Nutella je spôsob života, jej milovníci ju slávia svetovým dňom
TASR
TASR

Nutella je spôsob života, jej milovníci ju slávia svetovým dňom

Nutella je viac ako nátierka, je to spôsob života.

Ilustračné foto. Foto: www.facebook.com

Alba/Miláno/Valenciennes 5. februára (TASR) - Nutella je viac ako nátierka, je to spôsob života. Preto americká spisovateľka, odborníčka na digitálnu stratégiu a fotografka Sara Rossová a americká právnička Michelle Fabiová aj v roku 2015 slávnostne oznámili: 5. februára sa uskutoční deviaty Svetový deň Nutelly.

Rossová založila v roku 2007 Svetový deň Nutelly a s ním aj rovnomennú webovú stránku (www.nutelladay.com). Spolu so spoluorganizátorkou tohto dňa Fabiovou vyhlásili: "5. február 2015 je deň, ktorý treba osláviť, človek má byť kreatívny a čo je najdôležitejšie, má si dať Nutellu". Prečo za Svetový deň Nutelly vybrali 5. február nevysvetlili.

Sara Rossová žijúca v talianskom Miláne od roku 2003 ako i právnička, spisovateľka v slobodnom povolaní a editorka žijúca v Kalábrii od roku 2003 Michelle Fabiová natoľko milovali čokoládovo-orieškovú nátierku konkrétnej značky od talianskej spoločnosti, že sa rozhodli venovať jej osobitný deň. Sara Rossová popri tom, že založila webovú stránku venovanú nátierke, zozbierala na vyše 700 receptov z celého sveta s využitím Nutelly a doplnila stránku mnohými fotografiami.

Nutellu Rossová prvýkrát ochutnala v roku 1994. Vtedy sa prvý raz vybrala na cesty po Taliansku. Michelle Fabiová vychutnala tento produkt prvýkrát v roku 2002, rovnako počas prvej návštevy krajiny na Apeninskom polostrove.

Svetový deň má svoje účty na najrozšírenejších sociálnych sieťach a počet fanúšikov čokoládovo-orieškovej nátierky sa na nich ráta na desaťtisíce. Milovníci tejto pochúťky žijú napríklad v Kuvajte, vo Francúzsku či na Filipínach. Z nich 77 percent tvoria ženy a 68 percent zo všetkých fanúšikov má 18 až 44 rokov.

Napriek popularite tohto svetového dňa, bola v roku 2014 jeho existencia ohrozená. A to nikým iným, ako priamym výrobcom. Predstaviteľ spoločnosti Ferrero S.p.A. 16. mája 2013 napísal Sare Rossovej, že neoprávnene používa logo i názov jeho produktu a pohrozil jej súdnym sporom. V dôsledku toho sa blogérka rozhodla, že 25. mája toho roku zatvorí stránku. Znamenalo by to, že v roku 2014 tento svetový deň nebude. Vyvolalo to nevôľu medzi milovníkmi čokoládovo-orieškovej nátierky. Okolo 40.000 fanúšikov na najrozšírenejšej sociálnej sieti na webe Svetového dňa Nutelly vyjadrili tomuto dňu podporu až napokon primäli vedenie spoločnosti, aby "zaradilo spiatočku" a stiahlo hrozbu o súde. Predstaviteľ firmy potom blogérke oznámil: "Spoločnosť vyslovuje úprimné uznanie Sare Rossovej za jej vášeň k Nutelle" a ocenil aj fakt, že "fanúšikovia jej prejavili lojalitu a oddanosť". Rossová potom spokojne ohlásila, že Svetový deň Nutelly sa uskutoční aj v roku 2014. A tak sa stalo.

Výrobca nátierky nemá so Svetovým dňom Nutelly nič spoločné. Neorganizuje ho a na ničom sa jeho predstavitelia nezúčastňujú. Ide výlučne o deň založený a venovaný všetkým, ktorí majú radi tento výrobok.

O popularite nátierky z lieskových orechov a kakaa svedčia aj správy francúzskej tlače z 24.-26. januára 2015. Čitatelia sa dozvedeli, že súd v meste Valenciennes rozhodol a vydal zákaz rodičom dať dcérke meno: Nutella. Porota občianskeho súdu zobrala okrem iného na zreteľ skutočnosť, že ide o konkrétny výrobok a navyše aj záujem dieťaťa. Namiesto Nutella sa dieťa bude volať - Ella.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…