Neviete sa zbaviť lenivosti? Skúste túto japonskú metódu
Dobré noviny
Dobré noviny

Neviete sa zbaviť lenivosti? Skúste túto japonskú metódu

Každý z nás si občas stanoví nejaký cieľ, ktorý neskôr nesplní a odloží ho na budúci mesiac alebo polrok, ​​niekedy rok, až ho skrátka nesplní vôbec.

— Foto: Flickr/David Urbanke

"Od pondelka začínam nový život. Budem chodiť do fitka, rozbehnem vlastné podnikanie, vymaľujem byt..." Každý z nás si občas stanoví nejaký cieľ, ktorý neskôr nesplní a odloží ho na budúci mesiac alebo polrok, ​​niekedy rok, až ho skrátka nesplní vôbec.

Nie je to azda preto, že toho chceme príliš veľa naraz, až nás nové plány zavalia neúmernou záťažou a nakoniec nedokážeme realizovať ani tie najmenšie ciele?

Niekedy sa naopak s veľkou vervou pustíme do toho, čo sme si zaumienili. Zacvičíme si napríklad trikrát týždenne niekoľko hodín vo fitku - a potom to opäť zanedbáme na dlhý čas. Prečo? Pretože sme zvolili veľkú záťaž, pretože nás to nebaví a návyk sme si nestačili vytvoriť.

Základom japonskej metódy kaizen je pravidlo "jednej minúty". Spočíva v tom, že sa určitou vecou zaoberáme presne jednu minútu, deň po dni, vždy v rovnakom čase. Jedna minúta je naozaj malý časový úsek a venovať ju nejakej činnosti je jednoduché pre každého. Lenivosť sa vám ani nestihne postaviť do cesty. To, čo sa vám nechcelo robiť celú polhodinu a nachádzali ste si pre to všakovaké výhovorky, budete robiť s ľahkosťou, ak tomu venujete iba minútu.

Zodvihnúť činky, skúsiť tanečné kroky alebo pozíciu z jogy, prečítať si jednu stránku cudzojazyčnej knihy... ak je čas na tieto činnosti obmedzený iba na jednu minútu, nie sú tieto činnosti vôbec náročné a naopak prinesú človeku uvoľnenie a radosť. A tak sa cestou malých krôčikov zdokonaľujeme a dosahujeme veľké výsledky. 

Veľký význam má, že sa postupne zbavujeme neistoty, pocitov previnilosti a bezmocnosti, začíname veriť vo vlastné sily. Napĺňa nás pocit víťazstva a úspechu. A ako emócie úspechu narastajú, začíname automaticky predlžovať svoje "malé krôčiky": z jednej minúty je päť a viac. Ani sa nenazdáte a bude to polhodina. A to je evidentný úspech.

Kaizen vznikol v Japonsku. Slovo samotné je zloženinou výrazov "kai" a "zen", prekladaných ako "zmena" a "múdrosť". Zvyčajne je výraz kaizen prekladaný ako "zmena k lepšiemu". Autorom tohto postupu špeciálne vypracovaného pre manažérov je Masaaki Imai. On sám kaizen označuje za filozofiu nachádzajúcu uplatnenie ako v manažmente, tak aj v osobnom živote.

Ľuďom západnej kultúry môže táto japonská metóda pripadať neefektívna. Zvyčajne majú za to, že bez veľkého úsilia človek veľké úspechy skrátka nedosiahne. Lenže rozsiahle a náročné aktivity môžu človeka odradiť, zlomiť jeho silu a odhodlanie a výsledok sa vôbec nemusí dostaviť. Princíp kaizen je vhodný pre všetkých a možno ho uplatniť v mnohých oblastiach života.

Zamyslite sa nad tým, čo potrebujete vy osobne a skúste uplatniť cestu malých krôčikov v praxi.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…