Dobré noviny
Šéf školstva chce učiteľom pridať, problémom je rozpočet
SITA
SITA

Šéf školstva chce učiteľom pridať, problémom je rozpočet

Dušan Čaplovič považuje štrajk za legitímnu záležitosť.

BRATISLAVA 13. septembra – Minister školstva Dušan Čaplovič sa vie stotožniť s požiadavkami školských odborárov, ktoré sa týkajú platov.

„Všetko sa odvíja od štátneho rozpočtu, od procesu konsolidácie a možností, ktoré Slovenská republika má,“ povedal na dnešnom brífingu, na ktorom reagoval na prebiehajúci štrajk pracovníkov školstva.

Minister považuje štrajk za legitímnu záležitosť. Povedal, že požiadavke odborárov stretnúť sa za jedným stolom s ním, s ministrom financií i ministrom práce a sociálnych vecí vyhovie.

„Chceme sa stretnúť a ďalej rokovať,“ uviedol. „Nie je možné riešiť veci prostredníctvom štrajku, ale prostredníctvom rokovaní,“ dodal. Čaplovič neuviedol, s akým návrhom na rokovanie pôjde.

„O tom sa nehovorí pred rokovaním, nemôžem oznamovať svojim partnerom cez médiá, s akým návrhom pôjdem,“ povedal Čaplovič a dodal, že stretnutie sa určite uskutoční v najbližšom čase.

Čaplovič tiež odmietol konkretizovať, o akú čiastku by sa mohli učiteľom zvýšiť platy. „Nie som veštec a neviem, aký je stav štátneho rozpočtu,“ uviedol. „Očakával by som strpenie“.

Podľa jeho slov sú niektoré požiadavky odborov nad rámec, ako napríklad požiadavka zvýšiť príspevok do školstva na úrovni päť percent hrubého domáceho produktu (HDP).

„Požiadavky musia byť reálne. Nie je možné vyriešiť to, čo sa neriešilo 20 rokov, za štyri či päť mesiacov,“ skonštatoval a dodal, že čo sa týka platov, cieľom je dostať sa v horizonte štyroch rokov na úroveň 1,2 priemeru platu v Slovenskej republike.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…