Dobré noviny
Týždeň mobility umožní Slovákom cestovať v MHD zadarmo
SITA
SITA

Týždeň mobility umožní Slovákom cestovať v MHD zadarmo

Do podujatia na podporu udržateľnej dopravy sa zapojí niekoľko slovenských miest. Akciu doplní mnoho sprievodných akcií nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

BRATISLAVA 6. septembra – Od 16. do 23. septembra budú môcť držitelia vodičských preukazov jazdiť bratislavskou MHD zadarmo, s výnimkou nočných spojov. V Bratislave sa totiž 16. septembra začína Európsky týždeň mobility 2012, ktorého cieľom je upozorniť ľudí na využívanie iných spôsobov dopravy ako je tá automobilová.

Podujatie bude prebiehať vo viac ako tisícke európskych miest, pripoja sa k nemu aj niektoré slovenské mestá. „Verejná doprava, cyklistická doprava, pešia doprava sú v tomto týždni v popredí,“ uviedol bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Doplnil, že v minulom roku sa počas týždňa mobility mohli bezplatne prostriedkami MHD previezť držitelia bratislavskej mestskej karty, tento ročník podujatia to umožňuje všetkým, ktorí sa preukážu vodičským preukazom.

Prilákať ľudí do prostriedkov MHD chce mesto aj jej zrýchlením. Počas týždňa mobility preto bratislavská samospráva otestuje, či na ceste od Mosta SNP po Slovenskú akadémiu vied natrvalo nevyhradí osobitný pruh pre autobusy.

„To ma ukázať, čo by sa stalo, keby tam autobusové pruhy ostali natrvalo,“ povedal bratislavský primátor. Od tohto experimentu mesto očakáva zrýchlenie verejnej dopravy. Počas týždňa mobility pripravili v Bratislave pre ľudí množstvo podujatí, ktorých cieľom je prilákať obyvateľov aj návštevníkov mesta k alternatívnym druhom dopravy.

Bohatý sprievodný program

V sobotu 15. septembra sa uskutoční nočný beh River Park Night Run, ktorý odštartujú o 20:00 na Nábreží arm. generála L. Svobodu. Aj tento rok občianske združenie Cyklokoalícia pripravilo pre ľudí Parking day – podujatie, počas ktorého sa parkoviská premenia na verejné priestory, kde budú môcť ľudia stráviť čas napríklad hraním stolného tenisu či oddýchnuť si pri knihe.

Parking day sa bude konať 21. septembra. V sobotu 22. septembra otvorí svoje brány pre verejnosť Dopravný podnik Bratislava. Do Európskeho týždňa mobility sa zapojí aj bratislavská mestská polícia. Ako uviedla jej náčelníčka Zuzana Zajacová, policajti sa v meste zamerajú na ochranu cyklistov.

„Ešte stále je v Bratislave množstvo vodičov, ktorí nerešpektujú cyklistické chodníky,“ uviedla Zajacová s tým, že problematické sú najmä Trenčianska, Košická a Viedenská ulica, kde stoja motoristi a zaberajú tak trasu pre cyklistov.

Na svoje si počas týždňa mobility prídu aj deti. Vo štvrtok 20. septembra vznikne na Primaciálnom námestí dopravné ihrisko, kde si školáci budú môcť skúsiť, ako sa správať na ceste. Od 16. do 23. septembra tiež čaká na ľudí niekoľko verejných diskusií k doprave v hlavnom meste.

V hlavnom meste tiež v rámci Európskeho týždňa mobility otvoria zrevitalizované cyklotrasy, jednu sedemkilometrovú od mosta La franconi smerom k starému prístavu, ďalšiu na Špitálskej, na Devínskej ceste zas pribudne vyznačenie - cyklopiktogramy, ktoré upozornia vodičov, že tadiaľ jazdia cyklisti.

V sobotu 22. septembra oficiálne otvoria cyklomost v Devínskej Novej Vsi do Rakúska. Viac informácií o podujatiach v rámci týždňa mobility je možné nájsť na oficiálnej stránke hlavného mesta.

Žilina podporí celoeurópsku snahu

Do akcie sa od 21. do 23. septembra zapojí aj mesto Žilina. Stačí, keď sa cestujúci vodiči v autobuse alebo trolejbuse preukážu platným technickým a vodičským preukazom.

„Aj zamestnanci Mestského úradu v Žiline sa rozhodli podporiť túto celoeurópsku snahu a v piatok 21. septembra príde väčšina z nich do práce alternatívne, teda na bicykli, mestskou hromadnou dopravou alebo peši,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

Mestská doprava predstavuje 40 percent cestnej dopravy v Európskej únii a produkuje až štvrtinu emisií oxidu uhličitého pochádzajúceho z dopravy. Rozvoj alternatívnych a inovatívnych foriem dopravy je preto podľa organizátorov podujatia nutný nielen z hľadiska kvality života obyvateľov miest, ale aj vzhľadom na prebiehajúce klimatické zmeny.

„Medzi najväčšie negatívne vplyvy motorovej dopravy v mestách patrí zhoršovanie kvality ovzdušia, zvyšovanie miery hluku, zaberanie životného priestoru, rastúca úmrtnosť a úrazovosť, nízka efektivita prepravy spojená s problémami s parkovaním a dopravnými zápchami či narastajúci problém obezity u populácie ako dôsledok nedostatočného fyzického pohybu počas dňa,“ uvádza hovorca mesta Pavol Čorba.

Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia svetová kampaň na podporu udržateľnej dopravy a od roku 2002 sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra. Do kampane sa zapájajú európske a posledné roky aj mimoeurópske mestá, ktoré organizujú rôzne verejné podujatia zamerané na zvyšovanie povedomia obyvateľov o udržateľných spôsoboch dopravy, o vplyve dopravy na klimatické zmeny a na kvalitu života v meste.

Už ste čítali?