Bezpilotné lietadlá sa tešia čoraz väčšej obľube
TASR
TASR

Bezpilotné lietadlá sa tešia čoraz väčšej obľube

Nad Českom sa pohybuje čím ďalej tým viac bezpilotných vrtuľníkov. Ich majitelia sa však často dostávajú do stretu so zákonom, pretože nemajú potrebné povolenie.

Časozber Instagramu a dron-doručovateľ Googlu Foto: Tablet.TV

Praha 12. januára (TASR) - Nad Českom sa pohybuje čím ďalej tým viac bezpilotných vrtuľníkov. Ich majitelia sa však často dostávajú do stretu so zákonom, pretože nemajú potrebné povolenie. Napísala dnes na svojej webovej stránke ČT24.

Pokuty padajú aj za čierne zárobky získané pomocou tzv. drónov. Úrady však nevylučujú, že by sa predpisy na ich používanie mohli v priebehu niekoľkých rokov zmierniť.

Bezpilotný vrtuľník, ktorý sa zmestí do kufra auta a zložená je v priebehu pár minút, je splneným snom mnohých generácií fotografov a kameramanov. V ČR má najpredávanejší model bezpilotného vrtuľníka viac ako 1000 ľudí. Váži síce len 1,3 kilogramu, nikto však nemôže zaručiť jeho bezpečnosť pri lietaní, napísala na svojej webovej stránke ČT24.

Práve pre obavy z pádu nesmú bezpilotné stroje nad ľuďmi v Česku lietať. Zakázané je používanie drónov aj v blízkosti letísk, inak sa s nimi však môže narábať celkom slobodne. Zákonné obmedzenie platí len pre kusy nad 20 kilogramov. Veľká časť ľudí si bezpilotné stroje zaobstaráva aj preto, aby si privyrobili. V takom prípade je však potrebné veľké množstvo povolení. Od vlaňajšieho leta za to začali padať pokuty.

O potrebné povolenia už požiadalo 240 ľudí, zatiaľ ho však má len desať z nich. Tí tvrdia, že ich práca je oproti amatérom úplne bezpečná.

"Pokiaľ my prídeme o jeden motor, je to stále schopné pristáť na piatich motoroch. Ďalší rozdiel je, že tie profesionálne tímy používajú pilota a kameramana. Pilot sa stále venuje riadeniu a kameraman sa venuje kamerovaniu," uviedol pre ČT24 predseda Českej asociácie pilotov bezpilotných lietadiel Petr Lněnička.

Bezpilotné stroje sa začali vo veľkom používať len pred niekoľkými rokmi, v ČR napríklad pri povodniach v júni 2013. Odvtedy ich ceny strmo padajú, ich spoľahlivosť sa pritom zlepšuje. Úradníci preto nevylučujú, že za pár rokov by sa predpisy na ich používanie mohli predsa len zmierniť, dodáva ČT24.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…