Dobré noviny
V súťaži Strom roka 2012 vedie 300-ročný orech čierny
SITA
SITA

V súťaži Strom roka 2012 vedie 300-ročný orech čierny

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom 10. ročníka ankety je spevák Peter Lipa.

BRATISLAVA 13. septembra - V ankete Strom roka 2012 podľa priebežných výsledkov hlasovania vedie orech čierny zo Serede s 585 hlasmi. O 45 hlasov menej má lipa malolistá z Opinej v okrese Košice.

Tretie miesto zatiaľ patrí moruši čiernej z Hlohovca, ktorú delí od druhého miesta len 15 hlasov. Najmenej hlasov má zatiaľ gaštan jedlý zo Štiavnických baní.

Za jedného z dvanástich finalistov ankety Strom roka možno hlasovať do 28. septembra. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hrinková z nadácie Ekopolis.

Poslaním ankety, ktorej desiaty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom 10. ročníka ankety je spevák Peter Lipa. Fotografie a príbehy stromov - finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

Hlasovať za svoj strom môže každý prostredníctvom SMS správy na č. 7775 v tvare: Strom medzera a číslo stromu od 0-12), hlasovacieho lístka, poštou alebo priamo na www.ekopolis.sk. Koncom októbra bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2012.

Do májovej uzávierky prišlo do Nadácie Ekopolis 69 stromov z celého Slovenska. Z prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi, ďalší traja hlasujúci knižnými poukážkami.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…