Návštevnosť Kežmarského hradu vlani stúpla, klesol však počet Rusov.
TASR
TASR

Návštevnosť Kežmarského hradu vlani stúpla, klesol však počet Rusov.

S návštevnosťou za minulý rok sú v Kežmarskom múzeu veľmi spokojní, keďže oproti roku 2013 tu počet turistov vzrástol. Najväčší záujem bol o expozície počas letných mesiacov.

Muž v kostýme nemeckého vojaka hliadkuje pred hlavnou bránou Kežmarského hradu počas rekonštrukcie bitky o Kežmarský hrad pri príležitosti osláv 69. výročia Slovenského národného povstania v Kežmarku, ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Kežmarok 9. januára (TASR) – S návštevnosťou za minulý rok sú v Kežmarskom múzeu veľmi spokojní, keďže oproti roku 2013 tu počet turistov vzrástol. „Mali sme o zhruba 1000 návštevníkov viacej, prišlo k nám okolo 34.000 turistov za celý rok 2014. Čo sa týka národnostného zloženia návštevníkov, teší nás, že sa k nám začali vracať Poliaci. Prepad sme však zaznamenali pri rusky hovoriacich hostí, pretože sme odkázaní na ich návštevnosť vo Vysokých Tatrách,“ uviedla pre TASR riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintuľová.

Rusky hovoriaci turisti chodili prevažne samostatne, v Kežmarku však chýbali väčšie organizované zájazdy z Ruska či Ukrajiny. Najväčší záujem bol podľa riaditeľky v roku 2014 o rozprávky a divadelné predstavenia na hrade. „Rozprávky sa u nás hrali tri dni v júni a v repríze počas festivalu Európske ľudové remeslo, kde boli aj večerné predstavenia. Dohromady ich videlo 8000 ľudí, čo je, myslím si, pekné číslo s ohľadom na celkovú návštevnosť hradu,“ konštatovala Cintuľová.

Najväčší záujem bol podľa nej o expozície počas letných mesiacov. Prevažnú časť návštevníkov tvorili Slováci, ktorých bolo takmer 20.000. „Dostávame sa do povedomia návštevníkov, chodievajú sem aj kvôli tomu, že hrad je taký netypický a do povedomia sa dostáva aj naša expozícia automobilových veteránov, takže turisti k nám chodia cielene, aby si ju pozreli,“ upozornila Cintuľová.

Návštevnosť Kežmarského hradu i múzea v minulom roku vzrástla o takmer tri percentá, a to aj napriek tomu, že cestovný ruch na Slovensku zaznamenal prepad. Podľa riaditeľky je to aj vďaka tomu, že hrad umiestnený v centre mesta Kežmarok je na Slovensku ojedinelý a výnimočný. „Postupne sa snažíme budovať si klientelu, chceme tu návštevníkov prilákať nielen na expozície a výstavy, ale aj na jednotlivé podujatia, ktoré tu organizujeme, a tých je veľmi veľa. Myslím si, že kombinácia všetkých týchto aktivít prispieva k tomu, že je tá návštevnosť u nás taká, aká je,“ uzavrela Cintuľová.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…