Pred 10 rokmi otvorili Taipei 101 - vtedy najvyššiu budovu na svete
TASR
TASR

Pred 10 rokmi otvorili Taipei 101 - vtedy najvyššiu budovu na svete

Okrem toho, že Taipei 101 bola v tom čase najvyššou budovou, zároveň bola budovou s najvyššie položenou strechou a najvyšším obývaným podlažím.

Mrakodrap Taipei 101. Foto: FOTO TASR/AP

Tchaj-pej/Bratislava 30. decembra (TASR) - Na Taiwane otvorili pred desiatimi rokmi na Silvestra 31. decembra 2004 mrakodrap Taipei 101. Budova vysoká 508 metrov má 101 poschodí a v čase otvorenia bola najvyššou stavbou sveta. Niektorí ju prirovnávajú ku gigantickému bambusovému výhonku zo skla a ocele.

Titul oficiálnej najvyššej budovy na svete jej udelila Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie (CTBUH), svetová architektonická skupina so sídlom v americkom Chicagu, ktorá sa zaoberá plánovaním a stavbou mrakodrapov. Mrakodrap je o 56 metrov vyšší ako predchádzajúci držiteľ rekordu, Petronas Towers v malajzijskom Kuala Lumpure. V súčasnosti je už titul Taipei 101 prekonaný – najvyššou budovou na svete je Burdž Chalífa v meste Dubaj v Spojených arabských emirátoch (SAE), ktorá bola uvedená do prevádzky 4. januára 2010. Celková výška tejto budovy vrátane antény je 828 metrov.

Okrem toho, že Taipei 101 bola v tom čase najvyššou budovou, zároveň bola budovou s najvyššie položenou strechou a najvyšším obývaným podlažím. Taipei 101 sa hrdí aj dvoma rýchlymi výťahmi, ktoré sa presúvajú rýchlosťou 1010 metrov za minútu a z prízemia sa na 89. poschodie dostanú za 39 sekúnd. Budova ponúka kancelárske priestory, nákupné stredisko a vyhliadku.

Pri silnom vetre alebo pri silnom zemetrasení udržiava budovu v stabilite vyvažovacie teleso – guľa z ocele na 16 oceľových lanách hrubých ako ruka. Je umiestnená na úrovni 88. až 92. poschodia. Má hmotnosť 660 ton a priemer 5,5 m. Pri silnom vetre sa vyvažovacie teleso vychýli do protismeru a tak udržiava budovu v stabilnej pozícii. Ťažká guľa zlatej farby nie je skrytá v šachte – záujemcovia si ju môžu pozrieť zo zasklenej chodby.

Budovu ešte pred jej otvorením zdolal 25. decembra 2004 francúzsky lezec prezývaný Spiderman (Pavúčí muž) Alain Robert, ktorý sa venuje lezeniu na vysoké budovy iba za pomoci vlastných rúk. Počas výkonu za veterného a daždivého dňa však na prianie organizačného výboru použil lano.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…