Netanjahu sa poďakoval mladému moslimovi za záchranu židov
TASR
TASR

Netanjahu sa poďakoval mladému moslimovi za záchranu židov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes prostredníctvom svojho konta v mikroblogovacej sieti Twitter vzdal hold moslimovi Lassanovi Bathilymu, pôvodom z Mali.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: TASR/AP

Paríž 12. januára (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes prostredníctvom svojho konta v mikroblogovacej sieti Twitter vzdal hold moslimovi Lassanovi Bathilymu, pôvodom z Mali, a poďakoval sa mu za pomoc pri záchrane siedmich židov, ktorí boli minulý piatok v Paríži rukojemníkmi islamistického útočníka. Informovala o tom televízia BFM TV.

Bathily je zamestnancom supermarketu s kóšer potravinami, ktorý minulý piatok obsadil ozbrojený islamista a zadržiaval tam skupinu ľudí, vrátane žien a detí. Pri obsadzovaní obchodu zastrelil štyroch ľudí - troch zákazníkov a jedného predavača.

Krátko po tom, ako atentátnik prenikol do obchodu, sa Bathilymu podarilo ukryť menšiu skupinu zákazníkov v chladiacej miestnosti. Ponúkal im aj ďalšiu možnosť, ako môžu opustiť obchod, ale ľudia sa obávali, že hluk dvíhajúcej sa nákladnej plošiny by si atentátnik mohol všimnúť.

Bathily túto únikovú cestu využil. Na ulici ho polícia spočiatku podozrievala, že je atentátnikovým komplicom, ktorý bol tiež afrického pôvodu. Po vysvetlení, že je zamestnancom obchodu, a krátkom výsluchu Bathily polícii pomohol aj tým, že nakreslil podrobný plánik obchodu, čo uľahčilo záchranu rukojemníkov.

"Som praktizujúci moslim. Modlieval som sa dokonca aj v obchode, v sklade. Pomohol som židom. Sme bratia. Nejde o to, že je niekto žid, kresťan alebo moslim. Všetci sme na jednej lodi a treba si pomôcť, aby sme sa z tejto krízy dostali," vyhlásil Bathily v rozhovore pre televíziu BFM TV.

Na miesto rukojemníckej drámy v obchode neďaleko Porte de Vincennes dnes prišiel aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu a stretol sa tam s rodinami štyroch obetí. V okolí supermarketu, kde sa zišiel dav ľudí - väčšinou zrejme príslušníkov židovskej komunity -, panovali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia.

Netanjahu bol uplynulú nedeľu jedným z vyše 50 štátnikov, ktorí prijali pozvanie na pochod na obranu hodnôt Francúzskej republiky a vzdanie pocty 17 obetiam islamistických útokov v Paríži.

Páchateľom útoku v supermarkete s kóšer tovarom bol Amédy Coulibaly, ktorý je podozrivý aj zo štvrtkového útoku na policajnú hliadku na parížskom predmestí Montrouge, kde smrteľne zranil mladú príslušníčku mestskej polície. Vyšetrovatelia zistili, že Coulibaly je podľa všetkého aj páchateľom útoku na rekreačného bežca, ku ktorému došlo v stredu večer vo Fontenay-aux-Roses. Útočník v tomto prípade strieľal z rovnakej zbrane ako Coulibaly v piatok v supermarkete v Paríži.

Útok v supermarkete posilnil obavy židovskej komunity vo Francúzsku: viacerí začali zvažovať emigráciu do Izraela, na ktorú ich v sobotu prostredníctvom svojho vyhlásenia nabádal aj Netanjahu, keď uviedol, že Izrael nie je len "miestom, ku ktorému sa obracajú v modlitbách". "Izraelský štát je vaším domovom," zdôraznil.

Rabín Menachem Margolin, ktorý je predsedom Európskej židovskej asociácie, však upozornil, že proces migrácie židov do Izraela "nie je odpoveďou na antisemitský teror".

Televízia BFM TV dnes odvysielala rozhovory s viacerými príslušníkmi židovskej komunity v Paríži, ktorí za dostatočnú odpoveď nepovažujú ani dodatočné posilnenie policajnej ochrany synagóg a židovských škôl. Uviedli, že vzhľadom na nárast antisemitských útokov vo Francúzsku žijú v stálom strachu o svoje deti a o svoju bezpečnosť.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…