Dobré noviny
6 najčastejších chýb, ktoré robíme so syrom
Dobré noviny
Dobré noviny

6 najčastejších chýb, ktoré robíme so syrom

— Foto: Flickr/Paul Wilkinson

Syr je jednou z najobľúbenejších pochúťok Slovákov. Niet sa čomu čudovať, kedže syr je aj súčasťou nášho národného pokrmu. Dokážeme však so syrom zaobchádzať správne?

BRATISLAVA 4. februára - Syr je pre mnohých z nás obľúbenou pochúťkou. Či už v šťavnatom sendviči, obloženom chlebíčku, alebo ako pochúťka k dobrému vínu. Rôzne príchute, úpravy a arómy vytvoria v našich chuťových bunkách skutočný gurmánsky orchester. Hoci sa môže zdať, že zaobchádzať správne so syrom nie je žiadna veda, opak je pravdou. Portál businessinsider.com v spolupráci so špecialistom na syry Sydneym Willcoxom predstavili 6 najčastejších chýb, ktoré robíme v zaobchádzaní so syrom.

Balenie syra do plastovej fólie

Najlepším spôsobom uskladnenia zvyškov syra je zabalenie do pergamenu alebo voskovaného papiera. Syr musí dýchať a plastové obaly mu to nedovoľujú. Navyše, ak je fólia príliš tesne upevnená, na povrchu syra sa množia nežiaduce baktérie. Tesný obal tiež zabraňuje uvoľňovaniu pachov zo syra (napríklad amoniaku), ktoré sú prirodzeným veďľajším produktom a pre zachovanie kvality syra je nutné, aby sa postupne uvoľňovali.

Vyhadzovanie syra s plesňou

Willcox uvádza, že ani na prvý pohľad nežiaduca pleseň nemusí znamenať, že syr je zničený. Ak je pleseň bielej alebo modrej farby, ide o formy, ktoré rastú výhradne na povrchu syra. Stačí, ak ich jednoducho odrežete a zvyšok syra môžete pokojne ďalej konzumovať. Nemusíte sa obávať, že je celý syr kontaminovaný. To sa však týka len tvrdých syrov. V prípade mäkkých syrov, ako napríklad ricotta, môže pleseň rásť aj vo vnútri syra a vtedy by ste ho rozhodne nemali konzumovať.

Ľudia s intoleranciou na laktózu nemôžu jesť syr

To však neplatí pre všetky druhy syrov. Willcox vysvetľuje, že kyselina mliečna je v mlieku prítomná v srvátke (kvapalná látka), narozdiel od syroviny alebo pevných látok. Zjednodušene – čím tvrdší a suchší je syr, tým menej kyseliny mliečnej obsahuje.

Zanedbávanie izbovej teploty pri servírovaní syra

Keď servírujeme našim hosťom syr, najčastejšie ho jednoducho vyberieme z chladničky a okamžite podávame. Willcox však tvrdí, že robíme chybu. „Pred servírovaním syra ho nechajte chvíľu mimo chladničky, pokiaľ nedosiahne izbovú teplotu," uvádza Willcox. Syr by mal byť konzumovaný pri izbovej teplote, pretože práve tá dá vyniknuť jeho chuti a aróme. Sami si môžete otestovať, že syr konzumovaný okamžite po vybraní z chladničky má inú chuť, ako ten istý syr, ktorý má izbovú teplotu. Samozrejme, tiež treba myslieť na to, že syr nepatrí medzi najlacnejšie potraviny. Práve preto si ho vychutnajte najlepšie ako sa dá.

Všetky syry skladujeme v chladničke

Mnoho ľudí má neustále na pamäti, že syr jednoducho patrí vždy do chladničky. Nie je to však celkom pravda. „V časoch, keď sa syr začal vyrábať, neboli chladničky a hoci žijeme v inej dobe, stále platí, že nie všetky syry patria do chladničky. Pevné syry ako napríklad parmezán, možu byť mimo chladničky niekoľko týždňov a nebude to mať vplyv na jeho kvalitu,“ uvádza Willcox.

Ak sa však predsa rozhodnete syr skladovať v chladničke, dajte ho na najteplejšie miesto – rovnako ako zeleninu. Príliš chladné miesta v chladničke neumožňujú syru dostatočne dýchať.

Všetky syry sú rovnaké

Pri kúpe syra sa často vôbec nezamýšľame nad tým, že každý syr má iný pôvod, iný vek, zloženie či spôsob úpravy. Všetky tieto atribúty totiž ústia do rôznych spôsobov zaobchádzania a skladovania. Napríklad, niektoré syry sú určené na konzumáciu s iným typom potravín, ktoré podčiarknu ich jedinečnú chuť. Preto sa stáva, že často bezhlavo nakupujeme produkty bez toho, aby sme ich skutočne poznali. Každý predajca by vám mal vedieť správne poradiť a zodpovedať vaše otázky týkajúce sa syra. Nebojte sa preto opýtať.

Sledujte skvelé nápady, recepty a rady na Facebooku!

 

Zdroj: businessinsider.com

Už ste čítali?