Králi si poradili s diablami aj druhýkrát, opäť v predĺžení
SITA
SITA

Los Angeles Kings delia od zisku Stanleyho pohára ešte dve víťazstvá.

NEWARK 3. júna - Hokejisti Los Angeles Kings zvíťazili aj v druhom finále Stanleyho pohára na ľade New Jersey, keď v sobotu tohto súpera zdolali takisto ako v prvom súboji 2:1 po predĺžení.

Hrdinom stretnutia sa stal útočník Jeff Carter, ktorý rozhodol v 74. min strelou nad ľadom o rekordnom desiatom víťazstve Kings v sérii v play-off na klziskách súperov.

Los Angeles ešte v tohtoročnej vyraďovacej časti ako hosťujúci tím neprehrali, zo šestnástich duelov v bojoch o Stanleyho pohár uspeli štrnásťkrát. "Je to veľké víťazstvo. Sme opäť bližšie k nášmu cieľu. Myslím, že toto je najväčší gól mojej kariéry," povedal Carter.

Zaujímavosti zo zápasu

* Hokejisti Los Angeles vyhrali aj desiaty zápas na ľade súperov v sérii a v tohtoročnom play-off ešte vonku neprehrali. Kings utvorili nový rekord v počte neprehratých duelov hosťujúceho tímu v jednom play-off a zároveň vyrovnali doterajšie maximum v celkovom počte víťazstiev na klzisku súpera vo vyraďovacej časti, ktoré držali doteraz Calgary z roku 2004 a New Jersey z rokov 2000 a 1995

* Brankár Jonathan Quick neprehral s minulou sezónou už 12 zápasov na ľadoch súperov v play-off za sebou, čo je ligový rekord. Rovnako dvanásťzápasová séria Kings u súperov je maximom súťaže

* Ak mužstvo vyhralo prvé dva finálové zápasy série u súpera, v deviatich z jedenástich prípadov zdvihol jeho kapitán nad hlavu aj Stanleyho pohár. Jedine Toronto v roku 1942 s Detroitom a Montreal tiež s Detroitom v roku 1966 dokázali po domácich neúspechoch sériu otočiť

* Jeff Carter strelil prvý gól kariéry v predĺžení zápasu vyraďovacej časti. Kings tento rok neprehrali ani jedno zo štyroch predĺžení v play-off a vždy rozhodol iný hráč (Jarret Stoll, Dustin Penner, Anže Kopitar, Jeff Carter)

* Brankár Jonathan Quick kryl v sobotu 32 pukov smerujúcich na bránku, v 16 stretnutiach play-off 2012 vychytal 14 víťazstiev a má priemer 1,44 inkasovaného gólu na zápas a 94,7 % úspešnosť zákrokov

* Po prvý raz po 61 rokoch sa prvé dva finálové duely rozhodovali až v predĺžení. Naposledy sa to stalo v roku 1951, keď víťaza každého zo súbojov medzi Torontom a Montrealom určil až nadstavený čas. Maple Leafs vyhrali štyri z piatich predĺžení a získali Stanleyho pohár

* Tento rok sa v play-off hralo už 25 predĺžení, čo je tretí najvyšší počet v histórii. Viackrát to bolo len v rokoch 1993 (28) a 2001 (26)

* O vyrovnanosti tohtoročného play-off svedčí aj fakt, že 49-krát z 82 súbojov rozhodol o víťazovi jeden gól. V roku 2007 sa rozdielom jedného presného zásahu skončilo 51 zápasov, čo je zatiaľ ligový rekord

* Hosťujúce tímy v tohtoročnom play-off vyhrali 46 zápasov, čo je vyrovnanie rekordu NHL z roku 1987

* Kings hrali v doterajšej klubovej histórii sedem finálových zápasov o Stanleyho pohár, päť z nich dospelo do predĺženiaRozhodnúť mohol Kovaľčuk

Aj tentoraz to bol veľmi vyrovnaný duel. Skóre otvoril už v 7. min hosťujúci obranca Drew Doughty, ktorý po individuálnej akcii nedal šancu Gretzky otvorí tretie finále Stanleyho pohára

Legendárny hokejový útočník Wayne Gretzky by mal symbolicky otvoriť tretie finále Stanleyho pohára medzi Los Angeles Kings a New Jersey Devils. Pred pondelkovým súbojom v Staples Centre by mal Kanaďan vhodiť čestné buly, o čom informujú viaceré zámorské médiá.

