V Bardejove začnú s rekonštrukciou starej židovskej synagógy
TASR
TASR

V Bardejove začnú s rekonštrukciou starej židovskej synagógy

Stará synagóga, ktorá pochádza zo začiatku 19. storočia, leží uprostred areálu židovských rituálnych budov a je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bardejov 20. januára (TASR) – Stará synagóga v Bardejove sa po viac ako 70 rokoch dočká obnovy. Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike získal na tento účel prostriedky z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska i zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky spolu vo výške 517.000 eur.

"Hlavným poslaním projektu je návrat života do najvýznamnejšej súčasti lokálneho židovského kultúrneho dedičstva - Starej synagógy. Komplexná rekonštrukcia umožní multifunkčné využitie priestoru, ktorý má potenciál slúžiť na kultúrno-spoločenské, reprezentačné a vzdelávacie účely. Trvalú spomienku na dejiny a kultúru bardejovskej židovskej komunity zabezpečí novovytvorená expozícia na ženskej galérii - empore. Nové poznatky o synagóge prinesie monografia aj ďalšie propagačné materiály," uviedol manažér projektu Martin Kornfeld.

Súčasťou projektu je aj otváracia konferencia s názvom Židovské suburbium – záchrana, obnova a reštaurovanie Starej synagógy, ktorá sa koná dnes v Bardejove. Synagóga bude v rámci projektu obnovená do svojej pôvodnej podoby najneskôr do apríla 2015.

Rekonštrukčné práce budú podľa manažéra projektu pozostávať zo stabilizácie soklových častí vnútorných omietok, ako aj dôkladného reštaurovania, finálnej fixácie a retušovania malieb. V ďalšej etape budú zreštaurované historické dvere, prípadne zhotovené repliky originálov vrátane kovania, zárubní a kľúčov. Po inštalácii nových elektrických rozvodov budú osadené drevené podlahy. Replika vonkajšieho schodiska zabezpečí vstup do ženskej galérie. Súčasne bude zreštaurovaná i pôvodná podlaha. V exteriéri sa bude realizovať fixácia žľabov, reštaurovanie fasády, oprava korunnej rímsy a obnova pôvodných slnečných hodín.

Ako povedal Kornfeld, vďaka zrekonštruovanej synagóge a novému pamätníku holokaustu sa obnoví pôvodný genius loci náboženského a kultúrneho centra kedysi šiestej najvýznamnejšej židovskej komunity na Slovensku. Projekt obnovy Starej synagógy zároveň posilní vzťah k spoločnému kultúrnemu dedičstvu.

Stará synagóga, ktorá pochádza zo začiatku 19. storočia, leží uprostred areálu židovských rituálnych budov (Židovské suburbium) a je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Unikátnosť synagógy spočíva v jej deväťklenbovej konštrukcii. Interiéru dominuje bohatá ornamentálna maľba v maurskom štýle. Najzaujímavejším artefaktom je dedikačná tabuľa, na ktorej sa nachádza poeticky ladený text o jej zakladateľoch.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…