Žena bojuje s rakovinou. To, čo pre ňu urobila celá dedina, vás chytí za srdce
Dobré noviny
Dobré noviny

Žena bojuje s rakovinou. To, čo pre ňu urobila celá dedina, vás chytí za srdce

Asi neexistuje lepší výraz podpory, ako to, čo dokázala istá dedinka urobiť pre svoju susedku, ktorá bojuje so zákernou chorobou.

— Foto: reprofoto YouTube

AUDLEM 2. januára - 52 ročná Berni Cliffe trpí štvrtou etapou zákernej rakoviny žlčníka a potrebuje náročnú a nákladnú liečbu. Obyvatelia obce Audlem v Anglicku, v ktorej Berni žije, sa jej preto rozhodli pomôcť a zorganizovali zbierku, v rámci ktorej chcú vyzbierať 100-tisíc libier (asi 128-tisíc eur) potrebných na Berninu liečbu v Spojených štátoch amerických.

Zorganizovať však zbierku v tak malej dedinke by nestačilo na pokrytie nákladov, ktoré si Bernina liečba bude vyžadovať. Bernine dcéry Terri (20) a Hannah (17) teda prišli s nápadom, aby sa zbierka uskutočnila cez internet a oslovila aj ľudí žijúcich mimo dedinky. Aby to však bolo úspešné, bolo potrebné vymyslieť originálnu kampaň, ktorá by sa internetom rýchlo rozšírila. Netrvalo to dlho a obyvatelia vymysleli, že naspievajú vlastnú verziu známej kresťanskej piesne Amazing Grace a pomocou nej oslovia ľudí z celej planéty, aby prispeli aspoň drobnou sumou na Berninu liečbu.

Na videu sa podieľalo viac ako tisíc obyvateľov Audlemu a natáčanie trvalo viac než 250 hodín. Ako autori sami zdôrazňujú, ide o skutočný prejav podpory a lásky k blížnemu.

 

História piesne Amazing Grace

Text piesne napísal anglikánsky kňaz a bývalý kapitán otrokárskej lode John Newton a publikoval ju v roku 1779. Pôvodný názov piesne bol „Faith's Review and Expectation“. Melódia, podľa ktorej sa pieseň najčastejšie spieva, sa volá New Britain, čo je ária neznámeho autora pôvodom pravdepodobne z Írska.

John Newton sa k svojmu kresťanskému presvedčeniu dopracoval veľmi zvláštnym spôsobom. Pôvodne totiž pochádzal z rodiny bez náboženského presvedčenia a v dospelosti sa podieľal na obchode s otrokmi. V marci 1748 ho v noci na lodi "Greyhound" zastihla silná búrka, ktorá takmer potopila loď. Newton sa bál tak veľmi, až volal k Bohu o milosť a odpustenie jeho činov voči nevinným ľuďom. Tento okamih znamenal začiatok jeho duchovného obrátenia. Na základe tejto skúsenosti neskôr napísal aj skladbu Amazing Grace.

 

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…