Američania sú po 11. septembri silnejší, tvrdí Barack Obama
SITA
SITA

Američania sú po 11. septembri silnejší, tvrdí Barack Obama

Americký prezident si pripomenul 11. výročie najväčšej tragédie v dejinách USA. Obama pripomenul, že pod jeho vedením dolapili údajného strojcu útokov Usámu bin Ládina.

WASHINGTON 11. septembra - Milióny Američanov si v utorok pripomenuli jedenáste výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Stovky ľudí sa zhromaždili na mieste Svetového obchodného centra v New Yorku, pri budove Pentagonu vo Washingtone a v Shanksville, kde sa zrútilo jedno z unesených lietadiel.

Pred pamätníkom obetiam útokov na newyorskom Ground Zero boli prečítané mená všetkých osôb, ktoré zahynuli pred jedenástimi rokmi. Prvýkrát sa pietnej pietnej spomienky nezúčastnili vrcholoví politici krajiny.

Pozostalí totiž nechceli, aby sa spomienka zneužila v rámci predvolebného boja pred novembrovými prezidentskými voľbami. Mená obetí tak čitali iba pozostalí, zástupcovia hasičov, záchranárov a policajtov.

„Cítim sa uvoľnenejšie,“ povedala pre agentúru AP Jane Pollicinová, ktorá prišla počas útok o manžela. Podľa nej sa druhá dekáda najhoršieho teroristického činu na území Spojených štátov môže pripomínať omnoho pokojnejšie. Dodala však, že najvyšší predstavitelia štát by sa mali vždy zúčastniť spomienkového aktu v New Yorku.

Predvolebné kampane kandidáti symbolicky pozastavili

Na smutné výročie zareagovali aj volebné tímy oboch uchádzačov o post amerického prezidenta. Šéf Bieleho domu Barack Obama aj jeho vyzývateľ v novembrových voľbách, republikán Mitt Romney, zastavili svoju kampaň.

Kým Obama si spolu s manželkou obete uctil minutou ticha v Bielom dome a následne sa presunul do Pentagonu, Romney vystúpil s prejavom v štáte Nevada. Viceprezident Joe Biden zase zavítal do Pensylvánie.

Jedenáste výročie teroristických útokov z 11. septembra si v utorok na spomienkovej slávnosti v Bielom dome pripomenul aj prezident Spojených štátov Barack Obama.

Američania podľa neho z celej tragédie vyviazli "silnejší" a vzali si z nej ponaučenie. Obama svojim spoluobčanom zároveň pripomenul, že pod jeho vedením sa podarilo dolapiť a zatknúť údajného strojcu útokov a šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina.

"Aj keď je tento deň bolestivý - a vždy bude - je to pre nás ponaučenie, že žiadna udalosť nemôže zničiť to, čo sme," vyhlásil Obama. Američanov zároveň vyzval, aby aj naďalej vyznávali "hodnoty, v ktoré veria".

"Keď sa budú písať historické knihy, skutočným odkazom 11. septembra nebude strach, nenávisť alebo rozdelenie. Bude to bezpečnejší svet, silnejší národ a ľud zjednotený tak, ako nikdy predtým," dodal.

Rušné ráno mali vo fabrike Boeingu

Obama si spoločne s manželkou Michelle ešte predtým obete teroristických útokov pripomenul minútou ticha presne o 8.46 miestneho času. Išlo o čas, keď prvé z lietadiel narazilo do budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku.

Rušno sa začal 11. september pre zamestnancov pennsylvánskej fabriky Boeingu. Pobočka výrobcu lietadiel musela evakuovať 500 zamestnancov po ohlásení bomby v prevádzke.

Ranná smena bola vo fabrike pozastavená, poobedňajšia už nastúpila do práce, uviedol hovorca Boeingu Damian Mills pre agentúru AFP.

Na smutné výročie reagoval aj Taliban, ktorý sa Spojeným štátom vysmial. Podľa nich Spojené štáty v Afganistane zlyhali vojensky, politicky aj ekonomicky. Militantní islamisti zaútočili v predvečer 11. septembra na najväčšiu vojenskú základňu USA v Afganistane. Raketa bola vystrelená na armádnu helikoptéru a incident si vyžiadal životy troch príslušníkov afganských tajných služieb a niekoľko osôb bolo zranených.

Britský denník Guardian v pondelok priniesol správu mimovládnej organizácie Royal United Services Institute, ktorá hovorí o tom, že niektorí vysoko postavení členovia Talibanu chcú dohodnúť prímerie s USA s tým, že nebudú akceptovať vládu súčasného prezidenta Hámida Karzaja.

Udalosti z 11. septembra 2001 podnietili Američanov k vojenskej invázii do Afganistanu a neskôr aj do Iraku. Útoky teroristov však nesmerovali len voči USA. Z pomsty za spojenectvo s Američanmi vo vojne v Iraku al-Kájda podnikla krvavé útoky na Londýn i Madrid, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…