Tvorcovia detektívky V tieni chcú za Česko bojovať o Oscara
SITA
SITA

Tvorcovia detektívky V tieni chcú za Česko bojovať o Oscara

Česká snímka s pôvodným názvom Ve stínu koně zasadená do československého prostredia 50. rokov bude mať pražskú premiéru 12. septembra.

BRATISLAVA 5. septembra - Už len týždeň zostáva do slávnostnej českej premiéry ambiciózneho koprodukčného filmu V tieni režiséra Davida Ondříčka.

Detektívka, na ktorej sa finančne podieľala aj spoločnosť Trigon Production slovenského producenta Patrika Pašša a v ktorej sa objavili slovenskí herci Soňa Norisová a Richard Stanke, bude mať v Prahe slávnostnú premiéru v stredu 12. septembra.

Od 13. septembra bude snímka v českých kinách a od štvrtka 20. septembra ju začnú v širokej kinodistribúcii premietať aj na Slovensku.

Veľké plány

Krimitriler V tieni predstavili aj na utorňajšej novinárskej projekcii v pražskom Smíchove, kam zavítali tvorcovia filmu i jeho hlavní predstavitelia.

Štyridsaťtriročný režisér Ondříček netajil svoje ambície, keď povedal, že chce, aby jeho snímka bola českým národným kandidátom na Oscara.

To by okrem iného pomohlo pri medzinárodnej distribúcii, o ktorú sa bude starať najmä americko-izraelský producent Ehud Bleiberg. Hraničným termínom je v tomto smere 14. september, pričom oficiálnu premiéru bude mať snímka len jeden deň predtým.

"Ja by som len chcel, aby ten film mal tú istú štartovaciu čiaru, akú mali snímky, ktoré mohli akademici vidieť doteraz. Inak sa k tomu radšej nebudem vyjadrovať, pretože som v tom filme naozaj často a veľmi ťažko sa od toho získava odstup," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predstaviteľ hlavnej postavy kapitána Hakla Ivan Trojan.

Vyťažený Trojan

Držiteľ štyroch Českých levov, Ivan Trojan, si v minulosti zahral vo filmoch ako Samotári (2000), Želary (2003), Jedna ruka netleská (2003), Anděl Páně (2005), Príbehy obyčajného šialenstva (2005), Václav (2007), Medvídek (2007), Karamazovi (2008), Viditeľný svet (2011) či Vrásky z lásky (2012).

Manželku jedného z najobsadzovanejších českých hercov vo filme stvárnila slovenská herečka Soňa Norisová, známa napríklad z filmového muzikálu Rebelové (2001) či dramédie Václav (2007). Norisová bola jednou z posledných akvizícií tvorcov snímky, no podľa ich vlastných slov veľmi dôležitou.

"Prišla som do toho na poslednú chvíľu. Čo sa týka postavy, bola mi od začiatku jasná. Režisér mal ten film už takpovediac zjedený a tak ma veľmi dobre viedol," uviedla 39-ročná herečka. Samotný Ondříček prezradil, že pred Norisovou vyskúšal mnoho herečiek, no zafungovalo to až s touto rodáčkou z Malaciek.

Česi, Slováci a Nemec

Popri českých a slovenských hercoch sa v snímke v jednej z najdôležitejších úloh predstavil nemecký herec Sebastian Koch. "Vybral som si ho a zamiloval vo filme Životy tých druhých. Mal som ho na prvom mieste, no neveril som, že sa to podarí," povedal David Ondříček.

Herca, ktorý sa predvedie aj v najnovšom pokračovaní série Smrtonosná pasca, presvedčil scenár a tak ponuku prijal.

Následne sa však veci skomplikovali. Tvorcovia totiž nemali dostatok peňazí a tak museli projekt pozastaviť.

Problémom bolo, že Koch si medzitým upravil program, aby bol na nakrúcanie snímky s pracovným názvom Ve stínu koně k dispozícii.

"Mysleli sme si, že po tom už nebudeme kamaráti a že si budeme musieť nájsť nového herca. Podarilo sa nám však získať peniaze a opäť sme ho oslovili," pokračoval režisér. S držiteľom ceny Bambi mali niekoľkohodinový rozhovor, ktorého výsledkom bol opätovný súhlas s účinkovaním s dodatočnými podmienkami.

Koch považuje Čechov za milých

"České prostredie je milé, ale zároveň profesionálne. David nie je veľmi preskriptívny, nechával nám voľnosť a to je to, čo mi vyhovuje," povedal na margo nakrúcania 50-ročný herec, ktorý si v oscarovej snímke Životy tých druhých (2006) zahral postavu Georga Dreymana.

V detektívke V Tieni stvárnil charizmatický Sebastian Koch nemeckého majora Zenkeho. Okrem spomenutých hercov a herečiek sa v snímke zasadenej do československého prostredia 50. rokov predstavili aj David Švehlík, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička, Miroslav Krobot, Tomáš Bambušek, Filip Antonio.

O scenár sa postarali Marek Epstein a David Ondříček, producentmi filmu sú okrem Ondříčka aj Kryštof Mucha a Ehud Bleiberg. Kameru mal na starosti Poliak Adam Sikora, ktorého režisér označil za skutočného umelca. Zaujímavá je aj hudba, ktorú pripravili Jan P. Muchow a Michal Novinski.

O dobové kostýmy sa zase postarala Jarmila Konečná. Rozpočet filmu, ktorý mal dovedna 17 verzií scenára, je 71 miliónov českých korún (v prepočte približne 2,85 milióna eur). Pôvodný rozpočet 70 miliónov korún (asi 2,81 milióna eur) museli navýšiť o ďalší milión (približne 40-tisíc eur), pretože snímku tento rok dodatočne prestrihávali, pričom pozmenili aj hudbu.

 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…