Umberto Nobile sa zaslúžil o epochálny prelet nad severným pólom
TASR
TASR

Umberto Nobile sa zaslúžil o epochálny prelet nad severným pólom

V roku 1928 Nobile viedol vlastnú arktickú expedíciu vzducholoďou Italia a absolvoval niekoľko letov do neprebádaných oblastí Severného ľadového oceánu.

Foto: Wikipedia.org

Lauro/Bratislava 20. januára (TASR) - Taliansky konštruktér vzducholodí Umberto Nobile ako letec preletel v roku 1926 s Roaldom Amundsenom severný pól. V stredu 21. januára uplynie od jeho narodenia 130 rokov.

Umberto Nobile sa narodil 21. januára 1885 v talianskom Laure. Stal sa konštruktérom vzducholodí a neskôr, už s povesťou ich úspešného staviteľa, aj priekopníkom arktických letov. V máji 1926 s nórskych cestovateľom Roaldom Amundsenom a Američanom Lincolnom Ellsworthom na vlastnoručnej zhotovenej vzducholodi Norge preletel ponad severný pól zo Špicbergov na severe Nórska na Aljašku. Let bol spoločným americko-nórsko-talianskym projektom, no po návrate sa začali spory medzi Amundsenom a Nobilem o to, kto vlastne viedol tím.

Po úspešnom zavŕšení projektu Nobileho vymenovali za generála talianskeho vojenského letectva. Venoval sa naďalej vzducholodiam a ako profesor aeronautiky vyučoval na univerzite v talianskom Neapole. V máji 1928 Nobile viedol vlastnú arktickú expedíciu vzducholoďou Italia a absolvoval niekoľko letov do neprebádaných oblastí Severného ľadového oceánu. Okrem iných vedcov z Európy sa na nej zúčastnil aj Čech František Běhounek, odborník na kozmické žiarenie.

Na spiatočnom lete ponad severný pól v zhoršujúcom sa počasí Italia havarovala a hoci sa časť posádky zachránila na ľadovej kryhe, do bezpečia sa dostal iba Nobile a osem jej členov. Ostatní padli za obeť tragédii. Nešťastie vyvolalo masívnu medzinárodnú záchrannú akciu, do ktorej sa zapojilo Nórsko, Švédsko, Fínsko a Sovietsky zväz (dnes Ruská federácia) svojimi loďami aj lietadlami. Zmizol počas nich Nobileho niekdajší spoločník a rival Roald Amundsen.

Podľa talianskeho vyšetrovania bol za nešťastie zodpovedný generál Nobile, ktorý bol nútený armádu opustiť. V Taliansku a v niektorých európskych krajinách sa z neho stala "persona non grata". Niekoľko rokov v 30. rokoch 20. storočia žil v Sovietskom zväze, kde sa ako staviteľ vzducholodí podieľal na arktickej výskumnej expedícii a potom sa uchýlil do USA, kde sa realizoval ako letecký inžinier. Do Talianska sa vrátil v roku 1944.

Po druhej svetovej vojne bol Nobile rehabilitovaný a vrátili mu generálsku hodnosť. Pokračoval aj v prednášaní na neapolskej univerzite a na krátky čas sa stal poslancom parlamentu za taliansku komunistickú stranu. Neskôr sa venoval vedeckej práci, publikačnej činnosti a vyučovaniu.

Svoje zážitky z arktických dobrodružstiev opísal v niekoľkých publikáciách, napríklad v knihe Gli italiani al Polo Nord (1959; Moje polárne lety). Podľa jednej z nich bol nakrútený film La Tenda rossa (Červený stan, 1969).

Umberto Nobile zomrel 30. júla 1978 v talianskom Ríme vo veku 93 rokov.

zdroje: www.britannica.com, http://biography.yourdictionary.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…