V Drážďanoch sa tisícky ľudí zúčastnili na koncerte proti xenofóbii
TASR
TASR

V Drážďanoch sa tisícky ľudí zúčastnili na koncerte proti xenofóbii

Obľúbený nemecký rocker Herbert Grönemeyer vyjadril porozumenie pre nespokojnosť stúpencov hnutia PEGIDA, avšak súčasne varoval pred vytváraním nepriateľského obrazu islamu.

Ilustračná fotka Foto: Monika Ščevovichová

Drážďany 26. januára (TASR) - Tisícky ľudí sa dnes zúčastnili v Drážďanoch na koncerte za otvorenosť a pestrosť spoločnosti a proti xenofóbii pod mottom "Otvorené a pestré - Drážďany pre všetkých", na ktorom nechýbali viacerí umelci, vrátane Herberta Grönemeyera, Jana-Josefa Liefersa či skupiny Silly. Cieľom akcie bolo prezentovať iný obraz krajiny, iný obraz mesta ako ten známy z masových podujatí hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA).

"Chceme ukázať, že Drážďany sú otvorené svetu, tolerantné a pestré a usilovali sme sa, aby bolo teplo, predovšetkým pri srdci," cituje slová jedného z organizátorov koncertu Gerharda Ehningera tlačová agentúra DPA.

Aj spomínané hnutie preložilo svoju obvykle pondelkovú protestnú akciu tentoraz na nedeľňajšie popoludnie, aby, ako to zdôvodnilo, umožnilo aj svojím stúpencom účasť na koncerte.

Obľúbený nemecký rocker, skladateľ a spevák Herbert Grönemeyer vyjadril pri tejto príležitosti porozumenie pre nespokojnosť stúpencov hnutia PEGIDA s politickou scénou v spolkovej republike, avšak súčasne varoval pred vytváraním nepriateľského obrazu islamu.

Umelec súčasne konštatoval, že mnohí zo stúpencov hnutia PEGIDA si zrejme ani neuvedomujú plný význam slova islamizácia, pretože jej nebezpečenstvo v Nemecku je podľa Grönemeyera asi také, ako že nám padne meteorit na hlavu. "Ľudia moslimského vierovyznania tu žijú viac ako 50 rokov. Spoluformovali krajinu," dodal.

Saský krajinský minister vnútra Markus Ulbig vyjadril dnes pripravenosť na rozhovor s dvoma predstaviteľmi hnutia PEGIDA, vrátane jednej z jeho tvárí Kathrin Oertelovej. "Dialóg môže začať na ulici, nemožno ho tam však viesť ako zrozumiteľnú výmenu názorov a argumentov," konštatoval politik Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorý podporil aj rôzne ponuky na dialóg zo strany mesta Drážďany a krajinskej saskej vlády. Cieľom je nadviazať dialóg s občanmi napriek jestvujúcim odlišným názorom, vyplynulo z Ulbigových slov, ktoré znamenajú prielom v doterajších postojoch politikov odmietajúcich dialóg so spomínaným hnutím.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…