Lotyšsko prevzalo predsednícku funkciu Európskej únie
TASR
TASR

Lotyšsko prevzalo predsednícku funkciu Európskej únie

Lotyšsko je presvedčené, že EÚ by mala vytrvať vo svojom nekompromisnom postoji voči Rusku a vyjadrilo sa, že nadišiel čas, aby únia prehodnotila svoju bezpečnostnú politiku.

Lotyšská premiérka Laimdota Straujumová. Foto: TASR/AP

Riga 1. januára (TASR) - Funkcie predsedníckej krajiny Európskej únie sa dnes po prvýkrát ujalo na šesť mesiacov Lotyšsko, ktoré je členom Európskej únie od roku 2004 a pred rokom vstúpilo do eurozóny. Jeho premiérka Laimdota Straujumová vyhlásila, že jeho prioritou budú hospodársky rast, nové pracovné miesta a obrana hraníc.

Vo svojom novoročnom prejave premiérka uviedla, že oficiálnym mottom lotyšského predsedníctva je "konkurencieschopná, digitálna Európa". V spolupráci s ostatnými členskými krajinami chce Riga presadzovať svoju víziu "modernej, ekonomicky aktívnej a filantropickej Európy", citovala ju agentúra DPA.

"Našou hlavnou prioritou v prvej polovici roka bude presadiť investičný plán EÚ" vo výške 315 miliárd eur, ktorý pred mesiacom predstavil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, zdôraznila Straujumová.

Lotyšsko je presvedčené, že EÚ by mala vytrvať vo svojom nekompromisnom postoji voči Rusku a vyjadrilo sa, že nadišiel čas, aby únia prehodnotila svoju bezpečnostnú politiku z roku 2003, kedy sa zdalo, že sa studená vojna skončila a napätie medzi Východom a Západom je vecou minulosti, informovala agentúra Reuters.

Lotyšský minister zahraničných vecí Edgard Rinkévičs povedal, že nechce, aby bolo lotyšské predsedníctvo EÚ považované za protiruské, ale že považuje za zastaranú súčasnú stratégiu EÚ, založenú na stabilných a pokojných východných hraniciach bloku. "Musíme hovoriť o posilnení obrany EÚ," citovala ho agentúra Reuters.

Lotyšská premiérka nedávno povedala, že žiadna členská krajina EÚ si neželá návrat k studenej vojne a nik si neželá stále sankcie voči Rusku. Väčšina sa však zhoduje, že je potrebné vytrvať v nátlaku na Moskvu súbežne s pokračovaním diplomatických snáh o vyriešenie ukrajinskej krízy.

Strategickými vzťahmi s Ruskom sa budú v januári zaoberať ministri zahraničných vecí EÚ a následne v marci šéfovia členských štátov či vlád, informovala DPA. Vzťahy s Moskvou tiež zrejme vrhnú tieň na májový summit Východného partnerstva v Rige so šiestimi bývalými sovietskymi štátmi - Ukrajinou, Gruzínskom, Moldavskom, Arménskom, Azerbajdžanom a Bieloruskom, ktorý by mal byť vrcholnou udalosťou lotyšského predsedníctva únie.

V druhej polovici roku 2015 bude predsedať EÚ Luxembursko.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…