Kennedyho centrum ocení Dustina Hoffmana i Led Zeppelin
SITA
SITA

Kennedyho centrum ocení Dustina Hoffmana i Led Zeppelin

Sedem vybraných osobností, ktoré svojím talentom, kreativitou a húževnatosťou významne prispeli k rozvoju kultúrneho života, dostane cenu od Kennedyho centra.

BRATISLAVA 13. septembra - Kennedyho centrum si v rámci 35. ročníka udeľovania svojich cien uctí sedem osobností zo sveta kultúry.

Ako v stredu uviedli vo vyhlásení pre médiá, tento rok vybrali oscarového herca Dustina Hoffmana, moderátora Davida Lettermana, troch žijúcich zakladajúcich členov rockovej skupiny Led Zeppelin, bluesmana Buddyho Guya a ruskú primabalerínu Nataliu Makarovú.

"Sedem osobností, ktoré tento rok ocení Kennedyho centrum, svojím výnimočným talentom, kreativitou a húževnatosťou významne prispelo ku kultúrnemu životu nášho národa i celého sveta," vysvetlil predseda centra David Rubenstein.

Ako ďalej doplnil, Buddy Guy je "bluesovým titanom" s obrovským vplyvom na každého, kto v ostatnom polstoročí niekedy zobral do ruky elektrickú gitaru.

"Neúnavné odovzdanie sa Dustina Hoffmana rozmanitému množstvu úloh z neho urobilo jedného z najvšestrannejších hercov tejto a akejkoľvek inej generácie. David Letterman je jednou z najvplyvnejších osobností v histórii televízie, ktorý svojím nekonvenčným humorom a šarmom zabával celú generáciu divákov večerných šou. Skutočné umelecké majstrovstvo Natalie Makarovej rozpálilo pódiá najlepších baletných spoločností na svete a posúva sa ďalšej generácii tanečníkov. John Paul Jones, Jimmy Page a Robert Plant z Led Zeppelin zmenili zvuk rock\'n\'rollu svojou lyrickosťou a inovatívnymi štruktúrami piesní, pričom ho skombinovali s blues a vytvorili základy pre nespočetné množstvo rockových kapiel," vyhlásil.

Slávnosť, počas ktorej si uctia každého z ocenených ich kolegovia a fanúšikovia, sa bude konať 2. decembra v budove opery Kennedyho centra. Na ceremoniáli sa zúčastnia aj prezident Barack Obama a jeho manželka. Správna rada centra vyberá každý rok ocenených na základe ich prínosu americkej kultúre.

V minulých rokoch si ceny Kennedyho centra vyslúžili napríklad Meryl Streep, Morgan Freeman, Martin Scorsese, Johnny Cash, Andrew Lloyd Webber, Plácido Domingo, Clint Eastwood, Elton John, Kirk Douglas, Barbra Streisand, Oprah Winfrey, Neil Diamond, Paul McCartney, Robert De Niro alebo Steven Spielberg.

Informácie zverejnila webstránka www.kennedy-center.org.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…