Tatranci hodnotia návštevnosť cez sviatky veľmi pozitívne
TASR
TASR

Tatranci hodnotia návštevnosť cez sviatky veľmi pozitívne

Región Vysokých Tatier sa na návštevnosť počas vianočných sviatkov a na Silvestra nemôže sťažovať.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Vysoké Tatry 7. januára (TASR) – Región Vysokých Tatier sa na návštevnosť počas vianočných sviatkov a na Silvestra nemôže sťažovať. Silvestrovské pobyty totiž vyťažili kapacity na viac ako 90 %. Toto obdobie hodnotia väčšie hotely s komplexnými službami ako aj menšie penzióny a priváty na výbornú. "Z návštevníkov tvorili 60 až 70 % domáci Slováci a zvyšok boli zahraniční klienti. Medziročný nárast obsadenosti väčších hotelov počas sviatkov a Silvestra predstavoval viac ako 15 %," informovala výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Obdobie medzi sviatkami a po novom roku je označované aj ako top sezóna vo Vysokých Tatrách. O pozitívne výsledky v tomto čase sa podľa Maťašovskej pričinil najmä dostatok technického snehu v lyžiarskych strediskách, ktorý vydržal aj oteplenie okolo Vianoc. "Záujem sa okrem toho sústredil aj na bežky, prechádzky ku vysokohorským chatám, nákupy, akvapark i kultúrny program. Hitom sa opäť stal Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, kde denne putovali pešo, ale najmä pozemnou lanovkou húfy turistov a v radoch čakali na ľadovú nádheru, ktorú vytvorilo osem sochárov zo 47 ton ľadu," upozornila Maťašovská.

Obrovský záujem bol u rodín s deťmi aj o animačné programy v hoteloch či na svahoch. "Tatranci obdobie Vianoc a aj tzv. zlatý týždeň hodnotia na výbornú. Z roka na rok rastie záujem o pobyty v období Vianoc. V minulosti boli ubytovacie zariadenia v tomto termíne vyťažené na 30 až 40 %. Silvestrovské pobyty vyťažili naše kapacity v priemere na vyše 90 % pričom boli aj zariadenia, ktoré potvrdili až 100-% obsadenosť. Hotely, ale aj penzióny a priváty hodnotia pobyty cez sviatky a na Silvestra lepšie ako v minulom roku," dodal predseda predstavenstva tatranskej OOCR Ján Mokoš.

Zo zahraničných hostí boli v rozhodujúcej miere zastúpení Poliaci, Česi, Maďari a Litovčania. Dovolenkárov z Ukrajiny, Ruska a Bieloruska bolo v porovnaní s minulým rokom menej o cca 3 %. "Katastrofické scenáre, ktoré sa predpokladali, sa našťastie nenaplnili. Väčšina týchto hostí prišla autom a hotel si rezervovali sami, bez cestovnej kancelárie," zdôraznila Maťašovská. Cestovný ruch v Tatrách teraz podľa nej čaká niekoľko dní slabšej sezóny. Už 19. januára sa však začínajú Poliakom zimné prázdniny a 24. januára zas odštartuje Svetová zimná univerziáda.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…