Petras získal ocenenie za celoživotný prínos v cestovnom ruchu
TASR
TASR

Petras získal ocenenie za celoživotný prínos v cestovnom ruchu

Ocenené však budú aj ďalšie osobnosti a tri produkty cestovného ruchu.

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (vpravo), Peter Petras starší (vľavo) a riaditeľ Štátnych lesov TANAP Peter Líška v Rainerovej útulni počas odovzdania zmluvy o prenájme Rainerovej útulne vo Vysokých Tatrách 16. decembra 2014. Foto: TASR

Prešov/Vysoké Tatry 20. januára (TASR) - Ocenenie za celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu Prešovského kraja získal známy chatár z Rainerovej chaty Peter Petras. Ocenené však budú aj ďalšie osobnosti a tri produkty cestovného ruchu. Rozhodla o tom odborná porota zložená zo zástupcov samosprávy, podnikateľskej sféry, školstva, SACR, Prešovského samosprávneho kraja a Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorá je organizátorom ocenenia. Porota vyberala z nominácií, ktoré zasielala široká verejnosť do konca novembra minulého roku. Spolu prišlo 16 nominácií na osobnosť a rovnako šestnásť nominácií na produkt cestovného ruchu.

Ocenenie za celoživotný prínos poputuje do rúk známeho tatranského chatára Petra Petrasa z dôvodu, že v roku 2014 vybojoval zmenu v zákone o verejnom obstarávaní, ktorá mu umožnila zostať nájomcom Rainerovej chaty ďalších desať rokov. Okrem toho sa pričinil o záchranu Rainerovej útulne, ktorá bola v roku 1997 v podstate ruinou. Chatu preslávil aj rôznymi akciami, k najznámejším patrí stavba snehového betlehemu. Ako uviedla jeho dcéra Zuzana Petrasová, krédom jeho práce je myšlienka „vo svojej práci treba urobiť viac než musíte“.

Porota rozhodovala aj v ďalších kategóriách. Ocenenie za rozvoj cestovného ruchu v samospráve získalo Združenie rozvoja cestovného ruchu Čierna Hora. Mikroregión spája 15 obcí v lokalite, ktorá nie je typickou turistickou destináciou. Obce pod vedením predsedníčky združenia Márie Čuchtovej pracujú na rozvoji turistickej infraštruktúry, pripravujú netradičné podujatia a reprezentujú región doma i v zahraničí s veľkým entuziazmom a odhodlaním. Ocenenie za vzdelávanie v oblasti cestovného ruchu udelila porota Jozefovi Čekovskému, ktorý pôsobí ako zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy Horný Smokovec, je dlhoročným pedagógom s odbornými skúsenosťami z praxe i odborným porotcom súťaží v oblasti hotelierstva a gastronómie. Podnikateľom v oblasti cestovného ruchu sa stal Ján Gondek, majiteľ Chaty Pieniny, ktorý zamestnáva počas sezóny 40 ľudí a je organizátorom podujatí, aktivistom a zakladateľom Združenia pre rozvoj Pienin a Zamaguria.

„Porota vyberala z kvalitných nominácií, v niektorých prípadoch bolo naozaj ťažké vybrať len jedno meno. Pri produkte cestovného ruchu tak dokonca namiesto jedného víťaza máme víťazov až troch,“ uviedol riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Ocenenie NAJ produkt cestovného ruchu Prešovského kraja získali Občianske združenie Slomba za budovanie single-trackov, Tatranský ľadový dóm a biokúpalisko Sninské rybníky.

Odovzdávanie prestížnych ocenení Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2014 sa uskutoční 29. januára na medzinárodnej výstave cestovného ruchu Slovakiatour v Incheba Expo Bratislave vo výstavisku KOCR Severovýchod Slovenska. Ocenenia si prevezmú aj víťazi hlasovacej časti ocenenia v kategóriách NAJ zariadenie a NAJ zamestnanec CR. Ocenenia pre víťazov vyrobil známy prešovský umelecký kováč Michal Kačmár.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…