Dobré noviny
Začína sa sviatok filmu v nemeckej metropole - Berlinale
TASR
TASR

Začína sa sviatok filmu v nemeckej metropole - Berlinale

V súťaži celovečerných filmov na Berlinale 2015 sa o hlavné trofeje - Zlatého a Strieborných medveďov - bude uchádzať 19 filmov.

Juliette Binoche na tlačovej konferencii na festivale Berlinale. Foto: TASR/AP

Berlín 5. februára (TASR) - Svetová premiéra súťažnej drámy Nobody Wants the Night renomovanej španielskej režisérky Isabel Coixetovej s francúzskou hviezdou strieborného plátna Juliette Binoche v hlavnej úlohe otvorí dnes už 65. ročník medzinárodného filmového festivalu v nemeckej metropole, známeho ako Berlinale.

V dramatickom príbehu, ktorý sa opiera o skutočné udalosti a odohráva sa v Grónsku na začiatku 20. storočia, uvidia diváci aj japonskú herečku Rinko Kikučiovú a všestranného írskeho umelca Gabriela Byrnea.

V histórii Berlinale sa stane iba po druhý raz vôbec, že prítomní uvidia na úvod prehliadky dielo ženy-režisérky. Podobnej pocty sa dostalo v roku 1995 nemeckej filmárke Margarete von Trottaovej a jej dráme Das Versprechen.

Berlinale 2015 však možno označiť za festival "silných žien", pretože z celkove 441 filmov, ktoré prehliadka ponúkne v rôznych sekciách, nakrútili viac ako štvrtinu filmárky.

V súťaži celovečerných filmov na Berlinale 2015 sa o hlavné trofeje - Zlatého a Strieborných medveďov - bude uchádzať 19 filmov v zastúpení veľkých a významných kinematografií (USA, Čína, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Rusko, Poľsko, Španielsko), ako aj tvorcov z filmovo menej známych krajín (Guatemala, Irán, Vietnam). Zo známych tvorcov vysielajú svoje novinky do súťaže popri spomínanej Španielke aj Alexej German (Pod električeskimi oblakami), Peter Greenaway (Eisenstein in Guanajuato), Werner Herzog (Queen of Desert) či Terrence Malick (Knight of Cups) alebo Jafar Panahi (Taxi) - držiteľ dvoch Strieborných medveďov spred deviatich a dvoch rokov za snímky Offside a Pardé.

Česká republika figuruje v programe festivalu ako koproducent súťažnej snímky Averim!, ktorá vznikla v rumunsko-bulharsko-českej spolupráci.

Slovenská kinematografia v hlavnej súťaži zastúpenie nemá

Debut Ivana Ostrochovského s názvom Koza, ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii, vybrali organizátori do sekcie Forum, akéhosi medzinárodného fóra mladých talentov.

Vďaka bábkovej snímke Rosso Papavero, ktorú ako svoj debut nakrútil Martin Smatana, bude mať SR zastúpenie aj v súťažnej krátkometrážnej časti sekcie Generation - Generation Kplus.

V sekcii Panorama uvedú dokumentárnu snímnku Danielův svět českej režisérky Veroniky Líškovej, ktorý bude mať v Berlíne medzinárodnú premiéru a ktorý sa venuje pedofilnej komunite v ČR. Kameramanom tejto snímky, ktorá si odniesla Cenu divákov z Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave, je rodák z Bratislavy Braňo Pažítka.

Vyplýva to z informácií na webovej stránke prehliadky, ako aj materiálov tlačovej agentúry DPA.

O laureátoch festivalu v hlavnej súťaži rozhodne sedemčlenná medzinárodná porota pod vedením amerického filmára Darrena Aronofského. Ďalšími členmi grémia sú herci Daniel Brühl (Nemecko) a Audrey Tautouová (Francúzsko), juhokórejský režisér Bong Joon-Ho, peruánska filmárka Claudia Llosaová (Peru), producentka Martha De Laurentiisová-manželka medzičasom zosnulého velikána svetovej kinematografie Dina De Laurentiisa či spolutvorca televízneho seriálu Mad Men Matthew Weiner (USA).

Jeden z ocenených umelcov je však už známy. Medzinárodne uznávaný nemecký režisér, prezident Európskej filmovej akadémie Wim Wenders si prevezme čestného Zlatého medveďa. Jeho tvorbu predstavia na Berlinale 2015 v špeciálnej retrospektívnej prehliadke.

Na festival, ktorý potrvá do 15. februára zavítajú aj v tomto roku početné hviezdy strieborného plátna. Očakáva sa napríklad návšteva Nicole Kidmanovej, Helen Mirrenovej či Natalie Portmanovej, ako aj Roberta Pattinsona, Jamesa Franca alebo Iana McKellena.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…