Dobré noviny
Neviete sa zbaviť lenivosti? Skúste túto japonskú metódu
Dobré noviny
Dobré noviny

Neviete sa zbaviť lenivosti? Skúste túto japonskú metódu

— Foto: Flickr/David Urbanke

Každý z nás si občas stanoví nejaký cieľ, ktorý neskôr nesplní a odloží ho na budúci mesiac alebo polrok, ​​niekedy rok, až ho skrátka nesplní vôbec.

"Od pondelka začínam nový život. Budem chodiť do fitka, rozbehnem vlastné podnikanie, vymaľujem byt..." Každý z nás si občas stanoví nejaký cieľ, ktorý neskôr nesplní a odloží ho na budúci mesiac alebo polrok, ​​niekedy rok, až ho skrátka nesplní vôbec.

Nie je to azda preto, že toho chceme príliš veľa naraz, až nás nové plány zavalia neúmernou záťažou a nakoniec nedokážeme realizovať ani tie najmenšie ciele?

Niekedy sa naopak s veľkou vervou pustíme do toho, čo sme si zaumienili. Zacvičíme si napríklad trikrát týždenne niekoľko hodín vo fitku - a potom to opäť zanedbáme na dlhý čas. Prečo? Pretože sme zvolili veľkú záťaž, pretože nás to nebaví a návyk sme si nestačili vytvoriť.

Základom japonskej metódy kaizen je pravidlo "jednej minúty". Spočíva v tom, že sa určitou vecou zaoberáme presne jednu minútu, deň po dni, vždy v rovnakom čase. Jedna minúta je naozaj malý časový úsek a venovať ju nejakej činnosti je jednoduché pre každého. Lenivosť sa vám ani nestihne postaviť do cesty. To, čo sa vám nechcelo robiť celú polhodinu a nachádzali ste si pre to všakovaké výhovorky, budete robiť s ľahkosťou, ak tomu venujete iba minútu.

Zodvihnúť činky, skúsiť tanečné kroky alebo pozíciu z jogy, prečítať si jednu stránku cudzojazyčnej knihy... ak je čas na tieto činnosti obmedzený iba na jednu minútu, nie sú tieto činnosti vôbec náročné a naopak prinesú človeku uvoľnenie a radosť. A tak sa cestou malých krôčikov zdokonaľujeme a dosahujeme veľké výsledky. 

Veľký význam má, že sa postupne zbavujeme neistoty, pocitov previnilosti a bezmocnosti, začíname veriť vo vlastné sily. Napĺňa nás pocit víťazstva a úspechu. A ako emócie úspechu narastajú, začíname automaticky predlžovať svoje "malé krôčiky": z jednej minúty je päť a viac. Ani sa nenazdáte a bude to polhodina. A to je evidentný úspech.

Kaizen vznikol v Japonsku. Slovo samotné je zloženinou výrazov "kai" a "zen", prekladaných ako "zmena" a "múdrosť". Zvyčajne je výraz kaizen prekladaný ako "zmena k lepšiemu". Autorom tohto postupu špeciálne vypracovaného pre manažérov je Masaaki Imai. On sám kaizen označuje za filozofiu nachádzajúcu uplatnenie ako v manažmente, tak aj v osobnom živote.

Ľuďom západnej kultúry môže táto japonská metóda pripadať neefektívna. Zvyčajne majú za to, že bez veľkého úsilia človek veľké úspechy skrátka nedosiahne. Lenže rozsiahle a náročné aktivity môžu človeka odradiť, zlomiť jeho silu a odhodlanie a výsledok sa vôbec nemusí dostaviť. Princíp kaizen je vhodný pre všetkých a možno ho uplatniť v mnohých oblastiach života.

Zamyslite sa nad tým, čo potrebujete vy osobne a skúste uplatniť cestu malých krôčikov v praxi.

Už ste čítali?