Umberto Nobile sa zaslúžil o epochálny prelet nad severným pólom
TASR
TASR

Umberto Nobile sa zaslúžil o epochálny prelet nad severným pólom

V roku 1928 Nobile viedol vlastnú arktickú expedíciu vzducholoďou Italia a absolvoval niekoľko letov do neprebádaných oblastí Severného ľadového oceánu.

Foto: Wikipedia.org

Lauro/Bratislava 20. januára (TASR) - Taliansky konštruktér vzducholodí Umberto Nobile ako letec preletel v roku 1926 s Roaldom Amundsenom severný pól. V stredu 21. januára uplynie od jeho narodenia 130 rokov.

Umberto Nobile sa narodil 21. januára 1885 v talianskom Laure. Stal sa konštruktérom vzducholodí a neskôr, už s povesťou ich úspešného staviteľa, aj priekopníkom arktických letov. V máji 1926 s nórskych cestovateľom Roaldom Amundsenom a Američanom Lincolnom Ellsworthom na vlastnoručnej zhotovenej vzducholodi Norge preletel ponad severný pól zo Špicbergov na severe Nórska na Aljašku. Let bol spoločným americko-nórsko-talianskym projektom, no po návrate sa začali spory medzi Amundsenom a Nobilem o to, kto vlastne viedol tím.

Po úspešnom zavŕšení projektu Nobileho vymenovali za generála talianskeho vojenského letectva. Venoval sa naďalej vzducholodiam a ako profesor aeronautiky vyučoval na univerzite v talianskom Neapole. V máji 1928 Nobile viedol vlastnú arktickú expedíciu vzducholoďou Italia a absolvoval niekoľko letov do neprebádaných oblastí Severného ľadového oceánu. Okrem iných vedcov z Európy sa na nej zúčastnil aj Čech František Běhounek, odborník na kozmické žiarenie.

Na spiatočnom lete ponad severný pól v zhoršujúcom sa počasí Italia havarovala a hoci sa časť posádky zachránila na ľadovej kryhe, do bezpečia sa dostal iba Nobile a osem jej členov. Ostatní padli za obeť tragédii. Nešťastie vyvolalo masívnu medzinárodnú záchrannú akciu, do ktorej sa zapojilo Nórsko, Švédsko, Fínsko a Sovietsky zväz (dnes Ruská federácia) svojimi loďami aj lietadlami. Zmizol počas nich Nobileho niekdajší spoločník a rival Roald Amundsen.

Podľa talianskeho vyšetrovania bol za nešťastie zodpovedný generál Nobile, ktorý bol nútený armádu opustiť. V Taliansku a v niektorých európskych krajinách sa z neho stala "persona non grata". Niekoľko rokov v 30. rokoch 20. storočia žil v Sovietskom zväze, kde sa ako staviteľ vzducholodí podieľal na arktickej výskumnej expedícii a potom sa uchýlil do USA, kde sa realizoval ako letecký inžinier. Do Talianska sa vrátil v roku 1944.

Po druhej svetovej vojne bol Nobile rehabilitovaný a vrátili mu generálsku hodnosť. Pokračoval aj v prednášaní na neapolskej univerzite a na krátky čas sa stal poslancom parlamentu za taliansku komunistickú stranu. Neskôr sa venoval vedeckej práci, publikačnej činnosti a vyučovaniu.

Svoje zážitky z arktických dobrodružstiev opísal v niekoľkých publikáciách, napríklad v knihe Gli italiani al Polo Nord (1959; Moje polárne lety). Podľa jednej z nich bol nakrútený film La Tenda rossa (Červený stan, 1969).

Umberto Nobile zomrel 30. júla 1978 v talianskom Ríme vo veku 93 rokov.

zdroje: www.britannica.com, http://biography.yourdictionary.com

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…