30 rozprávkových miest na svete, ktoré skutočne existujú
Dobré noviny
Dobré noviny

30 rozprávkových miest na svete, ktoré skutočne existujú

Na svete je niekoľko miest, ktoré sú také nádherné, že je ťažké uveriť, že skutočne existujú. Uniknite spolu s nami do tridsiatich z nich.

1. Garmisch-Partenkirchen, Bavorsko, Nemecko

Garmisch-Partenkirchen je mestečko vo vysokohorskom prostredí vrchu s názvm Zugspitze. Ide o najvyšší vrch v Nemecku s výškou takmer 3000 metrov. Mestečko bolo pôvodne rozdelené na dve samostatné osady. Spojené boli pri príležitosti olympiády v roku 1936.

2. Dedinka v Himalájach, Tibet

Toto je jedno z mestečiek, ktorých zmyslom je podporovať kláštory ukryté v horách, ktoré sú dostupné iba pešo alebo na koni.

3. Reine, Nórsko

Reine je malebná rybárska dedinka, ktorá sa nachádza na krásnom arktickom ostrove Moskenesøy. V prístavnej dedinke žije iba 329 ľudí, avšak právom bola vyhlásená za najkrajšiu dedinku v celom Nórsku.

4. Dedinka Gasadalur, Faerské ostrovy

Faerské ostrovy sú ľahko prehliadnuteľné ostrovy na severe Škótska. Mnoho rokov bol ostrov takmer neprístupný, avšak počas britskej okupácie v Druhej svetovej vojne tu boli vybudované početné schodiská, ktoré umožnili na ostrov prístup. Na ostrove žije iba 18 neuveriteľne šťastných ľudí, ktorých obklopujú útesy vysoké 2300 metrov.

5. Colmar, Francúzsko

Colmar je mestečko považované za hlavné mesto vína v Alsaskom regióne. Mesto bolo založené v roku 1200 počas vrcholu slávy Rímskej ríše, ktorá vtedy ovládala väčšinu Európy. Odvtedy je mestečko známe aj prezývkou Malé Benátky, pretože stredoveké uličky brázdi rieka.

6. Marsaxlokk, Malta

Ešte v roku 900 pred Kristom sa Féničania vylodili na Malte a založili tu prístav s dnešným názvom Marsaxlokk. Dnes je mestečko hlavným centrom rybolovu pre celý ostrovný národ a je známy pravidelne preplnenými rybími trhmi.

7. Bled, Slovinsko

Mesto Bled, ukryté v malebných horách, vzniklo ešte v roku 1004 a rímskym cisárom bolo považované za tak nádherné, že ho daroval Brixenskému biskupovi. Kaštieľ je umiestnený uprostred ostrovčeka, ktorý je obklopený miestnym jazerom. Mestečko s 5000 obyvateľmi je dnes považované za najkrajšie kúpeľné mesto v širokom okolí.

8. Hallstatt, Rakúsko

Hallstatt, jedna z najstarších rakúskych usadlostí, bol založený ešte v roku 5000 pred Kristom! Mestečko bolo založené kvôli ťažbe soli, ktorá sa tu ťaží dodnes. Súčasne je však mesto považované za jedno z najkrajších v celom Rakúsku.

9. Manarola, Taliansko

Manarola je očarujúce mestoečko, ktoré vďaka rozličným stavbám doslova hýri farbami. Miestny kostol pochádza z roku 1388, to znamená, že ide zrejme o jedno z najstarších miest v celej krajine a postavené bolo zrejme kvôli svojej silnej prirodzenej obranyschopnosti.

10. Bibury, Anglicko

Bibury je často označované za najkrajšie mestečko celého Anglicka. Prvá zmienka o ňom pochídza z roku 1086 a väčšina mesta dodnes vyzerá tak, ako pred stovkami rokov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

[page-break]

11. Annecy, Francúzsko

Annecy je pravdepodobne ešte malebnejšie než samotné francúzske Alpy, ktoré ho obklopujú. Postavené bolo približne v 14. storočí v okolí miestneho zámku. 

12. Göreme, Turecko (Podzemné mesto)

Göreme bolo postavené počas rímskej éry medzi nádhernými skalnými útvarmi v okolí. Pevný prírodný kameň slúžil ako základy a opevnenia a vďaka tomu dodnes väčšina antických stavieb pevne stojí na svojom mieste. Množstvo kostolov tu navyše bolo doslova vyrezaných do skál.

13. Leavenworth, Washington, USA

Áno, Leavenworth sa nachádza v Spojených štátoch a nie v Strednej Európe. Napriek tomu pôsobí práve takým dojmom, akoby šlo o bavorskú dedinku. Mimochodom, práve v tomto štýle je mestečko vybudované. Mestečko založené v roku 1962 pôvodne slúžilo ako drevorubačská kolónia a odvtedy sa mu výrazne darí. Dnes je vyhľadávané najmä turistami.

14. Queenstown, New Zealand

Queenstown je vybudovaný v okolí nádherného jazera Wakatipu. Najväčší rozmach zažilo mesto po roku 1860, keď európski dobyvatelia William Gilbert Rees a Nicholas von Tunzelmann ako prví objavili mesto a jeho zásoby zlata.

