Detská fakultná nemocnica v Košiciach už využíva moderné operačné sály
TASR
TASR

Detská fakultná nemocnica v Košiciach už využíva moderné operačné sály

Operačný trakt sa nachádza na piatom - najvyššom poschodí stredného bloku hrebeňovej časti nemocnice.

Snímka novej operačnej sály v Detskej fakultnej nemocnici Košice, kde dali do prevádzky nový operačný trakt - súčasť realizácie projektu "Rekonštrukcia - nadstavba a prístavba DFN Košice" financovaného z prostriedkov EÚ v rámci Operačného programu Zdravotníctvo. V Košiciach, 21. januára 2015. Foto: TASR - František Iván

Košice 21. januára (TASR) - Nový operačný trakt s kompletným prístrojovým vybavením od dnes využívajú lekári v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach. Nachádza sa v dvojpodlažnej nadstavbe na jednom z monoblokov nemocnice, kam sa už koncom minulého roka presťahovalo Oddelenie detskej chirurgie.

Ide o súčasť projektu rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie DFN, ktorá sa začala v máji 2013. Celkové náklady na projekt financovaný z eurofondov, predstavujú zhruba 14 miliónov eur, projekt bude ukončený v marci tohto roku.

"Súčasťou nemocnice sa takto stáva moderný komplex troch operačných sál s kompletným zázemím zodpovedajúci náročným požiadavkám operačného a bezprostredne pooperačného manažmentu detských pacientov," uviedla dnes pre novinárov riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková. Všetky sály sú plne klimatizované, jedna z nich umožňuje tzv. laminárnu výmenu vzduchu. Vďaka novému prístrojovému vybaveniu sa výrazne zvyšuje komfort pre detského pacienta a operačný personál, pričom sa zlepšuje bezpečnosť operovaných pacientov.

Operačný trakt sa nachádza na piatom - najvyššom poschodí stredného bloku hrebeňovej časti nemocnice. Jeho poloha nad novým Oddelením detskej chirurgie a III. Klinikou anesteziológie a intenzívnej medicíny výrazne skracuje čas transportu pacientov, ktorí si vyžadujú ošetrenie na operačnej sále. Jednotlivé poschodia spája novovybudovaný lôžkový výťah. V minulosti sa Oddelenie detskej chirurgie nachádzalo na 15. poschodí výškovej budovy UNLP a využíval sa priestor dvoch operačných sál UNLP na prízemí tejto budovy. "Získanie vlastných priestorov pre tieto oddelenia je pre nás výrazným prínosom v skvalitnení podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti i pracovného prostredia pre personál," uviedla Urbančíková.

Vlani sa na doterajších sálach vykonalo viac ako 1500 operačných zákrokov, predovšetkým na detskej chirurgii a otorinolaryngológii. Nový operačný trakt podľa riaditeľky DFN umožní rozšíriť spektrum vykonávaných operačných výkonov aj na iné odbory, prednostne v neurochirurgii a urológii.

Ako uviedol po prvých operáciách v nových sálach primár detskej chirurgie DFN Pavol Drahovský, ide o veľký kvalitatívny posun a splnenie jeho sna. "Najväčšiu výhodu vidím v tom, že technologicky je to absolútna špička, vybavenie je výborné, ide o najnovšie prístroje a technológie," zhodnotil.

Súčasťou projektu rekonštrukcie DFN bol okrem iného centrálny príjem, ktorý uviedli do prevádzky už v lete minulého roku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…