Dobré noviny
Na festival Grape 2015 prídu Netsky Live, Triggerfinger, Kadebostany
TASR
TASR

Na festival Grape 2015 prídu Netsky Live, Triggerfinger, Kadebostany

Festival Grape zverejňuje prvé mená.

Na piešťanskom letisku sa v piatok 13. augusta 2010 začal prvý ročník dvojdňového festivalu Grape. Prvým zahraničným účinkujúcim festivalu Grape boli britské elektropunkáčky Robots in Disguise. Speváčka a vokalistka Sue Denimová si na Grape užila aj stage diving. Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 3. februára (TASR) - Festival Grape zverejňuje prvé mená. Na piešťanskom letisku sa na šiestom ročníku 14. a 15. augusta predstavia belgickí interpreti Netsky Live, Triggerfinger, BRNS, Intergalactic Lovers a zo Švajčiarska príde kapela Kadebostany.

„Sme radi, že už môžeme predstaviť prvých zahraničných účinkujúcich. Tento rok sa ich počet zvýši na 15 až 16. Chceme dať väčší priestor zaujímavým mladým zahraničným kapelám, ktoré sa nám páčia a pár z nich aj teraz predstavujeme. Rovnako sme radi, že sme potvrdili belgického producenta Netsky, ktorý odohrá svoje vystúpenie s live kapelou,“ uviedol pre médiá za organizátorov Ján Trstenský.

Belgičan Boris Daenen a.k.a. Netsky patrí k najvýznamnejším drum & bassovým producentom na svete a je výraznou súčasťou stajne Hospital Records, s ktorou podpísal zmluvu v roku 2009. O rok neskôr vydal svoj debut s jednoduchým názvom Netsky. V roku 2012, po skvelých remixoch pre Pendulum, Swedish House Mafia alebo Ruska, vydáva štúdiovú dvojku a začína koncertovať s kapelou. Projekt Live vypredáva haly po celej Európe a úspechy prichádzajú aj na najväčších festivaloch Glastonbury, Rock Werchter či Pinkpop. V minulom roku získal nomináciu za najlepší live act vo svojej domovskej krajine a zároveň sa vrátil do štúdia, kde začína pripravovať tretí album. Nové skladby už predstaví aj na Grape festivale.

Rocková trojica Triggerfinger patrí v Belgicku ku skúseným a uznávaným kapelám. Majú za sebou štyri štúdiové albumy. Prvý vydali v roku 2004 a zatiaľ posledný v apríli 2014. Po ťažších začiatkoch sa kapela prepracovala postupne na úplnú špičku belgickej scény. Úspešný bol najmä rok 2012, keď Triggerfinger získali na Belgian Music Industry Awards hneď štyri ocenenia - Skladba roka, Kapela roka, Najlepšia alternatívna kapela roka a Najlepšia koncertná kapela roka. Ich koncerty sú vždy nezabudnuteľným zážitkom, o čom sa fanúšikovia presvedčia prvýkrát aj na Slovensku.

Jeden z najväčších objavov posledného obdobia na alternatívnej scéne nesie záhadný názov Kadebostany. Pochádzajú zo Švajčiarska, ale podľa ich slov sú vyslancami štátu Kadebostan. Kombinácia elektroniky, dychových nástrojov, retro zvuku a indie-popu, ktorá je podporená skvelým ženským vokálom a prepracovaným live vystúpením, sľubujú skvelý koncert. Sú jedným z čiernych koní festivalu.

BRNS pochádzajú z Bruselu. Charakterizuje ich experimentálny až hypnotický zvuk, neopočúvané melódie a skvelý koncertný prejav. Na Slovensku sme ich mohli vidieť v roku 2013 na festivale Waves, kde si získali srdcia mnohých fanúšikov. Minulý rok vydali úspešný druhý album Patine, z ktorého väčšinu skladieb odohrajú na svojom vystúpení v Piešťanoch.

Poslednou belgickou kapelou sú Intergalactic Lovers. Štvorica, na čele so speváčkou Larou Chedraoui, prinesie na letisko svieži gitarový indie-pop okorenený prvkami folku. Kapela doteraz vydala dva štúdiové albumy, ten posledný Little Heavy Burdens vyšiel v roku 2014. Po minuloročnom výbornom pražskom koncerte sa predstavia v lete aj slovenskému publiku.

Prvá z pripravovaných akcií festivalu Grape sa uskutoční už vo štvrtok 5. februára v bratislavskom KC Dunaj. Zahrajú poľskí The Dumplings a slovenská skupina Talkshow. Po skončení koncertov si obe kapely ešte zahrajú spoločný Dj set.

„Naša prvá tohtoročná akcia nesie názov Večierok, lebo chceme, aby to bol príjemný večer, kde sa stretnú známi, porozprávajú sa a pozrú si zaujímavé koncerty. Samozrejme, bude to aj trošku v duchu festivalu, a tak sa nás ľudia budú môcť opýtať na čokoľvek, čo ich ohľadne Grape zaujíma. Možno prezradíme aj novinky, ktoré sme pre nich na leto pripravili,“ dodal Trstenský.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…