Na ceremóniu pozval Gretzkého jeho bývalý klub Los Angeles Kings. Práve počas jeho pôsobenia v Kalifornii boli Kings blízko k zisku Stanleyho pohára.

V roku 1993 prehrali králi vo finálovej sérii o trofej s Montrealom. Až do tejto sezóny to bola jediná účasť klubu v boji o hokejový grál.skúsenému brankárovi Martinovi Brodeurovi. "Spomenul som si na Scotta Niedermayera a jeho riešenia podobných situácií. Chcel som dosiahnuť niečo podobné ako on. Zobral som puk a videl som pred sebou veľa priestoru. Nepozeral som, kde je obranca. Pred Martym Brodeurom som sa snažil vystreliť nad jeho vyrážačku, lebo lapačku má skvelú," uviedol Doughty.

Domáci "diabli“ vyrovnali na začiatku III. tretiny, keď v 43. min Židlického vyrazený pokus od modrej čiary zasunul za Jonathana Quicka center Ryan Carter. Rozhodnúť mohol v záverečnej minúte riadneho hracieho času v presilovke Iľja Kovaľčuk, ale v poslednom okamihu vložil do jeho strely hokejku Anže Kopitar.

Predĺženie zvládli lepšie králi

Doughty mohol pridať druhý gól na začiatku predĺženia, no v 63. min chýbali jeho delovke od modrej iba centimetre. V 74. min vnikol do útočného pásma po pravej strane Jeff Carter, ale Penner neprepasíroval puk za Brodeurov chrbát. Akcia však pokračovala ďalej, Carter vystrelil švihom z pravého kruhu a brankár New Jersey nereagoval na jeho pokus. "Spoluhráči odviedli skvelú prácu. Bol to aj šťastný gól. Ak mám byť úprimný, nie som si istý, či Brodeur niečo videl," povedal Carter.

Los Angeles v tejto sezóne vo vyraďovacej časti neprehrali ani jedno zo štyroch predĺžení, vyrovnali tak rekord NHL. New Jersey podalo oveľa lepší výkon ako v prvom stretnutí, ale na úspech to nestačilo. "Mrzí nás, že sme nevyhrali, ale nemôžeme sa teraz ľutovať. Hrali sme lepšie, vedel som, že na prehru v prvom súboji zareagujeme. Sme na správnej ceste, no stále nám chýba aspoň jeden gól, aby sme vyhrávali. Verím, že v ďalšom súboji sa karta obráti," povedal tréner New Jersey Peter DeBoer.

Séria sa teraz sťahuje do Los Angeles, kde sa hrá v pondelok a v stredu. Hráči Devils boli v zápase aktívni, častejšie strieľali, ale recept na pozorného brankára Jonathana Quicka našli iba v jednom z 33 pokusov. V prvej a druhej tretine vystrelili Devils 20-krát, čo bolo o dva pokusy viac ako počas 68 minút zápasu číslo jeden. Po prvý raz od roku 1951 rozhodli prvé dva finálové zápasy až predĺženia. "Bolo dôležité, že sme vydržali nápor domácich. Skvele sme potom forčekovali, korčuľovali. Aj keď sme urobili pár chýb, opäť nás podržal skvelý brankár. Dnes to bol výborný zápas," priznal tréner Kings Darryl Sutter.

Výsledok sobotňajšieho druhého finále zámorskej hokejovej NHL:

New Jersey Devils - Los Angeles Kings 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1) - stav série: 0:2

Góly: 43. R. Carter (Židlický, Bernier) - 8. Doughty, 74. J. Carter (Penner, Martinez)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 33:32, 17 625 divákov.

Zostavy:

New Jersey: Brodeur - A. Greene, Fayne, Salvador, Židlický, Volčenkov, Harrold - Zubrus, Zajac, Parise - Ponikarovskij, Henrique, Kovaľčuk - Clarkson, Josefson, Eliáš - Gionta, R. Carter, Bernier

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, W. Mitchell, Vojnov, M. Greene, Martinez - Justin Williams, Kopitar, D. Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - King, Stoll, T. Lewis - Richardson, Fraser, J. Nolan.