Dobré noviny
Slovák sa dostal medzi 10 najšľachetnejších ľudí sveta
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovák sa dostal medzi 10 najšľachetnejších ľudí sveta

Igor Chamilla prekonal zástavu srdca. Jeho život visel na vlásku. Šancu žiť ďalej dostal vďaka implantovanému kardiostimulátoru. Svoj „život navyše“ zasvätil pomoci ľuďom, ktorí majú problémy so srdcom. Teraz ho oceňujú aj vo svete.

MINNEAPOLIS/BRATISLAVA 11. januára – V americkom Minneapolise oznámili mená 10 ľudí z celého sveta, ktorých ocenia za pomoc iným a šírenie dobrej veci. Všetci ocenení sú výnimoční v tom, že ich život zachránila moderná medicínska technológia. Vďaka nej žijú nielen dlhšie, ale aj plnohodnotnejšie. Znovuzískanú šancu žiť však nechcú premárniť a svoj „život navyše“ venujú pomoci iným.

Iniciatíva „Bakken Invitation“ ocenila napríklad ľudí, ktorí vo svojom novozískanom živote bojujú proti obchodovaniu s ľuďmi a sexuálnemu násiliu, snažia sa o lepší prístup ku skríningu skoliózy, či zaisťujú chudobným deťom v Indii bezpečný nočný spánok. “Príbehy o tom, ako pacienti dávajú to, čo dostali, ukazujú náš potenciál meniť svet k lepšiemu,” hovorí zakladateľ iniciatívy Earl Bakken a dodáva: “Čeliac zdravotným problémom, títo ľudia využili čas, ktorý dostali, na to, aby urobili niečo veľké.” Sám Earl Bakken má pritom implantovaný kardiostimulátor, koronárne stenty a ako diabetik používa inzulínovú pumpu.

Svet inšpiruje aj 60-ročný Slovák

Medzi ocenenými, ako jeden z dvoch Európanov, je aj 60-ročný Slovák Igor Chamilla (na fotografii prvý zprava), zakladateľ neziskovej pacientskej organizácie Kardioklub SK. V roku 1975 mu na srdcový infarkt zomrel otec. To ho motivovalo, aby viac študoval túto problematiku na Univerzite Komenského. V roku 2000 choroba dostihla aj jeho, keď prekonal infarkt a následnú náhlu zástavu srdca. Jeho život visel na vlásku. Podstúpil by-pass operáciu a voperovali mu stenty. Stále však mal problémy a jeho srdce nemohlo fungovať naplno. Zmenilo sa to až v roku 2010, keď mu implantovali kardiostimulátor, ktorý ho znova vrátil do plnohodnotného života. “Môj život sa výrazne zlepšil, dostal som 14 rokov života navyše a chcem ich využiť na pomoc ďalším ľuďom, ktorí majú problémy so srdcom,“ zdôveruje sa Igor Chamilla.

Založil neziskovú pacientsku organizáciu Kardioklub SK, v rámci ktorej sa snaží o prevenciu a osvetu zdravých ľudí a zároveň poskytuje pomoc ľuďom s problémovým srdcom vrátiť sa do plnohodnotného života. Veľa ľudí sa vzdá až príliš rýchlo a zostanú apatickí k životu, či svojej rodine. Chcem byť príkladom pre všetkých s chorým srdcom, že sa dá žiť naplno. Každý deň hovorím s ľuďmi s podobným ochorením a poskytujem im informácie o možnostiach nového života. Som šťastný, keď sa ten človek potom nevzdá a vráti sa do života. Je to moja radosť a aj moje víťazstvo,” vyznáva svoje pocity Igor Chamilla.Po infarkte som si najskôr myslel, že je to koniec môjho doterajšieho života, rodiny, priateľov a práce. Mýlil som sa! Mám nový život, nových priateľov, dobrú rodinu a nové poznatky,” dodáva.

ZOZNAM OCENENÝCH

SAMANTHA PETERSEN (17, USA) sa už ako 11-ročná musela vzdať svojho sna o olympijskej medaile v plávaní. Diagnóza menom skolióza ju prinútila podstúpiť špeciálnu operáciu chrbtice, vďaka ktorej sa znova vrátila do života. Plná mladíckej energie založila organizáciu“SHIFT Scoliosis”, ktorá sa snaží sprístupniť skríning skoliózy a pomáha ľuďom, ktorí majú problémy s chrbticou. Samantha má iba 17 rokov.

RAJNIKANT RESHAMWALA (77, INDIA) mala problémy s upchatými tepnami, čo vážne ohrozovalo jej život. Lekári jej preto implantovali koronárne stenty. Svoju ďalšiu životnú šancu venuje chudobným deťom v indickom Bombaji, pre ktoré sa snaží zaistiť bezpečný nocľah.

JOAN TALKOWSKY (65, IZRAEL) má implantovaný kardiostimulátor a svoj život zasvätila pomoci deťom utečencov a zahraničných pracovníkov v Izraeli.

LUCILLA BOSSI (64, TALIANSKO) môže vďaka tzv. hĺbkovej mozgovej stimulácii žiť plnohodnotný život aj s Parkinsonovou chorobou. Získaný život sa rozhodla venovať pomoci pacientom s týmto ochorením.

GRETCHEN MERRIT (35, USA) je diabetičkou 1. typu, ktorej výrazne pomáha inzulínová pumpa. Založila organizáciu, ktorá bojuje proti sexuálnemu otroctvu v Indii.

HARUKO SATO (56, JAPONSKO) trpela samovoľnými, nedobrovoľnými a najmä bolestivými pohybmi krčných svalov a hlavy zo strany na stranu. To všetko pre diagnózu menom cervikálna dystónia. Stratenú kvalitu života jej vrátila až hĺbková mozgová stimulácia. Novú šancu využíva na neúnavnú osvetu o tomto ochorení a pomoc ľuďom s rovnakým osudom v Japonsku.

KRYSTAL BOVEA (27, BARBADOS) má diabetes 1. typu a snaží sa pomáhať ľuďom s týmto ochorením v celej karibskej oblasti.

IGOR CHAMILLA (60, SLOVENSKO) má po náhlej zástave srdca voperovaný kardiostimulátor. Znovuzískaný život venuje pomoci ľuďom, ktorí majú problémy so srdcom a snaží sa ich motivovať k návratu do plnohodnotného života.

DAVID WATKINS (43, USA) žije s náhradnou srdcovou chlopňou. Pomocou svojej Nadácie Železného Srdca sa snaží propagovať zdravý životný štýl a význam športu pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení.

CLINT BENSON DOYLE (27, USA) má po náhlej zástave srdca voperovaný defibrilátor. Svoj „život navyše“ venuje pomoci deťom so špeciálnymi potrebami.

Čo je Bakken Invitation?

Bakken Invitation je iniciatíva filantropa Earla Bakena. Snaží sa spájať ľudí, ktorým zachránila život moderná medicínska technológia a tento svoj novozískaný život venujú pomoci iným. Iniciatíva nielen oceňuje takýchto ľudí, ale zároveň aj reálne podporuje myšlienku „Ži viac, dávaj viac.“

Už ste čítali?