Ivan Trojan vedie vo filme V tieni dialógy sám so sebou
SITA
SITA

Ivan Trojan vedie vo filme V tieni dialógy sám so sebou

Pre držiteľa štyroch Českých levov boli veľmi namáhavé fázy nakrúcania, v ktorých nemal text a odohrať ich musel len vo svojej hlave.

BRATISLAVA 14. septembra - Český herec Ivan Trojan bude od 20. septembra presviedčať ľudí v slovenských kinách, že za spravodlivosť treba bojovať za každú cenu.

V koprodukčnej snímke V tieni (2012) režiséra Davida Ondříčka stvárnil oceňovaný herec hlavnú postavu kapitána Hakla, ktorý v bývalom Československu bojuje na vlastnú päsť so sieťou komunistickej polície.

Aj keby sa mohlo zdať, že ide o jasne kladného hrdinu, samotný Trojan takúto charakteristiku odmieta. "Od začiatku sme sa snažili o to, aby to nebol človek, s ktorým chcete ísť na pivo alebo na kávu.

Je chladnejší, rodina je u neho na druhom mieste. Chceli sme, aby to bol chlap s chybami. Nemýli sa ale v základnom postoji k životu a hodnotám," uviedol držiteľ štyroch Českých levov v rozhovore pre agentúru SITA.

Štyridsaťosemročný rodák z Prahy sa k tejto filmovej úlohe dostal prirodzene - už roky je totiž kamarátom režiséra Davida Ondříčka, ktorý ho v minulosti obsadil do svojich snímok Samotári (2000) a Jedna ruka netleská (2003).

Pracovný vzťah s režisérom prerástol do priateľstva

"Po prvom filme, ktorý sme spolu nakrútili, prerástol náš pracovný vzťah do priateľstva. Pretože sme spolu dlho nič nenakrútili, to prianie, aby niečo vzniklo, pochádzalo od nás oboch. Ja som vedel, že by sa muselo stať niečo veľmi neobvyklé, aby sme ten film spolu nerobili. Diania okolo snímky som sa zúčastňoval v podstate od začiatku," priblížil Trojan.

Pre skúseného herca bolo v česko-slovensko-poľskom filme najťažšie to, že aj keď bol na pľaci veľmi často, jeho postava v rámci deja filmu zostávala sama a dialógy musela postupom času viesť najmä sama so sebou. "Veľmi namáhavé boli fázy nakrúcania, v ktorých som nemal text a odohrať som to musel len vo svojej hlave," uviedol herec.

Pri zostavovaní scenára tvorcovia uvažovali aj nad tým, že Hakl bude mať vo filme svojho pomocníka ako pri klasických detektívkach, no nakoniec od toho upustili. Nerozmýšľali ani nad tým, aby svoje vyšetrovanie a problémy s ním súvisiace riešil so svojou rodinou, najmä manželkou Jitkou, ktorú v snímke stvárnila slovenská herečka Soňa Norisová.

"Ťažký bol aj ten rozsah, na pľaci som musel byť každý deň od začiatku do konca a preto bolo dôležité mať vopred dobre rozmyslené, čo som chcel ukázať a čo schovať," dodal herec, ktorý v minulosti zažiaril v snímkach Musím tě svést (2002), Smradi (2002), Jedna ruka netleská (2003) a Václav (2007).

Nemecký herec Koch s ním komunikoval očami

Trojanove herecké umenie ocenil okrem iných aj nemecký herec Sebastian Koch. Ten sa vo filme V tieni predstavil v úlohe nemeckého majora Zenkeho. "Ivan je skvelý človek a herec. Pri nakrúcaní mal niekoľko pripomienok, ale práve tieto maličkosti bývajú veľmi dôležité," uviedol 50-ročný herec, známy najmä z oscarovej drámy Životy tých druhých (2006).

Koch s Trojanom na pľaci komunikoval najmä očami, pretože česká hviezda nehovorí dobre ani po nemecky, ani po anglicky. Verbálnej komunikácii sa však nevyhol pri posudzovaní scenára, o ktorý sa postarali Marek Epstein a David Ondříček. "Vzhľadom na dôležitosť mojej úlohy obaja chceli, aby som im povedal, čo si o tom myslím, čo si myslím o tej postave. Vzniklo to prirodzene tak, ako som pri práci s týmto režisérom zvyknutý."

Okrem spomenutých hercov a herečiek sa v snímke zasadenej do československého prostredia 50. rokov predstavili aj David Švehlík, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička, Miroslav Krobot, Tomáš Bambušek alebo Filip Antonio.

Film tvorcovia poňali veľkoryso

Producentmi filmu sú okrem Ondříčka aj Kryštof Mucha a Ehud Bleiberg. Zaujímavá je aj hudba, ktorú pripravili Jan P. Muchow a Michal Novinski. O dobové kostýmy sa zase postarala Jarmila Konečná a kameru obsluhoval Poliak Adam Sikora, ktorého režisér označil za skutočného umelca.

Rozpočet filmu, ktorý mal dovedna až 17 verzií scenára, je 71 miliónov českých korún (v prepočte približne 2,85 milióna eur). Pôvodný rozpočet 70 miliónov korún (asi 2,81 milióna eur) museli navýšiť o ďalší milión (približne 40-tisíc eur), pretože snímku tento rok dodatočne prestrihávali, pričom pozmenili aj hudbu.

"David si sám dal podmienku, že ten film chce poňať veľkoryso. Dúfam, že je to z neho vidieť a že sa vyplatilo počkať na tie peniaze," poznamenal Ivan Trojan. Detektívka, na ktorej sa finančne podieľala aj spoločnosť Trigon Production slovenského producenta Patrika Pašša, je v českých kinách od 13. septembra. Od štvrtka 20. septembra ju začnú v širokej kinodistribúcii premietať aj na Slovensku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…