Čestné Oscary dostanú aj kaskadér a dokumentarista
SITA
SITA

Čestné Oscary dostanú aj kaskadér a dokumentarista

Čestné Oscary a humanitárna cenu sa budú odovzdávať 1. decembra na 4. ročníku Governors Awards v Ray Dolby Ballroom Hollywood & Highland Center.

BRATISLAVA 6. septembra - Správna rada americkej Akadémie filmových umení a vied rozhodla, že ich výročné ceny tento rok získajú kaskadér Hal Needham, dokumentarista D. A. Pennebaker a propagátor filmového umenia George Stevens, Jr.

Humanitárnu cenu Jeana Hersholta udelia producentovi a filantropovi Jeffreymu Katzenbergovi. Čestné Oscary i humanitárnu cenu odovzdajú 1. decembra na 4. ročníku Governors Awards v Ray Dolby Ballroom Hollywood & Highland Center.

Osemdesiatjedenročný Hal Needham je legendárny kaskadér a koordinátor kaskadérov, ktorý pracoval na viac ako 300 celovečerných filmoch, medzi inými napríklad The Spirit of St. Louis (1957), Ako bol dobytý Západ (1962), Nablýskané sedlá (1974), Malý veľký muž (1970) alebo Čínska štvrť (1974).

Priekopník zlepšovania kaskadérskych technológií a bezpečnostných opatrení je tiež spoluzakladateľom Stunts Unlimited a známy je aj ako učiteľ mladých kaskadérov. V roku 1986 mu Akadémia udelila vedeckú a technickú cenu za navrhnutie a vytvorenie auta Shotmaker Elite s kamerou a žeriavom, ktoré prinieslo filmárom väčšiu voľnosť pri nakrúcaní akčných scén.

Ako režisér debutoval v roku 1977 akčnou romantickou komédiou Poliš a bandita. Režíroval napríklad aj akčnú komédiu Hooper (1978) alebo dvojicu filmov Cannonball Run (1981 a 1984).

Ceny pre dokumentaristu a propagátora

Osemdesiatsedemročný D. A. Pennebaker je priekopníkom modernej dokumentaristiky. Režíroval viac ako 20 celovečerných dokumentárnych filmov.

Do zoznamu patria napríklad Neobzri sa (1967), Monterey Pop (1968), Ziggy Stardust a the Spiders from Mars (1973), Moon over Broadway (1997), Kings of Pastry (2009) alebo Vojnová miestnosť (1993), ktorý mu v roku 1994 spolu s Chrisom Hegedusom vyniesol nomináciu na Oscara.

Počas svojej viac ako šesť desaťročí trvajúcej kariéry Pennebaker inšpiroval celé generácie filmárov. Je považovaný za jedného zo zakladateľov dokumentárneho štýlu cinéma vérité, ktorého vznik sa spája s jeho spoluprácou na filme Primary (1960) Roberta Drewa o živote amerických demokratických prezidentských kandidátov Johna F. Kennedyho a Huberta H. Humphreyho.

Osemdesiatročný George Stevens, Jr. strávil celý svoj život ochraňovaním a oceňovaním filmového dedičstva. Po niekoľkých rokoch práce v United States Information Agency, kde podporoval prácu mladých dokumentaristov a vyslúžil si nomináciu na Oscara ako producent krátkeho dokumentárneho filmu The Five Cities of June (1963), sa stal zakladajúcim predsedom Amerického filmového inštitútu (AFI).

Pod jeho vedením založil AFI centrum pre filmové štúdiá, vytvoril cenu AFI za celoživotné dielo a začal organizovať rôzne vzdelávacie iniciatívy. V roku 1977 bol jedným zo zakladateľov cien Kennedyho centra, na ktorých počas uplynulých 34 rokov pracoval aj ako producent.

Humanitárna cena pre filantropa

Manažér, producent a filantrop Jeffrey Katzenberg zohral veľkú úlohu pri získavaní finančných prostriedkov na vzdelávacie a zdravotné projekty súvisiace s filmom.

Počas vyše dvoch desaťročí, ktoré strávil ako predseda filmového a televízneho fondu (Motion Picture and Television Fund), pomohol pre organizáciu získať 200 miliónov amerických dolárov.

Je tiež členom predstavenstiev Kalifornského umeleckého inštitútu, Cedars-Sinai Medical Center, AIDS Project Los Angeles, Geffen Playhouse, nadácie Michaela J. Foxa na výskum Parkinsonovej choroby, Centra Simona Wiesenthala alebo fakulty filmových umení na University of Southern California.

Šesťdesiatjedenročný Katzenberg je v súčasnosti výkonným riaditeľom DreamWorks Animation. Humanitárnu cenu Jeana Hersholta udeľujú od roku 1957 osobnostiam, ktoré svojimi humanitárnymi činmi prispievajú k rozvoju filmového priemyslu.

Informácie zverejnila oficiálna webová stránka Akadémie www.oscars.org.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…