Dobré noviny
V mliečnom súboji vyhrávajú ovce, ich mlieko je zdravšie
SITA
SITA

V mliečnom súboji vyhrávajú ovce, ich mlieko je zdravšie

Ovčie mlieko obsahuje viac minerálov aj vitamínov ako kravské mlieko.

BRATISLAVA 17. septembra – Mlieko prináša ľudskému telu množstvo zdravotných benefitov. Rodičia nás učili, že je výborné na kosti, nehovoriac o vitamínoch a mineráloch.

Najčastejšie sa do slovenských domácností dostáva kravské mlieko, no vedeli ste o tom, že to ovčie je podstatne zdravšie? Obsahuje totiž niekoľkonásobne viac vitamínov a minerálov ako kravské mlieko a navyše je vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Vitamíny

Vysoký obsah vitamínov A, D a E je v ovčom mlieku navyše doplnený vitamínmi skupiny B. Oproti kravskému mlieku sa v ňom nachádza trojnásobne vyššie množstvo vitamínu B12, v prípade vitamínu B1 je to dokonca päťnásobok. O tom, prečo sú vitamíny z B komplexu pre nás tak dôležité, sa viac dočítate tu.

Minerály

V ovčom mlieku sa nachádza hlavne veľa vápnika a zinku. Vápnik je dôležitou súčasťou boja proti osteoporóze a zároveň je veľmi dôležitý aj pre deti, ktorým pomáha zlepšovať hustotu kostí. Obsah zinku, ktorý je najdôležitejší pre zdravú pokožku, môže byť v porovnaní s kravským až štvornásobne vyšší.

Bielkoviny

Vďaka srvátkovým bielkovinám je ovčie mlieko ľahšie stráviteľné. Počas spracovania sa vlastne presunú do srvátky, ktorá je vedľajším produktom pri spracovaní mlieka. „Bielkoviny ovčieho mlieka obsahujú kompletné spektrum aminokyselín vrátane esenciálnych, ktoré sú nevyhnutné pre rast, obnovu a regeneráciu telesných štruktúr. Sú ľahko stráviteľné a využiteľné,“ povedala odborníčka na zdravú výživu Alžbeta Béderová.

Tuky

Ovčie mlieko obsahuje skoro dvakrát toľko tuku ako kravské mlieko. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to nevýhoda, no tu je schovaná sila ovčieho mlieka. Keďže obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch, bez nich by naše telo nemohlo z mlieka čerpať toľko prospešných látok.

Laktóza

Intolerancia na laktózu je pomerne známa a rozšírená. „Týmito problémami trpí na Slovensku až 14 percent populácie. Z dôvodu deficitu enzýmu laktázy sa mliečny cukor laktóza štiepi až v hrubom čreve a spôsobuje kŕče, nafukovanie a hnačky. Pretože procesom spracovania na mliečne výrobky - jogurty, syry - je laktóza rozložená, môžu si aj ľudia s týmto ochorením pochutnať na mliečnych výrobkoch vyrobených z ovčieho mlieka,“ uviedla Béderová.

Pre ľudí s intoleranciou na laktózu sú teda ovčie mlieko a výrobky z neho ideálne, keďže nespôsobujú tráviace problémy, ako väčšina výrobkov z kravského mlieka.

Cholesterol

Tuky v ovčom mlieku obsahujú viac mastných kyselín, ktoré netvoria takzvaný zlý cholesterol. Ovčie mlieko plní teda navyše aj úlohu dôležitého prirodzeného zdroja mastných kyselín. Jeho dlhodobá konzumácia má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v organizme človeka.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…