Spišské múzeum a hrad navštívilo vlani takmer 190.000 turistov
TASR
TASR

Spišské múzeum a hrad navštívilo vlani takmer 190.000 turistov

Vlani navštívilo expozície Slovenského národného múzea - Spišského múzea (SNM-SM) v Levoči viac ako 188.700 hostí. Je to o 17.000 návštevníkov viac ako v roku 2013.

Na snímke pohľad na Spišský hrad zo Spišského Podhradia Foto: TASR/Adriána Antošková

Levoča 13. januára (TASR) - Vlani navštívilo expozície Slovenského národného múzea - Spišského múzea (SNM-SM) v Levoči viac ako 188.700 hostí. Dáša Pavúková Uharčeková zo SNM-SM informovala, že je to o 17.000 návštevníkov viac ako v roku 2013.

„Celkové zvýšenie návštevnosti je na úrovni 10 percent a na Spišskom hrade je nárast návštevníkov o päť percent,“ konkretizovala Pavúková Uharčeková. K zvýšeniu návštevnosti podľa nej prispelo aj skoré otvorenie Spišského hradu pre verejnosť, a to už vo februári 2014 i množstvo podujatí počas celej sezóny. K najnavštevovanejším patrili kultúrny festival Leto na hrade s celkovou návštevnosťou viac ako 30.000 turistov. K obľúbeným podujatiam patrili tradične aj nočné prehliadky, Noc múzeí, Škola princezien i novinka na hrade - piatkové divadelné večery. Tie počas piatich prázdninových piatkov navštívilo viac ako 400 milovníkov divadla v netradičnom priestore hradnej arkádovej chodby.

„Z výstav bola najnavštevovanejšia dlhodobá výstava U nas na Spišu, spolu so sprievodnými podujatiami ju videlo takmer 10.000 návštevníkov. Pozornosti sa tešil aj prednáškový cyklus Pohľady do minulosti a nové spomienkové podujatie Deň pre Levočskú bielu paniu, pripravené k 300. výročiu jej popravy v maďarskom meste Győr,“ doplnila Pavúková Uharčeková. K zvýšenej návštevnosti múzea podľa nej prispela aj intenzívna práca so žiakmi a mládežou. V cykle Škola v múzeu bolo množstvo podujatí, napr. Veselé štvrtky v múzeu, Hradohranie, Chlebovanie, Modrá krajina, Tajomstvo sochy, Veselý muzeálny povrázok, Škola princezien, detské nedele na hrade, Jarné prebúdzanie, či Spišské Vianoce – betlehemské hry.

„Z pohľadu národnostného zloženia bola prevažná väčšina návštevníkov zo Slovenska. Zaznamenali sme opätovný mierny nárast návštevníkov z Poľska i z Českej republiky. Spišský hrad i expozície v Levoči boli obľúbenou destináciou aj pre návštevníkov z Maďarska, nemecky i anglicky hovoriacich krajín, pre návštevníkov hovoriacich rusky, francúzsky i španielsky. Národnostné zloženie návštevníkov je dlhodobo štandardné a nezaznamenávame výrazné rozkolísanie,“ konštatovala Pavúková Uharčeková.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…