Slovák propagoval v Bruseli vytvorenie európskej študentskej karty
TASR
TASR

Slovák propagoval v Bruseli vytvorenie európskej študentskej karty

Návrh ocenili najmä poslanci zo skupiny socialistov a demokratov, kým poslanci z Európskej ľudovej strany upozornili, že návrh ešte nemá doriešené financovanie.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 21. januára (TASR) - Tisíce mladých ľudí zo všetkých členských štátov EÚ sa vlani v máji zúčastnili na Európskom stretnutí mládeže (EYE) v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Spomedzi päťtisíc mládežníkov bolo následne 15 pozvaných pred jednotlivé výbory EP, aby predstavili konkrétne nápady, ako zlepšiť život mladých ľudí v Európe.

Jedným z nich je aj Miroslav Hajnoš zo Slovenska, novinár a predseda občianskeho združenia Európsky dialóg perspektívneho postoja, založeného za účelom podpory európskej identity na Slovensku.

Hojnoš v utorok vystúpil s prezentáciou pred Výborom pre vzdelávanie a kultúru (CULT) a dnes mal stretnutie s poslancami z Výboru pre zahraničnú politiku (AFET).

Jeho vystúpenie na pôde europarlamentu bolo súčasťou širšej série híringov účastníkov EYE pred poslancami EP z celkovo siedmych pracovných výborov, ktoré začali v decembri a končia sa v týchto dňoch.

"Vybral som si jednu z tých myšlienok, o ktorých sme diskutovali v Štrasburgu. Predstavil som návrh, aby sa vytvorila európska študentská mobilná kartička," uviedol Hajnoš pre TASR ohľadne svojich diskusií s europoslancami.

Navrhovaná karta s celoeurópskou platnosťou by umožnila študentom a mladým ľuďom do 24 rokov cestovať za zľavnené ceny vo všetkých členských štátoch únie, a to bez vybavovania dodatočných zliav v jednotlivých štátoch.

Mladí ľudia, pôsobiaci v zahraničí napríklad v rámci programu Erazmus počas pracovných stáži, by sa s takouto kartou mohli uchádzať aj o rôzne ďalšie študentské výhody, ako je zľavnený alebo bezplatný vstup do knižníc a múzeí. Karta by mala uľahčiť mobilitu študentov a mladých ľudí a ich dočasný pobyt v iných členských štátoch únie.

Podľa Hajnoša sa prezentovaný nápad niektorým europoslancom zapáčil. Ocenili ho najmä poslanci zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), kým poslanci z Európskej ľudovej strany (EĽS) upozornili, že návrh ešte nemá doriešené financovanie.

"Ja ako mladý človek som to navrhol a teraz je to v rukách poslancov, či sa toho chytia, či vypracujú nápad a potom ho dajú Európskej komisii, aby to pripravila ako legislatívny návrh," uviedol Hajnoš.

Priznal, že nejde o jednoduchý proces, lebo okrem EP a komisie by projekt musela schváliť aj Rada EÚ, čiže členské štáty, kde je potrebná zhoda názorov v otázke financovania harmonizácie európskych študentských kariet.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…