Dobré noviny
Na ďalšie zvýšenie platov pre lekárov by doplatili pacienti
SITA
SITA

Na ďalšie zvýšenie platov pre lekárov by doplatili pacienti

Na tretie zvýšenie lekárskych platov by potreboval štát desiatky miliónov. Aj keď je to pre ministerstvo nepredstaviteľné, odborári dúfajú, že vláda Roberta Fica nepôjde cestou klamstiev tej bývalej.

BRATISLAVA 18. septembra – Na tretiu etapu zvyšovania platov lekárov, tak ako bola dohodnutá v memorande medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) ešte v minulom roku, nemá štát dostatok financií.

Ak by k zvyšovaniu pristúpil, bolo by ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Uviedla to po rokovaní s LOZ ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Na zvýšenie platov išlo 40 miliónov eur

Ako pokračovala, nemocnice už dnes vynakladajú takmer 100 % príjmov na platy pracovníkov, čo je kritická úroveň.

Neatestovaný lekár v nemocnici si mal od začiatku roka až do súčasnosti a teda po dvoch navýšeniach prilepšiť o 360 eur a atestovaný o 450 eur.

Ako Zvolenská informovala, prvé dve zvýšenia miezd lekárov si vyžiadali dohromady 40 miliónov eur.

Na tretie navýšenie peniaze nie sú

Na prípadné tretie navyšovanie platov od 1. januára budúceho roka, o ktorom hovorí memorandum, by potreboval štát ďalších 37 mil. eur. V súčasnosti je to pre rezort nepredstaviteľná suma.

Zvolenská preto na spoločnom stretnutí navrhla zástupcom LOZ posunutie termínu zvyšovania platov a jeho následné prípadné rozloženie.

„Potrebujeme vytvoriť časový priestor, v ktorom sa na časti príjmovej vysporiadame s takýmto vysokým navýšením platov v roku 2012 tak, aby podiel nákladov na mzdy v nemocniciach nepresiahol 60 až 65 %,“ povedala Zvolenská, ktorá zároveň dodala, že ide o hranicu, pri ktorej je ešte možné zachovať chod zdravotníckeho zariadenia.

Lekári podávali výpovede, potom ich stiahli

Slovenskí lekári si od 1. januára tohto roka prilepšili vďaka novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, na základe ktorej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

Platy lekárom rástli aj k júlu, keď sa zdvihli na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda, mali ísť mzdy hore ešte k 1. januáru 2013, a to na úroveň 1,25-, respektíve 2,3-násobok priemernej mzdy. Táto tretia vlna navyšovania však nebola súčasťou novely zákona.

Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra v slovenských nemocniciach výpovede 2400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.Lekári dúfajú, že im vláda platy zvýši

Ako pokračovala so zástupcami LOZ sa dohodli na tom, že si vypočujú návrhy rezortu zdravotníctva. Ak by nenašli spoločné riešenie a lekári budú naďalej trvať na svoje požiadavke, ministerka ich vyzvala, aby prijali plnú zodpovednosť za ďalšie zvyšovanie platov a tým aj za vývoj ekonomickej situácie na Slovensku.

Ako po rokovaní uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, nateraz veria v naplnenie memoranda. „Veríme, že vláda Roberta Fica bude zodpovedná, že si splní svoje záväzky, že memorandum bude naplnené. Veríme, že vláda Roberta Fica nepôjde tou cestou, ktorou šla vláda Ivety Radičovej, keď nás lekárov a občanov viackrát oklamala,“ povedal Visolajský, ktorý zároveň potvrdil, že návrh ministerstva si vypočujú. Ako vyplýva z jeho slov, tretia vlna navýšenia platov na začiatku budúceho roka by znamenala nárast u neatestovaného lekára o 40 eur a u atestovaného o 300 eur.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…