Dobré noviny
Lodníci a záchranári si uctili pamiatku tragických obetí na Dunaji
TASR
TASR

Lodníci a záchranári si uctili pamiatku tragických obetí na Dunaji

V povojnovom období zahynulo na Dunaji a ďalších riekach 16 ľudí.

V utorok 22.októbra 1996 pri stavenisku vodného diela Viedeň-Freudenau havaroval slovenský remorkér Ďumbier. Fotka vraku lode na piliri hate je z 23.októbra 1996. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. decembra (TASR) – Pamiatku lodníkov, lodných kapitánov a ďalších pracovníkov, ktorí tragicky zahynuli pri výkone služby na lodiach, plaviacich sa po Dunaji a ďalších riekach si dnes pripomenuli na pietnej spomienke zamestnanci lodných, prevádzkových a inšpekčných služieb spolu s príslušníkmi záchranárskych zložiek.

Na brehu Dunaja v bratislavskom prístave pri pamätníku obetí položili vence a symbolickou minútou ticha si uctili ich pamiatku. Ako uviedol predseda Dopravného úradu Ján Breja, „dnešné stretnutie je vybrané v predvečer sviatku sv. Mikuláša, ktorý je patrónom lodníkov. Prišli sme sem preto, aby sa tu stretli ľudia, ktorých životy sú späté s plavbou a Dunajom. Pri pamätníku sa stretávame, aby sme si uvedomili puto, ktoré nás spája.“

Najhoršia bola nehoda Ďumbiera

V povojnovom období zahynulo na Dunaji a ďalších riekach 16 ľudí. Najtragickejším prípadom bola havária remorkéra Ďumbier pri nedostavanej hrádzi hydroelektrárne Freudenau vo Viedni, kde v rozbúrenom Dunaji zahynula takmer celá posádka - 12 lodníkov. K tragickému nešťastiu došlo 22. októbra 1996 krátko pred 20.00 h po tom, čo tlačný remorkér Ďumbier s loďou, naloženou 750 tonami kostnej múčky, minul dráhu do plavebnej komory a silný prúd ho zahnal k prepúšťacím splavom na reguláciu vody. Tam sa loď s nákladom zachytila na múroch druhej a tretej hate, zatiaľ čo remorkér s posádkou stiahol prúd cez štvrtú hať. Len jednému členovi slovenskej posádky sa nešťastie podarilo prežiť.

V tomto roku lodníci nemali žiadne tragické úmrtie.

Už ste čítali?