Dobré noviny
Album Zelená pošta bude mať až dva koncerty
SITA
SITA

Album Zelená pošta bude mať až dva koncerty

Prvé koncertné predvedenie albumu Zelená pošta patrí medzi najočakávanejšie hudobné udalosti roka. Na koncerte bude s Pavlom Hammelom a Mariánom Vargom účinkovať súbor Collegium musicum.

BRATISLAVA 17. septembra - Legendárny album Zelená pošta bude mať v nedeľu 23. septembra hneď dve koncertné uvedenia. Koncertnou premiérou albumu Pavla Hammela a Mariána Vargu vyvrcholí medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý v pondelok v bratislavskom Dóme sv. Martina otvorí mimoriadny koncert The Hilliard Ensemble.

Organizátori Konvergencií sa rozhodli pre veľký záujem pridať koncert Zelená pošta o 17:00, druhý koncert sa v pôvodnom termíne uskutoční o 20:00. Obe vystúpenia budú v design factory na Bottovej 2 v Bratislave, agentúru SITA o tom informovali organizátori festivalu komornej hudby Konvergencie.

Prvé koncertné predvedenie albumu Zelená pošta patrí medzi najočakávanejšie hudobné udalosti roka. Na koncerte bude s Pavlom Hammelom a Mariánom Vargom účinkovať aktuálna zostava súboru Collegium musicum: Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (elektrická gitara), Martin Valihora (bicie) a ako hosť Peter Preložník (klávesy).

Zelená pošta: Smutná ranná električka

"Legendárna nahrávka, jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej hudby, vyšla pôvodne v roku 1972 vo vydavateľstve Opus v produkcii Fedora Freša. Okrem dvojice hlavných protagonistov v nej účinkovali aj Vargovi spoluhráči z formácie Collegium musicum Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie) a Rastislav Vacho (gitara). V dvoch skladbách hosťoval známy český gitarista zo skupiny Modrý efekt Radim Hladík," informovali organizátori koncertu.

Nahrávalo sa v Experimentálnom štúdiu Československého rozhlasu. Zvuk Zelenej pošty dotvorili štúdiový sláčikový orchester Československého rozhlasu a Bratislavské dychové kvinteto. Ako ďalej pripomenuli organizátori Konvergencií, "Zelená pošta obsahuje aj jednu z najpôsobivejších skladieb slovenskej populárnej hudby - Smutnú rannú električku, ktorá vznikla zhudobnením rovnomennej básne Miroslava Válka. S výnimkou Válkovej básne sa na albume textársky podieľali Kamil Peteraj a Boris Filan".

Podobne ako nahrávka je známy i obal platne s koňom, sadom a biliardovým stolom navrhnutý Tiborom Borským. Koncertná premiéra Zelenej pošty na Konvergenciách bude súčasne oficiálnym ukončením Bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností 2012. Po Bratislave sú koncerty z albumu naplánované v Banskej Bystrici (25. 9.) a v Košiciach (29. 9.). Následne 21. novembra uvedú aj koncert v Prahe.

Festival Konvergencie (17. – 23. 9.) sa v pondelok začína vystúpením renomovaného súboru The Hilliard Ensemble (Morimur). V rámci svojho 13. ročníka avizuje 14 koncertných vystúpení. Otvárací koncert so súborom Quasars Ensemble a dielami Albrechta a Hindemitha je naplánovaný na stredu.

Festival ponúkne sólové recitály Nory Skuty, Jozefa Luptáka, Ronalda Šebestu, Benjamina Schmida, Yuvala Gotlibovicha a Borisa Lenka. Na programe je i neobvyklý autorský literárno-hudobný projekt Silvestra Lavríka Dúverná zmlúva, čiže hľadanie politickej vôle...

Tradične bude súčasťou Konvergencií koncert pre deti a záujem sa očakáva aj o premietanie hororovej klasiky nemého filmu - Kabinet Dr. Caligariho v sprievode živej hudby. Súčasťou festivalu budú i tento rok predkoncertné stretnutia a rozhovory s hudobníkmi. Podrobný program festivalu je dostupný na webstránke - http://www.konvergencie.sk.

Zelená pošta: Z ďatelín

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…