15. Skrytá horská dedinka Jiuzhaigou, Čína

O mestečkách, akým je aj táto dedinka, sa príliš veľa nevie. Okrem toho, že slúžili ako útočisko pre armády. Dnes slúžia ako vyhľadávané turistické destinácie, ktoré si cestovatelia obzerajú z konského chrbta.

16. Shirakawa-go, Japonsko

Shirakawa-go je malá tradičná dedinka známa svojími strmými strechami, ktoré majú odolať masívnym snehovým nádielkám, ktoré sú tu najintenzívnejšie na svete.

17. Pucón, Čile

Toto exotické mesto schované v tieni miestnej sopky je známe ako čílske hlavné mesto dobrodružstva. Je vhodné na celý rad rekreačných aktivít, ale svojou krásou poteší i oči a ducha.

18. Morro de São Paulo, Brazília

Morro de São Paulo je tak pokojné, že sa naň možno dostať iba charterovými letmi alebo na lodi, keďže automobilová doprava je na ostrove úplne zakázaná. Mestečko leží na troch kopcoch obrastených džungľou a je obklopené krištáľovo modrými vodami Atlantického oceánu. V minulosti ostrov fungoval ako pevnosť pre Portugalcov a pirátov.

19. Albarracin, Španielsko

Albarracín je nádherná chránená stredoveká obec na severe Španielska. Maľby, ktoré sa tu zachovali ešte z čias stredoveku, sú jedným z dôkazov starobylého španielskeho umenia.

20. Chefchaouen, Maroko

Chefchaouen je mesto preslávené modrými domčekmi. Turisti zhodne tvrdia, že prechádzka týmito modrými uličkami je nesmierne upokojujúca

Pokračovanie na ďalšej strane...

[page-break]

21. Amêdî, Kurdistan

Pestrofarebné domčeky tohto mestečka sú postavené na vrchole, ktorý sa týči do výšky až 1 219 metrov nad morom. Jediné miesto, kde sa tu môže turista tráviť čas, sú miestne krčmy a hotely.

22. Chichilianne, Francúzsko

Chichilianne je malá dedinka s približne 200 obyvateľmi, ktorá sa rozprestiera v nádhernom prostredí francúzskych Álp.

23. Pucisca, Chorvátsko

Ostrov Brač je domovom jedného z najkvalitnejších kameňov v Európe a práve to je dôvod, prečo bola Pucisca vybudovaná. Keď si uvedomíte, že mestečko bolo domovom pre najlepších sochárov a kamenárov v histórii, neprekvapí vás množstvo kultúrnych pamiatok, ktoré tu možno nájsť.

24. Camden, Maine, USA

Camden bol pôvodne kolonizovaný Britmi ešte v sedemdesiatych rokov osemnásteho storočia. Počas revolúcie slúžilo mesto ako bod na stretávanie pre Američanov. Dnes je toto mesto s 5000 obyvateľmi vyhľadávané turistami, ktorých počet často prekračuje dvojnásobok miestneho obyvateľstva.

25. Vestmannaeyjar, Island

Vestmannaeyjar sa nachádza na rovnomennom ostrove, ktorého dominantou je aktívna sopka. V roku 1973 dokonca museli celé mesto evakuovať práve kvôli prebúdzajúcemu sa vulkánu. Mestečko je tiež známe stovakmi druhom rastlín a miliónmi vtákov, ktoré tu žijú.

26. Byron Bay, Austrália

Mesto sa nachádza v Novom Južnom Walese a je obklopené Pacifickým oceánom. Mestečko, v ktorom dnes žije asi 5000 obyvateľov pomenoval moreplavec James Cook po námorníkovi Johnovi Byronovi pre jeho nevídané orientačné schopnosti v divokých vodách, ktoré mesto obklopujú.

27. Ericeira, Portugalsko

V tomto meste so 7000 obyvateľmi sa nachádza až 40 pláži, takže ako turista sa nemusíte obávať, že nebudete mať kam zložiť svoj plážový uterák. Mesto bolo osídlené ešte v trinástom storočí z dôvodu veľkého výskytu morských ježkov, ktorí sem prilákali veľa ľudí ale hlavne vtedajších "biznismenov", ktorí ich tu lovili.

28. Eze, Francúzsko

Eze je súbor dedineik, ktoré majú dokopy asi 3 000 obyvateľov a sú situované pozdĺž exotickej Francúzskej riviéry. Kopec, ktorý je spojnicou všetkých dediniek, poskytuje dych vyrážajúci pohľad na okolitú nádheru. Mimochodom, toto územie bolo osídlené už 2 000 rokov pred Kristom!

29. Tenby, Wales

Z Walštiny možno Tenby voľne preložiť ako "malú pevnosť rýb". Mesto osídlené okolo roku 900 nášho letopočtu bolo po dobytí Francúzmi obkolesené vysokým múrom, ktorý mal udržať Waleských rebelov v zálive. Bez ohľadu na nešťastnú minulosť ostova, je dnes toto miesto vyhľadávané ako jedno z najkrajších miest na svete.

30. Ittoqqortoormiit, Grónsko

Dostať sa na Ittoqqortoormiit je rovnako náročné, ako jeho názov vysloviť. Do Grónska vedie iba jedna letecká linka týždenne z hlavného mesta Islandu. Odtiaľ si musíte vziaž helikoptéru a preletieť až do tejto nádhernej pestrofarebnej dedinky. Nevieme, prečo sa tu miestni rozhodli žiť, ale niekedy im aj celkom závidíme. 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…