan 73 (1973).

Po rozvode s božskou B.B. (1952-1957) bol médiami ostro sledovaný umelec ženatý s dánskou herečkou Annette Stroybergovou (1958-1960). Treťou Vadimovou manželkou bola spomínaná Jane Fondová (1965-1973), v rokoch 1990-2000 bol ženatý s ďalšou herečkou Marie-Christine Barraultovou. Ešte predtým stihol manželstvo s vnučkou zakladateľa firmy Creusot, Catherine Schneiderovou (1975-1977). Režisér je otcom štyroch dcér a jedného syna.

Roger Vadim zomrel na rakovinu lymfatických uzlín 11. februára 2000 v Paríži vo veku 72 rokov.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…