Jaskyniar Gustáv Lang z Dobšinej sa narodil pred 170 rokmi
TASR
TASR

Jaskyniar Gustáv Lang z Dobšinej sa narodil pred 170 rokmi

Od narodenia policajného úradníka a spoluobjaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne Gustáva Langa uplynie v nedeľu 8. februára 170 rokov.

Banskí inžinieri Eugen Ruffini, Gustáv Lang a Ondrej Méga objavili Dobšinskú ľadovú jaskyňu 15. júna 1870. Dobšinská ľadová jaskyňa udivuje návštevníkov svojou krásou. Elektrické osvetlenie v jaskyni nainštalovali v roku 1882 ako v jednej z prvých jaskýň na svete. Nachádza sa v Spišsko-gemerskom krase, v Národnej prírodnej rezervácii Stratená na území Národného parku Slovenský raj. Foto: TASR

Dobšiná/Bratislava 8. februára (TASR) - Od narodenia policajného úradníka a spoluobjaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne Gustáva Langa uplynie v nedeľu 8. februára 170 rokov.

Unikátnu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, objavenú v roku 1870, ako jedinečný prírodný klenot v roku 1979 vyhlásili za chránený prírodný výtvor a stala sa Národnou prírodnou pamiatkou. Do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO ju zaradili 29. novembra 2000.

Gustáv Lang sa narodil 8. februára 1845 v Dobšinej. Učil sa za obchodníka, krátko bol banským podnikateľom a od roku 1884 mestským policajným kapitánom v Dobšinej. Jeho koníčkom bola príroda a venoval sa jaskyniarstvu.

V júli 1870 sa pričinil o preskúmanie podzemných priestorov vrchu Duča v doline rieky Hnilec. Ústila do nich diera, pri ktorej sa v čase letných horúčav odjakživa ochladzovali miestni pastieri. Do diery sa za pomoci Gustáva Langa a ďalších dvoch spoločníkov spustil banský inžinier Eugen Ruffíny. Ocitol sa v podzemnej sieni, ktorej strop tvorili pestrofarebné skaly a dno veľká ligotavá plocha ľadu. Verejnosti unikátnu jaskyňu sprístupnili už o rok a v roku 1887 bola prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Ľadová výplň sa tu vyskytuje v rôznych formách a hrúbka ľadu na niektorých miestach presahuje 25 m.

V roku 1890 sa v jej Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. Jaskyňa bola od roku 1893 známa aj letným korčuľovaním. V 50. rokoch minulého storočia v nej ešte trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín. Jaskyňa je aj jedným z najvýznamnejších zimovísk netopierov na Slovensku. Zistil sa tu výskyt 12 druhov týchto lietajúcich cicavcov.

Spoluobjaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne Gustáv Lang zomrel 23. februára 1901 v rodnej Dobšinej. Dožil sa 56 rokov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…