Tom a Jerry dnes oslavujú 75. narodeniny
TASR
TASR

Tom a Jerry dnes oslavujú 75. narodeniny

Zvierací nepriatelia na život a na smrť si získali srdcia miliónov detí na celom svete. Dnes oslavujú 75 narodeniny. Našťastie nestarnú, lebo inak by už divoké naháňačky nezvládali tak, ako zamladi.

Tom a Jerry vo veku 75 rokov, karikatúra. Foto: Teraz.sk

Hollywood/Bratislava 10. februára (TASR) - Kreslené postavičky Tom a Jerry mali v americkom Hollywoode svetovú premiéru 10. februára pred 75 rokmi.

Bláznivé nerozlučné duo si získalo nielen srdcia miliónov detí na celom svete, ale aj sedem sošiek Oscara, prestížne ocenenie magazínu TIME a hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode pre tandem hlavných tvorcov. Kreslená klasika je dielom animátorskej dvojice Williama Hanna a Josepha Barbera. Dôležitým posolstvom príbehov bolo, že jedinec s väčšou silou nie je vždy jasným víťazom vzájomného súboja, v ktorom môžu rozhodovať okrem fyzickej zdatnosti aj rozum a dôvtip.

Skúsený režisér s citom pre vtipnú pointu William Hanna (1910-2001) a talentovaný ilustrátor Joseph Barbera (1911-2006) ako zamestnanci filmových štúdií MGN (Metro-Goldwyn-Mayer) dostali úlohu vytvoriť karikatúru so zvieracími hrdinami. Zo vzájomnej spolupráce vzišiel krátky film Kocúr musí z domu (Puss Gets the Boot), ktorý sa dostal do kín 10. februára 1940. Príbeh kocúra Jaspera, ktorý pri naháňaní malého hlodavca rozbil v domácnosti niekoľko predmetov, zožal u divákov nevídaný úspech. Nominácia na Oscara motivovala autorskú dvojicu k tvorbe pokračovaní.

Kreslené postavičky Tom a Jerry mali 10. februára 1940 v Hollywoode svetovú premiéru. Pre filmové štúdio MGM ich vytvorila animátorská dvojica William Hanna ( vpravo) a Joseph Barbera. Archívna snímka je z roku 1988. Foto: TASR/AP

Po prvom úspechu pribudli ďalšie diely, v ktorých bol kocúr už Tomom a milej vynaliezavej myške dali meno Jerry. Kreslení hlavní hrdinovia si v jednotlivých epizódach robia naschvál, hoci by bez seba zrejme nedokázali existovať. Vo väčšine príbehov vyhráva malý Jerry vďaka svojmu dôvtipu, ktorý Tom napriek svojej energickosti nedokáže prekonať. Niektoré časti sa končia remízou, kde niet víťaza a kocúr s myšou sa stávajú nerozlučnými priateľmi. V niekoľkých dieloch slávnej dvojici sekundujú tiež zlostný buldog Spike a jeho syn Tyke, čierny túlavý kocúr Butch, a tiež Tomova platonická láska – biela mačka Toodles Galore, ktorá však so šedým kocúrom nikdy neprehodila ani slovo. Ďalšími postavami sú Tuffy, synovec Jerryho s typickou plienkou a šedou srsťou či malé kačiatko Quacker.

Kresliarske štúdiá v rokoch 1940 až 1957 vyprodukovali pre kiná 114 dielov kresleného seriálu. V rokoch 1961 až 1962 sa na výrobe niektorých epizód podieľali aj výtvarníci československej spoločnosti Bratři v triku. Vytvorili 13 epizód. Ďalších 34 dielov vzniklo v rokoch 1963-1967 v štúdiách Sib Tower 12 Productions.

O obľúbenosti kultového seriálu svedčí zisk 7 Cien Akadémie, ktorými sa kreslené filmy s Tomom a Jerrym môžu pýšiť. Tím Hanna-Barbera má od roku 1976 svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. V roku 2000 sa dvojica kreslených postavičiek prvýkrát po 33 rokoch vrátila na veľké plátna kín v sedemminútovom krátkom filme Mansion Cat. Tom a Jerry v ňom demolujú honosný zámok tak, ako to vedia len oni. Začiatkom roku 2006 vznikla séria Príbehy Toma a Jerryho (Tom and Jerry Tales) spracovaná štúdiami Warner Bros Animation. Vyrobených bolo trinásť polhodinových filmov, každý sa skladal z troch príbehov nezbedných protivníkov. Okrem seriálu vzniklo aj niekoľko úspešných celovečerných filmov.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…