Pietnym aktom si Košičania pripomenuli 70. výročie oslobodenia mesta
TASR
TASR

Pietnym aktom si Košičania pripomenuli 70. výročie oslobodenia mesta

Slávnostný akt sa pokúšala narušiť skupinka ľudí s plagátmi s nápismi USA = Agresor či Ďakujeme vám bratia Rusi za vaše oslobodenie.

Pietnym aktom na Námestí osloboditeľov si pripomenuli 20. januára 2015 obyvatelia Košíc 70. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou. Na snímke veniec od prezidenta SR Andreja Kisku. Foto: TASR

Košice 20. januára (TASR) - Pietnym aktom na Námestí osloboditeľov pripomenuli si dnes obyvatelia Košíc 70. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou.

Veniec vďaky k pamätníkom neznámeho vojaka a sovietskym vojakom padlým v druhej svetovej vojne položili v mene prezidenta Andreja Kisku pracovníci Kancelárie prezidenta SR, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), samosprávy a štátnej správy Košického kraja i mesta, diplomatického zboru, Ozbrojených síl SR, Policajného zboru, politických strán a ďalších inštitúcií.

„Je dôležité si túto udalosť pripomínať. Aj ja už patrím ku generácii, ktorá si oslobodenie pripomína len ako akt, ktorý som nezažil. Ale aj v kontexte toho, čo sa deje v súčasnosti v Európe, na Ukrajine, v oblasti Sýrie a Iránu, je veľmi dôležité myslieť na to, že vojna vzniká kvôli ľuďom a kvôli zlým rozhodnutiam tých, ktorí v danej oblasti, v danom štáte rozhodujú,“ uviedol pre novinárov primátor Košíc Richard Raši.

Košice oslobodili 19. januára 1945 vojská 4. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova. V tom čase mesto na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 patrilo pod horthyovské Maďarsko a pre nemeckých nacistov predstavovalo v závere vojny strategicky významný vojenský bod.

Pri oslobodzovaní Košíc a okolia vrátane ťažkých bojov v Dargovskom priesmyku, ktoré historici prirovnávajú k bojom v Karpatoch, padlo takmer 20.000 sovietskych vojakov. Ich príchodu do mesta ráno 19. januára 1945 predchádzalo vyčíňanie maďarskej fašistickej Strany šípových krížov, takzvaných nyilasiovcov. Tí spolu s nemeckými bezpečnostnými jednotkami už od polovice októbra zostavovali zoznamy antifašistov, židov, Cigánov a iných konfidentmi udaných osôb. Na základe toho 530 ľudí popravili a 1200 odvliekli do koncentračných táborov smrti.

„Mal som vtedy 10 rokov a bol som očitým svedkom týchto popráv,“ uviedol pre TASR podpredseda oblastného výboru SZPB Ondrej Varecha. Aj on zdôraznil, že na takúto udalosť ani dnes nesmieme zabúdať. „Aby dnešní mladí ľudia nikdy nepoznali, čo je to vojna,“ dodal.

Slávnostný akt sa pokúšala narušiť skupinka ľudí s plagátmi s nápismi USA = Agresor či Ďakujeme vám bratia Rusi za vaše oslobodenie. Zodpovednosť za civilné obete v Donbase a vo východnej Ukrajine má podľa nich ukrajinská vláda.

Pietnym aktom na Námestí osloboditeľov si pripomenuli 20. januára 2015 obyvatelia Košíc 70. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou. Slávnostný akt sa pokúšala narušiť skupinka ľudí s plagátmi s nápismi USA = Agresor (na snímke) či Ďakujeme vám bratia Rusi za vaše oslobodenie. Foto: TASR

Pietnym aktom na Námestí osloboditeľov si pripomenuli 20. januára 2015 obyvatelia Košíc 70. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou. Slávnostný akt sa pokúšala narušiť skupinka ľudí s plagátmi s nápismi USA = Agresor (na snímke) či Ďakujeme vám bratia Rusi za vaše oslobodenie. Foto: TASR

Pietnym aktom na Námestí osloboditeľov si pripomenuli 20. januára 2015 obyvatelia Košíc 70. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou Foto: TASR

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…