Vozidlá sa čoskoro budú dať evidovať aj elektronicky
TASR
TASR

Vozidlá sa čoskoro budú dať evidovať aj elektronicky

Elektronické služby národnej evidencie vozidiel budú môcť využiť iba ľudia disponujúci zaručeným elektronickým podpisom.

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 3. januára (TASR) – Osobná návšteva dopravného inšpektorátu by už nemala byť takou nevyhnutnosťou ako dosiaľ. Ministerstvo vnútra SR finišuje s prípravami na spustenie elektronických služieb v tejto oblasti.

Úkony týkajúce sa evidencie vozidiel si bude môcť verejnosť vybaviť aj z domu cez internet. Takto sa má sprístupniť celkove 26 služieb. Ľudia vôbec nebudú musieť prísť na dopravný inšpektorát alebo návšteva bude kratšia. Nebudú musieť totiž vypisovať papierovú žiadosť.

„Úkony ako odhlásenie vozidla, ktoré bolo často problematické, sa budú dať vybaviť úplne z domu, keď návšteva inšpektorátu nebude potrebná vôbec,“ vysvetlil minister vnútra Róbert Kaliňák.

Napríklad pri prepísaní vozidiel, keď je osobná návšteva nevyhnutná, si vodiči základné úkony urobia cez internet. Jeho prostredníctvom si dohodnú aj konkrétny čas návštevy inšpektorátu, vďaka čomu by mali byť vybavení bez čakania, opísal výhody Kaliňák.

Jednotný centrálny a integrovaný systém pre evidenciu všetkých vozidiel v Slovenskej republike začal rezort testovať vlani prostredníctvom vybraných importérov vozidiel. Vedúca služobného úradu ministerstva Denisa Saková predpokladá, že verejnosti bude k dispozícii v druhom kvartáli tohto roka. „Pokiaľ nebude veľa pripomienok od predajcov automobilov,“ spresnila.

Elektronické služby národnej evidencie vozidiel budú môcť využiť iba ľudia disponujúci zaručeným elektronickým podpisom. Minister informoval, že v roku 2013 sa ich počet strojnásobil a dnes ich je už viac ako 32.000.

„Zväčšujúca sa šírka služieb bude motivovať ďalších,“ povedal Kaliňák, ktorý predpokladá, že počet sa bude aj naďalej zvyšovať. K tomu môže podľa neho prispieť aj to, ak sa im verejnosť podarí presvedčiť, že systém je bezpečný.

Samotný minister priznal, že on osobne príkladom zatiaľ nejde a má ešte starý občiansky preukaz. „Nestihol som zatiaľ jeho výmenu, ale už sa na to chystám,“ uviedol.

Kaliňák vysvetlil, že vďaka elektronickým službám by malo byť v budúcnosti samozrejmé, že predajcovia budú zákazníkom predávať už rovno prihlásené autá. „Bratislavský predajca bude vedieť klientovi prihlásiť auto do Žiliny či Veľkého Krtíša a ten si tam už iba príde vyzdvihnúť značku,“ ozrejmil.

V roku 2013 bolo podľa údajov ministerstva na pracoviskách dopravných inšpektorátov prihlásených 163.725 nových vozidiel. Pracoviská vybavili 305.687 zmien majiteľov vozidiel. Celkovo bolo na Slovensku evidovaných viac ako 2,6 milióna vozidiel.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…