Dobré noviny
Biatlon: Mäkäräinenová striumfovala v stíhačke 1. kola SP
TASR
TASR

Biatlon: Mäkäräinenová striumfovala v stíhačke 1. kola SP

Slovenská dvojica sa usilovala o umiestenia medzi štyridsiatkou bodovaných.

Nórka Tiril Eckhoffová (uprostred) vyhrala šprint na 7,5 km v 1. kole Svetového pohára biatlonistiek vo švédskom Östersunde 6. decembra 2014. Druhá skončila Češka Veronika Vítková (vľavo), tretia Fínka Kaisa Mäkäräinenová (vpravo). Foto: TASR/AP

Östersund 7. decembra (TASR) - Po Francúzovi M. Fourcadovi vyskočila na najvyšší stupienok v stíhacích pretekoch 1. kola SP v biatlone Fínka Kaisa Mäkäräinenová a počet víťazstiev v kariére zaokrúhlila v SP na desať. Na 10 km trati sa vo švédskom Östersunde na druhú priečku zaradila Ukrajinka Valj Semerenková (+47,9) a na tretiu Talianka Dorothea Wiererová (+48,3). Slovenky nebodovali, Jana Gereková obsadila 45. miesto (+4:46,9) a Terézia Poliaková 52. miesto (+5:14,1). V priebežnom hodnotení SP vedie aj naďalej Mäkäräinenová.

Prvých päť odštartovalo na trať v desaťsekundovom rozpätí a bolo zrejmé, že práve z nich, vzhľadom na bežecké i strelecké kvality, vzíde víťazka. Ani jedna však čisto v úvodnej 'ležke' nezastrieľala, najlepšia v šprinte Nórka Eckhoffová musela dokonca krúžiť na trestnom okruhu dvakrát. Réžiu stíhačky prebrala Češka Vítková a v druhej 'ležke' mierila nielen ona podstatne lepšie. S Domračevovou udržala krok, za nimi sa vytvorila ďalšia dvojička s Eckhoffovou a Valj Semerenkovou.

V 'stojkovej' časti pretekov nastala pohroma pre favoritky. Silný vietor spôsobil, že Domračevová a Vítková trikrát netrafili terč, Eckhoffová a Valj Semerenková dva razy. Obdivuhodne čisto mierili Mäkäräinenová i Talianka Wiererová a posunuli sa na čelo. Pred záverečnou 'stojkou' mala Mäkäräinenová náskok 25,8 s, po ňom, keď netrafila posledný terč, 45,6 s hlavne preto, že Eckhoffová a Wiererová sa pomýlili dvakrát. Vo finiši Fínka neohrozene kraľovala a skompletizovala si v Östersunde všetky tri umiestenia na stupni víťazov. Zo súboja o druhú priečku vyšla lepšie vo finiši Valj Semerenková na úkor Wiererovej.

Slovenská dvojica sa usilovala o umiestenia medzi štyridsiatkou bodovaných. Na štarte s 39-kou Jana Gereková prvým a piatym nevybieleným terčom v ležke si situáciu dosť skomplikovala, so 48-kou bežiaca Terézia Poliaková začala čisto a nádejne. Druhú ležku zvládli narovnako s jednou chybou, následnú stojku s dvoma a Gereková s troma minutými terčami už značne pokazili. Záverečná 'stojka' Poliakovej s dvoma (celková strelecká bilancia (0-1-2-2) a aj keď čistá Gerekovej (2-1-3-0) znamenali, že Slovenky zostali bez bodu do hodnotenia SP.

Výsledky

stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 35:01,7 (3 tr. okr.), 2. Valj Semerenková (Ukr.) +47,9 (4), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 48,3 (4), 4. Darja Domračevová (Biel.) 1:08,4 (5), 5. Teja Gregorinová (Slovin.) 1:14,3 (2), 6. Tiril Eckhoffová (Nór.) 1:18,1 (7), 7. Veronika Vítková (ČR) 1:20,6 (5), 8. Marine Bollietová (Fr.) 1:25,7 (2), 9. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) 1:30,0 (2), 10. Franziska Hildebrandová (Nem.) 1:37,9 (3), ...45. Jana Gereková 4:46,9 (6), 52. Terézia Poliaková (obe SR) 5:14,1 (5)

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…