Holanskí politici majú novú záľubu, sľubujú kuriozity
SITA
SITA

Holanskí politici majú novú záľubu, sľubujú kuriozity

Strany sa pred voľbami v Holandsku snažia nalákať voličov doživotným platom, ale aj ochranou afrikánčiny.

HAAG 11. septembra - Holandskí voliči si pred stredajšími parlamentnými voľbami vypočuli aj viaceré neobvyklé sľuby, ktorými sa ich snažia osloviť predstavitelia niektorých menších strán uchádzajúcich sa o ich hlasy.

Jedným z menej výstredných príkladov je konzervatívna Reformovaná politická strana (SGP), ktorá má v dosluhujúcom parlamente iba dve kreslá.

V prípade, že voľby jej pozíciu dostatočne posilnia, presadzovať bude zákaz práce v nedeľu, aby mohli všetci Holanďania "chodiť do kostola".

Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov SGP by sa opatrenie nemalo týkať iba sektoru služieb, ale napríklad aj futbalových zápasov, ktoré si vyžadujú nasadenie pohotovostných zložiek. Prísne kresťanské zásady strana dodržiava už od svojho založenia v roku 1918 a okrem iného ju v parlamente doteraz nezastupovala žiadna žena.

Zvrchovaní nezávislí pionieri Holandska (SOPN) zasa sľubujú každému občanovi "doživotný plat" od štátu, aby sa nemuseli živiť prácou.

Zoskupenie je známe pod prezývkou "UFO-strana", čo je narážkou na jej zakladateľa, ufológa Antona Teubena. Ten chce v krajine taktiež zrušiť vlastníctvo pôdy, ktorá by mala byť vyhlásená za "majetok Matky Zeme".

Podľa volebného programu SOPN budú môcť terajší vlastníci svoje pozemky naďalej využívať pod podmienkou, že sa o ne budú "starať". Strane založenej v roku 2003 sa zatiaľ nikdy nepodarilo dostať do parlamentu, napriek tomu však predpokladá, že po voľbách v 150-člennej dolnej komore obsadí "76 alebo viac" kresiel.

Wildersovci oprášili dávne časy

Za svojimi konkurentmi nezaostáva ani ultrapravicová Strana za slobodu (PVV) pod vedením známeho euroskeptika a odporcu islamu Geerta Wildersa. Tá považuje sa svoje poslanie ochranu afrikánčiny, jazyka používaného belochmi a miešancami v južnej Afrike. Ide pritom o často zaznávaný pozostatok po holandských kolonialistoch, ktorý bol v minulosti spájaný s rasovou segregáciou.

Do rovnakej kategórie médiá zaraďujú aj Stranu pre zvieratá (PvdD), ktorá však prichádza s návrhmi úplne iného druhu, ako je zákaz rekreačného rybolovu alebo holubích pretekov, pri ktorých mnoho vtákov zbytočne uhynie od vyčerpania.

O hlasy bojuje i Klub nevodičov

V predčasných voľbách, ktoré sú dôsledkom aprílového pádu holandskej vlády, kandiduje dokopy až 21 strán. Ďalších 26 volebná komisia vyradila pre neplatnosť kandidátskych listín. Jednou z nich je aj Strana pre ľudí a iných obyvateľov Zeme, ktorá sa vyslovuje za "umiernené" požívanie drog a rozdeľovanie potravín zdarma financované vybranou daňou z príjmu.

Ďalším je hnutie s paradoxným názvom Klub nevoličov, ktoré sa spoliehalo na podporu najmenej jednej tretiny Holanďanov sklamaných z politiky.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…