Dobré noviny
Pápež vyzval filipínsku vládu na boj proti korupcii a chudobe
TASR
TASR

Pápež vyzval filipínsku vládu na boj proti korupcii a chudobe

Filipínsky prezident pred nástupom do úradu v roku 2010 sľúbil transparentnosť a boj proti korupcii s cieľom vytrhnúť krajinu z chudoby.

Pápež František na ceste po Ázii. Foto: TASR/AP

Manila 16. januára (TASR) - Pápež František vyzval dnes filipínsku vládu, aby bojovala proti korupcii a počúvala nárek chudobných, ktorí trpia "škandalóznou sociálnou nerovnosťou".

Pápež pricestoval na Filipíny vo štvrtok. Dnes zavítal do prezidentského paláca, kde ho slávnostne privítal prezident Benigno Aquino. Ulice v metropole Manila lemovali desaťtisíce nadšených ľudí.

"Dnes viac ako inokedy je potrebné, aby politickí lídri vynikali čestnosťou, bezúhonnosťou a oddanosťou spoločnému dobru," povedal pápež po súkromnej schôdzke s Aquinom.

Filipínsky prezident pred nástupom do úradu v roku 2010 sľúbil transparentnosť a boj proti korupcii s cieľom vytrhnúť krajinu z chudoby, pripomenula agentúra Reuters.

František vyzval vládnych predstaviteľov, aby "odmietli akúkoľvek formu korupcie, ktorá berie zdroje chudobným".

"Biblická tradícia ukladá všetkým ľuďom povinnosť počúvať hlas chudobných. Vyzýva nás zlomiť putá nespravodlivosti a útlaku, ktoré vedú k jasnej a naozaj škandalóznej sociálnej nerovnosti. Reforma sociálnej štruktúry, ktorá udržuje chudobu a vylučuje chudobných, si v prvom rade žiada premenu mysle a srdca," odkázal František.

Hlava katolíckej cirkvi v priebehu dneška odslúži omšu v manilskej katedrále.

Filipíny, najľudnatejšia katolícka krajina Ázie, pri príležitosti Františkovej návštevy spustila rozsiahlu bezpečnostnú operáciu. V metropole Manila a v provincii Leyte, ktorú hlava katolíckej cirkvi plánuje navštíviť cez víkend, bolo nasadených zhruba 50.000 vojakov a policajtov.

František je tretím pápežom, ktorý navštívil túto - po Brazílii a Mexiku - tretiu najväčšiu katolícku krajinu na svete. Približne 80 percent zo 100 miliónov Filipíncov je katolíckeho vierovyznania, čo predstavuje polovicu celkového počtu katolíkov v Ázii.

Už ste čítali?