Dobré noviny
Vyššie dane (ne)odlákajú investorov, politici sa nezhodujú
SITA
SITA

Vyššie dane (ne)odlákajú investorov, politici sa nezhodujú

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič súhlasí so zvyšovaním daní.

BRATISLAVA 3. júna - Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič víta zvyšovanie daní, na ktoré sa chystá vláda Roberta Fica.

Rovnaký krok by podľa neho musel urobiť každý iný kabinet, ktorý by bol pri moci. Tvrdí, že hromadný odchod investorov zo Slovenska nehrozí.

"Myslím si, že určite nie v súčasnej situácii, pretože daňové zaťaženie na Slovensku, 28 percent výberu daní k pomeru k celkovému HDP, je jedno z najnižších v Európskej únii," vyhlásil Šefčovič v nedeľnej relácii O 5 minút 12 v RTVS.

Ako dodal, dane sú veľmi dôležité pre zahraničných investorov aj podnikateľov, ale sú len jedným z dôležitých komponentov, na základe ktorých sa rozhodujú pre svoje investície.

Daňové úniky netrápia len Slovensko

Pripomína, že investorov okrem výšky daní zaujímajú aj kvalita podnikateľského prostredia, pracovnej sily či vymožiteľnosť práva. "Slovensko tu môže urobiť veľa pre kvalitu prostredia," poznamenal Šefčovič.

Pripomenul, že súčasná dĺžka súdnych sporov je v priemere 500 dní. Aj z tohto dôvodu podnikatelia vnímajú výkon štátnej správy a mieru korupcie nie príliš priaznivo, a to by malo Slovensko riešiť. Šefčovič odporúča pozrieť sa aj na dane, ktoré najmenej ovplyvňujú ekonomický rast ako napríklad environmentálne dane alebo dane z nehnuteľností.

Taktiež zdôraznil, že slabý výber daní, alebo daňové úniky netrápia len Slovensko, ale aj ďalšie krajiny. "V Európskej únii ročne strácame na výbere daní tisíc miliárd eur," konštatoval Šefčovič.

Podľa Pavla Freša firmy zo Slovenska odídu

Je chybou vytvárať prostredie, v ktorom sa oplatí špekulácia, myslí si predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ako uviedol v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, že ak štát nastaví dane tak, že budú najvyššie v strednej Európe, firmy zo Slovenska odídu. „To je hrozba, ktorá tu existuje, ak dôjde k plošnému zdaneniu všetkých,“ myslí si Frešo.

„Je mi ľúto, že sme opustili koncept, keď bolo Slovensko príťažlivé pre firmy a podnikanie,“ uviedol predseda SDKÚ-DS, podľa ktorého u nás neexistuje celospoločenská zhoda, aké by Slovensko malo byť. Podľa Freša treba vytvoriť nové pracovné miesta, potom vznikne viac daní.

Zvyšovanie daní je však podľa neho to, čo spôsobí pravý opak. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je na Slovensku výber daní druhý najhorší po Grécku. Vláda Roberta Fica nechce zvyšovať deficit tak, ako to bolo v roku 2011.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…