Dobré noviny
Zamestnanci si cenia dobrých kolegov viac ako slušný plat
SITA
SITA

Zamestnanci si cenia dobrých kolegov viac ako slušný plat

Workmonitor odhalil zmenu priorít zamestnancov. Väčšina pracujúcich sa zhodla na tom, že chcú pracovať preto, aby žili, a nie žiť, aby pracovali.

BRATISLAVA 16. septembra - Viac ako tretina Slovákov by bola ochotná vzdať sa časti svojho platu, ak by si tým poistila vlastnú pracovnú pozíciu.

Vyplýva to z prieskumu personálno-poradenskej spoločnosti Randstad, podľa ktorého by v spomínanom prípade oželelo časť platu 36 % opýtaných. Necelá štvrtina opýtaných, konkrétne 23 %, by bola podľa prieskumu ochotná vzdať sa časti svojej mzdy, ak by tým mohla zabrániť prepúšťaniu vo firme, kde pracuje.

Dobrí kolegovia sú vážení zlatom

"Výsledky prieskumu tiež ukázali, že zamestnanci si cenia dobrý plat, ale zďaleka ho už nedávajú na prvé miesto. Pre veľa ľudí je oveľa dôležitejší príjemný kolektív alebo možnosť robiť prácu, ktorá ich baví," uvádza spoločnosť v správe z prieskumu.

Miera ochoty zamestnancov pristúpiť k spomínaným kompromisom úzko súvisí s finančnými výsledkami a hospodárením zamestnávateľa.

Zároveň však rastie i s vekom zamestnancov. Ľudia starší ako 55 rokov majú podľa záverov prieskumu najväčšiu vôľu k finančným ústupkom. Najmenšiu vôľu potom majú mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov. "Mladí ľudia sa toľko neboja riskovať. Je to dané nielen tým, že si viac veria, ale často majú oproti starším kolegom i menej záväzkov. Prípadná strata práce pre nich preto nepredstavuje takú hrozbu, ako pre zamestnanca, ktorý už napríklad živí rodinu a spláca pôžičku na bývanie," hovorí manažérka spoločnosti Randstad Drahomíra Kutňanská.

Zamestnanci chcú pracovať, aby žili, nie žiť, aby pracovali

Prieskum Randstad Workmonitor tiež ukázal, že pre väčšinu opýtaných nestojí práca na prvom mieste v rebríčku hodnôt. Väčší dôraz kladú na iné aspekty. Prevažná väčšina, až 87 % zamestnancov, sa zhodla, že chcú pracovať preto, aby žili, a nie žiť, aby pracovali.

Workmonitor

Prieskum Workmonitor spoločnosti Randstad bol prvýkrát publikovaný v Holandsku v roku 2003. V súčasnosti zahŕňa 32 krajín po celom svete a vychádza štyrikrát do roka.

Kvantitatívne štúdie vykonávajú on-line cez dotazník u populácie vo veku 18 - 65 rokov, pracujúcich minimálne 24 hodín týždenne v platenom zamestnaní, pričom minimálna veľkosť skúmanej vzorky je 400 respondentov za každú krajinu. "Už zďaleka neplatí, že by výška platu bola najzásadnejším meradlom spokojnosti. Ľudia si začínajú uvedomovať, že dôležitá je aj príjemná atmosféra na pracovisku, dobrí kolegovia a tiež možnosť tráviť čas s rodinou a priateľmi," dodáva Drahomíra Kutňanská.

Podľa záverov prieskumu si 61 % opýtaných cení milých kolegov viac, ako pekné sumy na výplatnej páske. Pre 41 % opýtaných je zase podstatnejšie robiť prácu, ktorá ich baví. "Iba pätina zamestnancov kladie veľký dôraz na možnosť osobného rozvoja. Tí v prieskume uviedli, že by radšej dali výpoveď, než by ďalej pracovali na pozícii, na ktorej pre ďalší vývoj nemajú priestor," uvádza spoločnosť.

Už ste čítali?